Klára Nademlýnská: „Nenutím se dělat věci, které bych necítila.“

Klára Nademlýnská: „Nenutím se dělat věci, které bych necítila.“

Kláru Nademlýnskou se nám v redakci Móda podařilo před přehlídkou vyzpovídat 

Nedělní zahájení brněnského mezinárodního veletrhu módy Styl a Kabo bude patřit retrospektivní přehlídce přední české návrhářky Kláry Nademlýnské. Přehlídky se můžete zúčastnit v neděli 17. 2. 2013 ve 13:00 v pavilonu P. Kláru Nademlýnskou se nám v redakci Móda podařilo ještě před touto přehlídkou vyzpovídat a přinášíme vám exkluzivní rozhovor nejen o tom, co na přehlídce uvidíte, ale také o patnáctiletém vývoji tvorby naší přední návrhářky.

Svoji značku jste založila v roce 1998. Nabídne retrospektivní přehlídka na Styl a Kabo modely i z tohoto Vaše ranního období?
Klára Nademlýnská:
Modely jsou z posledních kolekcí a jedná se převážně o společenské šaty, které jsou v jediném provedení.

Cítíte ve své tvorbě vývoj? Je poznat rozdíly na modelech z před 15 let a na modelech současných?
Klára Nademlýnská:
Určitě tam je znát nějaký vývoj, ale z druhé strany bych řekla, že ten základní rukopis se nemění, že jsou modely, které jsou nadčasové a i po pár letech jsou stále nositelné a nepůsobí mimo dobu.

Kdysi se móda dala dělit na dekády ?
k šedesátkám a nyní už i k osmdesátkám se vrací řada současných kolekcí. Dnes už se ale móda mění kolekci od kolekce a jednotící prvky zanikají dříve, než se s nimi zákazníci vůbec stačí zžít.

Je to pro návrháře lepší nebo horší?
Klára Nademlýnská:
Celý ten posun nastal s globalizací, kdy konfekční řetězce kopírovaly značky a návrháře, kolekce byly v prodeji skoro zároveň. Návrháři a jednotlivé značky se začali více vymezovat ve svém stylu a při jakémkoliv kopírování je to poznat. Myslím, že je to lepší způsob, každý si najde, co mu vyhovuje podle jeho vkusu a životního stylu. Máme své oblíbené značky podle toho, jací jsme, co máme rádi, v čem se cítíme dobře.

Vytvořila jste za období existence své značky i modely, nebo celou kolekci, se kterou nejste dodnes vnitřně spokojená?
Klára Nademlýnská:
Myslím, že ne. Nenutím se dělat věci, které bych necítila. Mám to tak i ve svém osobním životě. Moda.cz: Co naopak pokládáte za to nejlepší, co jste vytvořila? Klára Nademlýnská: To se nedá říct, každá kolekce, model vznikly v nějakém spojení, náladě, inspiraci… To by mohla ohodnotit např. nějaká moje zákaznice.

Říkáte o sobě, že tvoříte luxusní prêt-à-porter módu. Co to pro zákaznice znamená? Navrhnete jim model na míru nebo jim nabízíte modely ze svých kolekcí? Jak je to náročné pro peněženku zákaznic?
Klára Nademlýnská:
Prêt-à-porter znamená připraveno k nošení, když to doslova přeložíme. Dělám modely tak, aby se mohly nosit a byly příjemné k nošení. Zákaznice si vybírají z kolekcí, které vznikají každý půlrok.
Kolekce se i během sezony rozrůstá o další modely, které jednotlivé kolekce doplňují. Zakázku tvořím v případě večerních nebo svatebních šatů.

Svoji módní kariéru jste začínala jako modistka u pařížské firmy, kde jste vydržela pracovat sedm let. Je pro vás Paříž a francouzská móda pořád silnou inspirací?
Klára Nademlýnská:
Paříž mi dala základ. Měla jsem to štěstí pracovat 7 let po boku návrhářské dvojice a hodně se tak naučila. Mám ráda francouzský styl a jejich přístup k módě a oblékání. Ráda se do Paříže vracím pracovně i soukromě.

Tvorbu kterých světových návrhářů a značek pravidelně sledujete a kteří z nich jsou vám nejbližší?
Klára Nademlýnská:
Nedá se říct, že pravidelně sleduji toho určitého návrháře či značku. Asi nejraději mám Stellu McCartney, ale jsou i jiní. Baví mě například sledovat, když velké značky vezmou pro jejich oživení nového návrháře. Jak to vidí ten návrhář a jak čerpá z jejich tradice, ale zároveň tomu dá svůj nový pohled.

Střih a silueta, typ materiálu a jeho kvalita, barva či vzory, zákaznice pro kterou je model určen, který z těchto parametrů modní tvorby vás baví nejvíce?
Klára Nademlýnská: Musíte spojit to vše, aby model či kolekce fungovala. Baví mě ten celý proces.

Pokud bychom se posunuli v čase do budoucnosti, třeba o dalších 15 let, co byste ráda ve své tvorbě viděla?
Klára Nademlýnská:
Ráda bych rozšířila kolekci o další doplňky. Tuto sezonu jsem začala spolupráci s Ivanou Ostřanskou k vytvoření malé kolekce kabelek, které jsou exkluzivně jen u nás. 

Máte své oblíbené zákaznice z řad celebrit, businessmanek, ale i běžných žen milujících módu, pro které vždy ráda něco navrhnete, nebo na které myslíte ve chvíli, kdy vzniká Vaše nová kolekce?
Klára Nademlýnská: Když začínám kolekci myslím nejprve na celek, co chci v kolekci vyjádřit, co mě inspirovalo a aby kolekce působila jako celek. Až se pak jednotlivé modely vyrábí v určitých velikostech a barvách, tam myslíme víc na to, kdo by asi po modelu sáhl.

Odkládáte si své modely z jednotlivých kolekcí, nebo je vytvoření retrospektivní přehlídky poněkud náročnější a musíte před retrospektivní přehlídkou požádat o vypůjčení i své zákaznice?
Klára Nademlýnská:
Přehlídka je z modelů, které jsme si většinou nechali jako vzorky. Jsou to společenské věci, které se šijí na míru zákaznice, když si je objedná.

Na co se mohou návštěvníci Vaší retrospektivní přehlídky na Styl a Kabo těšit? Jaké modely jste vybrala?
Klára Nademlýnská:
Jak jsem už zmínila, jsou to převážně společenské modely z posledních let. Jsou mezi nimi šaty z černého úpletu kombinované s krajkou pošitou kameny Swarovski nebo ostré modro-fialové šaty z hedvábného saténu.

Uvidí návštěvníci přehlídky také některé modely z nejnovějších kolekcí ? či už z kolekce podzim/zima 2012/13, nebo dokonce z kolekce jaro/léto 2013?
Klára Nademlýnská:
Na začátku bude pár šatů z letošní kolekce jaro-léto 2013 a také asi dvoje až troje šaty z letošní zimy 2012-13.

Zúčastníte se přehlídky také osobně?
Klára Nademlýnská:
Ano, budu také přítomna, většinu svých přehlídek jsem v zákulisí a ještě než modelky vyjdou na molo, kontroluji, zda je vše tak, jak má být.

Zdroj obrázků: poskytla Klára Nademlýnská

Mohlo by vás zajímat
Sledujte náš Instagram