Rozhovor s Ilonou Bittnerovou, která je velice uznávaná v oblasti ženské menstruace

Rozhovor s Ilonou Bittnerovou, která je velice uznávaná v oblasti ženské menstruace

Jako první do ČR přivezla a představila na trhu menstruační kalíšky. U toho nezůstala a nyní je specialistkou na všechny možné pomůcky od menstruačních kalhotek, mořských hub a jiných udržitelných ekologických potřeb.

zdroj: maluna.cz

Ilono, kdy se začal psát příběh Vašeho obchodu maluna.cz?
Maluna vznikla v roce 2018 jako sesterská značka k blogu Kalíšek.cz. Ten funguje již od roku 2006, kdy jsem začala prodávat jako první v Čechách menstruační kalíšky. S kamarádkou Magdou jsme napsaly řadu článků nejenom na téma používání menstruačního kalíšku, ale soustředily jsme se i na témata, jako je ženské zdraví, plodnost a informace o ženském těle a menstruaci. Během let jsem ke kalíškům přidala i další menstruační pomůcky a název již nestačil. Proto vznikl e-shop a obchod Maluna, ve kterém si už podle svých preferencí může hygienickou pomůcku vybrat každá žena.  


zdroj: maluna.cz

Jaké jsou novinky na poli s dámskými hygienickými pomůckami?
Žádné převratné novinky v posledních letech nepřišly, většina pomůcek je na světovém i českém trhu již řadu let. Pokud se zaměřím jen na český trh, tak menstruační kalíšky zde máme od roku 2006, látkové vložky vyhledává stále více žen přibližně od roku 2014, menstruační kalhotky Meracus jsou na trhu od roku 2016, ale už před tím si ženy objednávaly různé značky ze zahraničí. Mořské houby se jako menstruační prodávají již také několik let a samozřejmě jednorázové potřeby z bio bavlny jsou již v nabídce mnoha obchodů dlouho. Aktuálně ale v „eko“ kruzích i mezi mnoha ženami, které se nebojí vyzkoušet něco nového, hodně vedou menstruační kalhotky. Důvodem je rozsáhlá kampaň značky Snuggs i to, že už je na trhu mnoho dalších značek, a protože se jedná o hygienickou pomůcku, která je vidět, ženy si rády pořizují několik různých dobře vypadajících kousků.


zdroj: maluna.cz

Je menstruační kalíšek vhodný pro každou ženu?
Není. Některé ženy ho nechtějí ani zkusit, protože je pro ně kontakt s menstruační krví nepříjemný. Některé ženy mají v pochvě jizvy (například po porodu) a použití kalíšku je pro ně bolestivé nebo jim protéká, protože v místě jizvy netěsní. Některé ženy mají během menstruace tak nízko děložní čípek, že pro ně je obtížné kalíšek zavést. A některé jsou třeba jen velmi citlivé a pomůcky zaváděné dovnitř jim vůbec nevyhovují. Nemyslím si, že je nějaká hygienická pomůcka vhodná pro všechny ženy. Je ale důležité, aby ženy věděly, že si mohou vybrat z mnoha různých pomůcek a našly takovou, která jim umožní cítit se ve dnech menstruace pohodlně.


zdroj: maluna.cz

Víme, že jste vášnivá cestovatelka, jaké hygienické pomůcky používáte na cestách nejraději a inspirujete se třeba i tím, jak menstruaci řeší jiné země?
Při cestování se mi nejvíce osvědčil právě menstruační kalíšek. Oceňuji, že si nemusím rozmýšlet kolik vložek nebo tamponů sebou povezu a co se týká hygieny, je to pro mě s kalíškem jednoduché. Mnoho žen má obavy z veřejných toalet, ale když máte vyjmutí a zavedení kalíšku už nacvičené, je to otázka chvilky. A pitnou vodu sebou stejně vždycky mám, takže ho stačí vypláchnout vodou z pet lahve. Inspirace, co se týká menstruační hygieny, mě na cestách nepotkala. Ono ale menstruace zrovna není téma, které bych na cestách na potkání otevírala. V obchodech jsem se většinou podívala, ale v nabídce byly, stejně jako donedávna i u nás, pouze jednorázové pomůcky. Na menstruační kalíšek jsem narazila před mnoha lety pouze na Novém Zélandu a to už jsem ho sama používala.

zdroj: maluna.cz

Menstruace je pořád tak trochu tabu. Jak nejlépe své dcery na menstruaci připravit? Nabízíte třeba i nějakou literaturu s tímto tématem pro dívky nebo maminky? 
Sama mám desetiletou dceru, takže je to pro mě aktuální téma. O menstruaci a ženských věcech mluvíme „odjakživa“. Prostě když se dcera poprvé zeptala, odpověděla jsem jí. Samozřejmě odpovědi byly jednodušší, když jí byly třeba 4 roky a komplexnější později. Ale nikdy jsme jí neodbyla větou „na to jsi moc malá“ nebo „na to máš ještě čas“. Myslím si, že je důležité odpovídat dětem na otázky, když se nás ptají. Později už třeba nebudou mít chuť se nás zeptat a internet nebo šeptanda ve škole nejsou vždy ty nejlepší zdroje informací. Protože jsem z knihovnické rodiny, vznikl poměrně rozsáhlý knihkupecký koutek i na Maluně. Nabízíme mnoho knih o menstruaci pro různé věkové skupiny, knihy o dospívání, o sexualitě a partnerství, i knihy s ekologickou tématikou. Mám také vlastní nakladatelství a první kniha, která v něm vyšla, byla právě komplexní kniha o menstruaci s názvem Ženství jako dar.


zdroj: maluna.cz

Některé maminky se trápí i tím, že s nimi třeba jejich dcery na toto téma nechtějí hovořit. Máte pro ně nějakou radu, co mají dělat?
Když už se dostaneme do situace, že dcera na toto téma nechce hovořit, nelze ji k tomu nutit. To by celou situaci ještě zhoršilo. Můžeme jí zkusit darovat nějakou knihu – ale určitě při výběru myslete na její věk. Bude pro ni lepší naučná kniha nebo třeba komiks, který téma podá sice ne zcela do detailů, ale s vtipem? Můžete jí také zkusit na rovinu říci, že je vám líto, že o tom nechce mluvit a že byste jí ráda řekla své zkušenosti. Je to osobní téma. Buďte tedy osobní, ať ve vás vidí spíše kamarádku a ne někoho, kdo jí chce poučovat. 


zdroj: maluna.cz

V poslední době se začalo hovořit i o tzv. menstruační chudobě, což znamená, že ne všechny ženy a dívky mají prostředky na to, aby si mohly dovolit menstruační potřeby. Narazila jste na toto téma během doby, kdy se tématu věnujete? A jaké byste viděla možné řešení? Jsou to třeba potřeby zdarma ve školách nebo snížení DPH na tyto pomůcky obecně?
Samozřejmě jsem na téma narazila. Protože jsem chtěla zjistit informace přímo z terénu, kontaktovala jsem několik azylových domů, pracovníky z potravinové banky, různé ženy, které pracují z bezdomovkyněmi a sociálně vyloučenými rodinami. Nikdo z nich se například nesetkal s případem, že by dívka nemohla chodit do školy kvůli absenci hygienických potřeb. Zároveň mi všichni říkali o organizacích, které distribuují jednorázové hygienické pomůcky zdarma a o konkrétních problémech v této distribuci. Můj názor je ten, že není třeba rozdávat plošně hygienické pomůcky zdarma, ale podpořit organizace, které to již dělají a které vědí, komu je potřeba je zdarma dávat. Zároveň si ale myslím, že skutečnost, že máme na hygienické pomůcky stále 21% DPH, je ostudná.  Ženy nemají na výběr, zda si hygienickou pomůcku koupit nebo ne. Je to pro ně nutnost, bez které nelze fungovat.

Kromě hygienických potřeb nabízíte v obchodě i oblečení pro ženy. Jaký je Váš sortiment a odkud tyto výrobky jsou? 
V poslední době rozšiřuji hlavně nabídku spodního prádla, kromě něj nabízíme z oblečení například legíny a bederní pásy. Soustředím se primárně na české značky, ale například mě velmi zaujaly rafinované podprsenky a plavky značky essentials for zula, takže kvalitní zboží i dovážím. Sama mám ráda bambusové materiály, a z toho důvodu jsme v mé šicí dílně v Jablonci nad Nisou začali v loňském roce vyrábět spodní kalhotky a tílka právě z bambusové viskózy. Jedná se o pohodlné prádlo v příjemných barvách. Společně s novými značkami menstruačních kalhotek brzy naskladníme také další spodní prádlo. Vybírám zboží hlavně podle kvality materiálů, protože ty mohou mít vliv na vaginální zdraví. Samozřejmě v kombinaci s tím, co používáme na praní. Nezávadné prací gely v mém obchodě také najdete, včetně návodů, jak nejlépe na „eko“ praní přejít.

 

Mohlo by vás zajímat
Sledujte náš Instagram