Krásné nehty nejsou jen kosmetickou záležitostí – vady nehtů umí diagnostikovat i závažná onemocnění!

Krásné nehty nejsou jen kosmetickou záležitostí – vady nehtů umí diagnostikovat i závažná onemocnění!

Změna barvy nebo tvaru nehtů nemusí být pouze kosmetická vada

Jsou vaše nehty dokonale krásné, bez flíčků, záděrů a nelámou se vám? Nebo přece jen nejsou tak dokonalé? Nehty mohou signalizovat nejen jejich vlastní nemoci, třeba plíseň, ale i mnohem závažnější onemocnění.

Zkuste diagnostikovat ty své nemoci, které prozradí naše nehty
Bledá až šedá barva nehtů může prozradit nedostatek železa. Bílá barva nehtů s tmavými okraji, bývá u nemocných žloutenkou. Namodralá barva nehtů je příznakem nedostatku kyslíku vorganismu. Namodralý odstín nehtů může signalizovat plicní potíže, např. vodu na plicích, jako nedostatek kyslíku v organismu. Žlutá barva nehtů se vyskytuje nejen u silných kuřáků, ale může být také důsledkem houbovité plísně. Není-li plíseň léčená, nehty časem slábnou a lámou se. Houbovitou plíseň můžete chytit hlavně, pokud se procházíte bosé po vlhkých podlahách společných umýváren, v šatnách fitness-center, v okolí bazénů nebo po hotelových kobercích. Bílé skvrny na nehtech mohou být ukazatelem nedostatku vápníku, častěji však bývají způsobeny drobným poraněním nehtu. Hnědé až černé skvrny na nehtech mohou být způsobeny skřípnutím prstů nebo poranění podobného typu. Nejsou-li skvrny následkem poranění, pravděpodobně hovoří o vzniku melanomu, nebezpečného typu rakoviny kůže. Drobné důlky na nehtech jsou jedním z typických projevů lupénky (psoriázy) a kožního ekzému, mohou se vyskytnout i při vypadávání vlasů jen vurčité oblasti.  

Lupénka je kožní onemocnění, nejčastěji postihuje vlasatou část hlavy, lokty, kolena, bedra a hýždě. Drážky na palci se často vyskytují u silných kuřáků. Podélné drážky na několika nehtech signalizují špatnou činnost trávicího systému nebo bývají projevem otravy, horečnatého onemocnění nebo úrazu. Vlnité příčné rýhy jsou jedním znásledků vyššího obsahu zplodin v organismu. Příčná vodorovná drážka prozrazuje závažné infekční onemocnění, jako jsou např. spála nebo tyfus. Pokřivené nehty stlustou, žlutě zbarvenou lámavou rohovinou jsou projevem nejtěžší formy nehtové plísně. Příčinou této deformace nehtu je zánět nehtu. Narušené, roztřepené nehty mohou být následkem plísní nebo mohou signalizovat artritidu. Nepravidelné linie a „ztluštění“ nehtů prozrazují nemoc kožního vaziva nebo mohou prozrazovat tuberkulózu. Lžičkovitě prohnuté, lámavé nehty svně vyboulenými okraji a prohnutým nehtovým lůžkem, jsou následkem poruch prokrvení. Mohou však také ukazovat na nedostatek železa nebo vitamínů. Vypouklé nehty jsou jedním znásledků chronického nedostatku kyslíku vorganismu, způsobeného srdeční vadou nebo onemocněním plic. Často také prozrazují nemoc střev nebo špatnou funkci jater. Odchlípnutí nehtové ploténky od lůžka ukazuje na diabetes nebo onemocnění štítné žlázy. Tato deformace může být také projevem kožního onemocnění. Někdy se nehtová ploténka může odchlípnout od lůžka i v těhotenství.

 

Zdroj obrázků: Fotolia.com

Mohlo by vás zajímat
Sledujte náš Instagram