Tech neck: fenomén dnešní doby aneb jak na bolavá záda?

Tech neck: fenomén dnešní doby aneb jak na bolavá záda?

Bolesti zad a krční páteře nejsou v dnešní době bohužel žádnou výjimkou ani u náctiletých, ale ruku na srdce, jak moc tomu sami jdeme naproti. Bolesti krku způsobené nekonečným zíráním do tabletů a telefonů dostaly příznačný název "tech neck" nebo "texting neck".

zdroj: canva.com

Covidová pandemie nás donutila sedět u počítačů dlouhé hodiny v ne vždy v příjemné a správné poloze, nejlépe ještě se sluchátkem v uchu a telefonem v ruce. Pracovní den pak zakončíme nočním scrollováním na sociálních sítích. Moderní fenomén, který trápí mnohé z nás. Také se v tom vidíte?

Bolesti krku způsobené nekonečným zíráním do tabletů a telefonů dostaly příznačný název "tech neck" nebo "texting neck".

zdroj: canva.com

Co bolesti přesně způsobuje?

Tyto bolesti jsou způsobeny opakovaným namáháním, kdy skláníme hlavu a dáváme tak zabrat unaveným svalům. Vazy v horní části zad a ramen jsou tak v neustálém zápřahu. Když například sedíme příliš dlouho nebo máme hlavu předkloněnou a díváme se na obrazovku telefonu nebo počítače, horní část zad poklesne a hlava vyčnívá dopředu a vytváří dočasnou nerovnováhu v krčních a ramenních svalech. 

Navíc kombinace špatného držení těla při sezení a špatného nastavení stolu jde ruku v ruce s bolestí zadní části krku a horní části ramen a může být spojena s tenzními bolestmi hlavy, bolestmi v ramenou, loktech a zápěstích.

Týká se to i vás?

Pokud si všimnete, že vás po nějaké době sezení bolí krční páteř a ramenní svaly máte ztuhlé, bude to nejspíše i váš případ. Podobně to také můžete zjistit, když se při sezení neustále vrtíte a snažíte se najít pohodlnou polohu a máte pocit těžké hlavy.

Jak si ulevit od bolesti krční páteře?

Již při prvních signálech a pociťování napětí ve svalech zpozorněte a neignorujte své tělo. Znamená to jediné, že váš krk a ramena potřebují pohyb a protažení. Navíc se snažte alespoň každou hodinu vstát od stolu a projít se, napít se a lehce protáhnout.

Dalším skvělým pomocníkem je správné dýchání. Dlouhé hodiny u počítače, stres z práce a spousta úkolů v nás mohou spustit napětí, při kterém tlačíme ramena k uším, napínáme čelisti a často zadržujeme dech. Zkuste si po nepříjemném telefonátu nebo odeslaném e-mailu dopřát chvilku a několikrát se zhluboka nadechněte. Můžete tak zmírnit pocit stresu, zpracovat myšlenky a snížit napětí svalů.

Pohyb, pohyb a zase pohyb. Cvičení a jakákoli aktivita jsou klíčem k mnohým zdravotním potížím. Jednou z nich jsou právě i bolesti zad. Pokud mluvíme o pohybu, nemáme na mysli každodenní dření v posilovně, ale zkuste do svého denního rozvrhu začlenit běh, chůzi nebo třeba tanec. Cokoli, při čem si aktivně odpočine tělo i hlava.

zdroj: canva.com

A co do budoucna?

Pokuste se zpravidelnit určité druhy činností, které vám mohou od bolestí krční páteře pomoci. Pravidelné přestávky od telefonu, počítačů a jiné techniky by měly být tím prvním. Správné posazení a obrazovka v úrovni očí. Zvedněte ji tak, aby váš horizontální pohled zasáhl přesně do jejího středu. Jakmile odešlete poslední e-mail nebo doděláte poslední projekt, zkuste si otevřít youtube a najít video s pilates cviky nebo jógovými pozicemi, při kterých protáhnete celé tělo. Zkuste se podívat na naše tipy na skvělé lektorky, u kterých si každý najde to své.

Day offline by měl být také na našem seznamu. Zkuste po večerech raději proniknout do tajů severské detektivky a telefon přepnout do spánkového režimu.

zdroj: canva.com

Mohlo by vás zajímat
Sledujte náš Instagram