Louis Vuitton zámek je gestem lásky i šperkem

Louis Vuitton zámek je gestem lásky i šperkem

První „milenecké“ visací zámky se objevily na konci osmdesátých let. 

Říká se, že když pár milenců zamkne zámek okolo zábradlí na mostě a hodí klíč do řeky, jejich láska vydrží navždy. První „milenecké“ visací zámky se objevily na konci osmdesátých let v maďarské Pécsi, kde se tomuto rituálu dodnes oddávají mladé páry na kovaném zábradlí spojujícím mešitu s katedrálou. Na tuto tradici nezapomněla ani slavná značka Louis Vuitton. Kolekce Lockit je gestem, jímž Louis Vuitton skládá poctu milencům celého světa a oslavuje tuto dnes již celosvětovou tradici.

Ještě starší tradice, než ta z maďarské Pécsi, pochází z německého Kolína, kde visí zámky na mostě Hohenzollern u nádraží. Mladí lidé odhazují klíčky do Rýna, který pod mostem protéká. 

V Srbsku se tento zvyk uchytil na mostě „Ljubavi“, tedy lásky, který je pojmenován po tragickém příběhu učitelky a vojáka z doby ještě před první světovou válkou. Mladé dívky na mostě zamykají zámečky, do nichž je vyryto jméno jejich milého, a pak odhazují klíček do vody s nadějí, že tento akt ochrání jejich miláčka před nástrahami jiné ženy.

Od počátku devadesátých let se na mostech a památkách na celém světě objevuje stále více zámků symbolizujících lásku těch, kteří je tam zanechali. V Itálii to byl právě Federico Moccia a jeho knihy Tři metry nad nebem a Chci tě, jimž se připisuje „zjevení se“ prvního zámečku lásky na mostu Milvian v Římě a na mostě Vecchio ve Florencii v roce 2007. 

O několik měsíců později se jako zázrakem objevily desítky zámečků na Pont des Arts v Paříži. V roce 2010 jich bylo v tomto nejromantičtějším městě na světě již více než pět tisíc! 

V Soulu se tato tradice dodržuje u věže N’Seoul Tower. Zámky visí na bezpečnostním zábradlí kolem této výškové stavby tyčící se nad městem. Městská památková služba musí dokonce pravidelně zábradlí vyměňovat, aby opona ze zámků nezastínila úplně výhled na město.  

Louis Vuitton Lockit inspirace:

V Moskvě visí zámečky zanechané milenci na mostě Loujkov, kam je chodí obdivovat turisté z celého světa. 

Na Taiwanu se první zámky objevily na zábradlí pěší lávky spojující nástupiště na nádraží Fengyuang. Říká se jim tu „zámky přání“ a jsou na nich napsané prosby za lásku. Podle správce nádraží se říká, že vlaky generují magnetické pole, které prostupuje do zámků a proto se přání na nich napsaná plní. 

Most Loujkov v Moskvě, Ponte Vecchio ve Florencii, zeď Lotus Peak v Číně, nádraží Fengyuang na Taiwanu, Pont des Art v Paříži, fontána Montevideo v Uruguaji, most Milvian v Římě – všechna tato místa spojuje univerzální symbol pouta. Příběh však pokračuje a celý fenomén dostává nový rozměr. Nedávno se visací zámky objevily v Kanadě u přírodní turistické stezky na Vancouver Island a na mostě Humber Bridge v Torontu.  

 

    

Ani zásahy veřejných orgánů, ani pokuty vybírané od romantiků, kteří si pro zpečetění své lásky zvolili veřejný mobiliář, evidentně nezabrání šíření této tradice – naopak, ta ještě sílí. Každý den tisíce milenců zamykají zámky na mostech na celém světě. Milenci bez rozdílu národnosti vyhledávají historická místa, aby zde zpečetili svoji budoucnost – a aby si z návštěvy cizího nebo procházky centrem svého města odnesli symbolický zážitek. 

Více o značce Louis Vuitton

Společnost Louis Vuitton, přední světový výrobce luxusního zboží, je synonymem umění elegantního cestování již od roku 1854. Po příchodu Marca Jacobse na pozici uměleckého ředitele v roce 1997 se společnost začala navrhovat i dámskou a pánskou konfekci (ready-to-wear), boty, hodinky a šperky. Návrhy kombinují tradiční řemeslo, smysl pro eleganci a inovaci a výsledkem je ucelený životní styl Louis Vuitton. Louis Vuitton dnes provozuje vlastní síť značkových obchodů ve více než šedesáti zemích světa. 

Zdroj obrázků: Louis Vuitton 

Mohlo by vás zajímat
Sledujte náš Instagram