Potraviny, které jsou slanější, než si myslíte

Potraviny, které jsou slanější, než si myslíte

Jak už zřejmě víte, chipsy, krekry a preclíky obsahují velké množství soli, která, obzvláště ve velkém množství, není pro náš organismus zrovna nejzdravější. Existuje totiž i pár zdravých potravin, které obsahují velké množství soli.

Jak už zřejmě víte, chipsy, krekry a preclíky obsahují velké množství soli, která, obzvláště ve velkém množství, není pro náš organismus zrovna nejzdravější. A i když jste je jistě ze svého jídelníčku vyřadila, neznamená to, že jíte zdravě.  Existuje totiž i pár zdravých potravin, které, ač to tak nevypadá, obsahují velké množství soli.
Co byste řekla třeba sýru cottage, salátové zálivvce nebo cereáliím

? Jak jsou na tom s obsahem soli?

Průměrná denní dávka soli pro zdravého dospělého člověka je zhruba 2300 mg/den a lidé s vysokým krevním tlakem by měli svou denní dávku snížit pod 1500 mg/den. Pojďme se tedy podívat, jak to doopravdy je.

Omáčky, marinády a salátové zálivky
Není to asi úplně překvapení, že marinády a salátové zálivky obsahují velké množství soli. Vždyť slaně chutnají. Pojďme se ale podívat, jak to s tím obsahem soli je. Dvě čajové lžičky těchto omáček a zálivek obsahují minimálně 300 mg soli. Právě jste snědla 10-15% své denní dávky. U marinád to může být dokonce až pětina vašeho denního limitu v jedné čajové lžičce, která ovšem nestačí ani na jeden kuřecí steak.
Sůl si v tomto případě můžete uhlídat pouze tak, že si tyto omáčky, marinády a salátové zálivky, budete vyrábět sama doma. Zkuste třeba tuto okurkovo-jogurtovou zálivku.

Cottage sýr
Tento sýr je opravdu dobrým zdrojem vápníku a proteinů. Nízkotučný cottage sýr obsahuje až 28 gramů proteinů na pouze 160 kalorií. To se opravdu zdá jako bezva zdravá pochoutka, ale kelímek tohoto sýru může obsahovat až 1000 mg soli. Půlku vaší denní dávky! Zkuste se ve vašem obchodě podívat po cottage sýru se sníženým obsahem soli nebo ho jednoduše vyměňte za řecký jogurt, který obsahuje pouze 60 mg soli a je přitom bohatým zdrojem proteinů, stejně jako cottage.

Cereálie
Cereálie mohou být jedním z těch zdravých způsobů, jak začít váš den. Co když vám ale řeknu, že tak začal asi zřejmě i váš nejslanější den? Spousta cereálií obsahuje 180 – 300 mg soli na porci, což už máte 12% vaší denní dávky. Vsaďte raději na ovesné vločky s ovocem. Tak budou vaše rána opravdu zdravá a takto získaná energie vám dlouho vydrží.

Pečivo
Pečivo je hlavním zdrojem soli v naší stravě. Jeden rohlík může obsahovat až 19% vaší denní dávky soli. Dokonce více, než byste snědla v jedné porci běžného chleba. V kombinaci s cottage sýrem si dopřáváte opravdu obrovsky slanou porci jídla a to jsme také stále ještě na počátku vašeho dne.

Sladké pekařské výrobky
Ač jsou obalené v cukru nebo polité čokoládou jsou ukrutně slané. Jedna taková kobliha vám dodá i 200 mg soli. Balené sladké pečivo obsahuje sůl jako konzervant a proto tak dlouho vydrží čerstvé. Navíc mají tyto dobroty už tak spoustu negativních vlastností (kalorie, tuky někdy i trans-tuky), tak zkuste raději zdravější variantu mlsání a upečte sobě nebo svým dětem tyto višňovo mandlové koláčky. Není to nic těžkého. Jsou rychlé, chutné a hlavně zdravé!

Polévky
Miska horké polévky je opravdu zdravý oběd, ale je také šokující, kolik soli některé z nich obsahují, obzvláště ty „rychlé“. Vysoký obsah soli mají polévky převážně „pytlíkové" nebo v konzervách. Jedna miska nebo šálek takovéto polévky má sice pouze zhruba 300 kalorií, ale víte, že sníte minimálně polovinu své denní dávky soli? Pokud z jakéhokoliv důvodu musíte občas sáhnout po těchto polotovarech, vybírejte z těch „dětských“ s nízkým obsahem soli a dochuťte si je bylinkami a citronem. Nebo raději zkuste třeba tuto naší nejzdravější polévku, která vás ještě navíc krásně očistí a připraví na jaro.

Sendviče
Jaký obsah soli má pečivo, sýr i dresink už víme. Přidejte si k tomu ještě šunku, kterou použijete a už jsem skoro na 1000 mg soli v jedné porci. Udělejte si obloženou housku nebo chléb raději sama doma a trochu jinak než jen se sýrem a šunkou. Z vlastních, čerstvých surovin a hlavně s malým obsahem soli. Co třeba na zítra? Lehký a zdravý oběd s nízkým obsahem soli. Obložený chléb s  grilovaným lososem?

 

Zdroj: Health.com

Mohlo by vás zajímat
Sledujte náš Instagram