Rozhovor s českou módní návrhářkou Denisou Dovalovou

Rozhovor s českou módní návrhářkou Denisou Dovalovou

Přinášíme Vám rozhovor s mladou českou módní návrhářkou Denisou Dovalovou, která si ráda plní své sny.

Co byste o sobě našim čtenářům řekla?
Jsem mladá holka, která  chce v životě dělat co ji baví, plnit si své sny,  být úspěšná  a hlavně spokojená sama se sebou.

Co vás vedlo právě k návrhářství a jaké byly Vaše začátky?
Zní to jako klišé, ale je pravda, že od devíti let jsem měla v tom docela jasno. Kreslila jsem skicy a všem říkala, že budu slavná módní návrhářka. Tak teď se snažím to slovo dodržet...:) Každopádně jsem vystudovala osmileté Gymnázium a tíhla i k jiným uměleckým oborům a jednu dobu jsem  své plány změnit  opravdu chtěla.

Nevím, jestli mohu mluvit o tom, jaké byly moje začátky, protože toto jsou moje začátky. Stále se hledám a i když bych chtěla ve své tvorbě pokračovat i nadále, to, jestli se jí budu živit nebo nakonec ne a stane se jednou z mnoha prací, kterým se budu věnovat, je ve hvězdách. Není to totiž vůbec jednoduché jak doma, tak ve světě a budování vlastní značky člověku pohltí veškerý čas a prostor pro vše ostatní.  Avšak móda je obor, který má mnoho uplatnění. Baví mě věnovat se i jiným věcem, než je samotná tvorba a ty také zkouším.

Čemu se v současné době věnujete?
V současné době absolvuji pracovní stáž u holandské designérky, členky syndikátu Haute Couture, Iris van Herpen. Dočasně tedy žiji a pracuji v Amsterdamu. Jelikož podmínky jsou velice drsné, nezbývá mi mnoho času na jiné záležitosti. Mimo jiné také stále studuji v oboru designu oděvu na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně a  také jsem si začala psát blog se svými postřehy ze stáže a názory na aktuální módní dění ze světa i zahraničí (http://denisadovalova.tumblr.com/)

Na základě jakého kritéria volíte použité materiály?
Většinou je to na základě celého konceptu kolekce, střihu, který chci použít a toho, jak chci, aby daný oděv vypadal. No a v neposlední řadě podle toho, co je v současné době k dostání, protože co si budeme nalhávat, výběr v Česku moc velký není a finance na cesty do Paříže zrovna nemám.

Jak se díváte na konkurenci, nemáte někdy pocit, že Vaši práci někdo kopíruje?
V dnešní době, kdy už bylo navrženo  snad všechno, mohli bychom  v každé nové kolekci vidět něco, co už tu dávno bylo. Navíc v globálním světě na nás všechny působí stejné vlivy, kterými se potom inspirujeme.

Kde stále berete inspiraci?
Každá kolekce, kterou vytvořím má určité téma, koncept ze kterého vycházím. Dále má v mé tvorbě vliv to, co na mě  právě působí, kde jsem, s kým se bavím, co čtu...

Je možné Vaše modely běžně zakoupit? Popřípadě si je nechat zhotovit?
Zakoupit v obchodě prozatím ne.  Nechat zhotovit ano.  Všechno má svůj čas. Kolekce vytvářím především, abych se seberealizovala, posouvala svou tvorbu někam dál a prezentovala ji. Prozatím jsem neměla zájem své kolekce prodávat. Aby designér zahájil prodej skrze obchody, měl by být na to připravený z hlediska marketingu a výroby, aby si nešil vše sám a spoustu dalších potřebných faktorů. Samozřejmě svou tvorbu prodávat chci, ale všechno má svůj čas.

Co obdivujete na domácí/světové módní scéně?
Na domácí scéně to, že i když tady žádný módní průmysl není a je tu jen velmi malá klientela, která má zájem domácí tvorbu kupovat, designéři stále tvoří a neztrácejí naději. Navíc se mi velmi líbí, jak česká módní  scéna  vytváří nové a nové, čím dál tím lepší projekty a začíná se pomalu ale jistě vzpamatovávat.

Na té světové, že dokáže z módy udělat byznys. Podívejte se na žebříček nejbohatších lidí světa, najdete tam poměrně dost jmen z módní branže.

Chtěla byste spolupracovat s některým z našich či zahraničních návrhářů?
Určitě, vzájemná spolupráce může každého obohatit.

Co nového připravujete, chystáte? Na co se můžeme těšit?
Společně  se svou kamarádkou Beatou Kuraj chystám třetí ročník Prague Fashion Salonu, ve kterém představujeme formou výstavy mladé nadějné módní designéry, ale i designéry skla, módních doplňků, textilní tvorby, módní fotografy. Letošní ročník plánujeme větší, zajímavější a určitě se máte na co těšit.  Uskuteční se na podzim.

 

Zdroj: Dominika Dovalová a móda.cz 

Mohlo by vás zajímat
Sledujte náš Instagram