Nedělejte chyby: Jak zazářit na Česko-Slovenském plese 2024

Nedělejte chyby: Jak zazářit na Česko-Slovenském plese 2024

Jubilejní desátý ročník Česko-Slovenského plesu, který se koná v secesních kulisách Obecního domu, nabídne to nejlepší z obou hostitelských zemí. Již zítra, 17. února 2024, tento jedinečný večer slibuje kulturní slavnost, ale také módní přehlídku, kde se hosté mohou těšit na stylové a rafinované outfity či skvěle padnoucí smokingy.  

Na pozvánce Česko-Slovenského plesu je uvedeno Black tie i White tie. Máte povědomí o významu obou těchto dress code?

Black tie získalo popularitu jako standard pro galavečery, plesy a další speciální události, kde se očekává vyšší stupeň elegance a vkusu v oblékání. Charakterizuje se tím, že muži nosí černý nebo černomodrý smoking s černým motýlkem, doplněný o bílou košili, vestu nebo šerpu kolem pasu, smokingové kalhoty s lampasem, černé ponožky a černé lakované boty. Pro ženy jsou optimální dlouhé večerní šaty. Povoleny jsou společenské šaty s dlouhým rukávem i bez rukávů, tenkými ramínky i se zcela odhalenými rameny. Dovolen je i dámský smoking. Samozřejmostí jsou boty na podpatku a barevně sladěné drobné psaníčko. Dokonalý dojem podtrhnou šperky, vhodné jsou například diamantové, perlové nebo zlaté šperky. Aby všechno ladilo, nesmí se zapomenout na precizní make-up a perfektní účes, což dodá celkovému vzhledu tu správnou dávku šarmu a elegance.

"Nemějte obavy investovat do šatů, ale věnujte pozornost i dalším detailům," zdůrazňuje stylistka Petra Kasalová. "Velké nedostatky vnímám při výběru doplňků, bot a obvyklou chybou je i nevhodná velikost kabelky. A nesmím zapomenout na častý nešvar v podobě prošívaných sportovních bund a kabátů, které jsou spíše určeny na hory než na ples."

zdroj: se svolením Česko-Slovenský ples

Není formálnější dress code než White Tie, jenž je podroben velmi striktním pravidlům. Tento náročný dress code dominuje při nejprestižnějších společenských událostech, jako jsou ceremoniály ve vrchních kruzích, exkluzivní galavečery, plesy v opeře, státní události nebo královské svatby.

Pro pány je předepsán frak, kalhoty s vysokým pasem a šle, bílá vesta nebo vesta s lehkým nádechem slonovinové kosti, speciální bílá white tie košile s odepínacím límečkem, bílý ručně vázaný motýlek a ideálně perleťové manžetové knoflíčky. Pro zdokonalení outfitu můžou pánové zvolit bílou šálu nebo šátek do klopy a na hlavu nasadit cylindr.

Dámy oblékají dlouhé večerní nebo plesové šaty, které mohou být honosné a okázalé v různých barvách a dekorech. Vhodnými doplňky jsou večerní rukavice překrývající lokty, luxusní šperky, čelenky a samozřejmě elegantní psaníčko. Pro takovou výjimečnou událost se rozhodně vyplatí využít služeb vizážistky. Účes i make-up by měly vyzařovat eleganci.

Důležité pravidlo: k White Tie nepatří hodinky.

Nakonec nám Petra Kasalová připomíná, že každý drobný detail má svůj význam při vytváření dokonalého outfitu. „Kvalitní šaty by mohly být zastíněny nedostatečně vybranými doplňky, a právě ty mohou proměnit každou ženu v královnu večera.“

Mohlo by vás zajímat
Sledujte náš Instagram