V mé kosmetice nenajdete zbytečnou vodu a neúčinné nebo dokonce nebezpečné chemicky upravené látky, říká Tereza Nová, majitelka značky Florentine

V mé kosmetice nenajdete zbytečnou vodu a neúčinné nebo dokonce nebezpečné chemicky upravené látky, říká Tereza Nová, majitelka značky Florentine

Její práce ji baví natolik, že jí dělá maximálně zodpovědně se vší láskou i nezbytnou byrokracií. Každý Florentine produkt je navržen tak, aby mohl být součástí jedinečného prožitku. Tří minutová vysoce efektivní péče pro akční ženy nebo večer s kamarádkami s masáží a aromaterapeutickými maskami? Vše je možné. O tom, že Florentine není jen kosmetika, ale i cesta pro ženy, které touží po změně, jsme si vykládali s majitelkou Terezou Novou.

 

Terezo, jste velmi vytížená žena, a to nejenom v oblasti přírodní kosmetiky, ale také jako matka a mnoho dalšího… Řekněte mi na začátek, jak se máte? 

Děkuji za tento dotaz, já jsem totiž shodou okolností právě na Zlínském Filmovém Festivalu. Přednáším dětem po projekci o filmu a učím je přemýšlet nad snímkem v kontextu historickém, uměleckém, vystudovala jsem totiž Filmovou vědu na Univerzitě Karlově. Takže je pravda, že si sama vedu celou svou milovanou značku Florentine, ale občas ještě odskočím i k tomu, co jsem tedy vystudovala. Ale už se těším, až začnou prázdniny - máme s mými třemi dětmi naplánovaných spoustu akcí. No, moc asi neumím odpočívat. Ale faktem je, že se mám báječně. 

Jak náročné je podle vás v dnešní době spojit mateřství s podnikáním? Je mnoho matek, které se do toho s chutí pustí, ale za pár let zjistí, že jsou vyčerpané až vyhořelé. Jde uspokojivě pracovat i se starat o rodinu? 

Znám maminky samoživitelky, které si tím prošly a probojovaly. Také to pro mnoho žen není jednoduché, když jsou po mateřské vhozené do vody, a to nejen ony, ale i jejich muž, který je do té doby zvyklý na určitý standard - doma je uklizeno, navařeno, žena děti vždy rozveze do škol a kroužků a vyzvedne. Ale najednou by ráda měla také čas pro sebe a svou práci. Já mám štěstí, že mám muže, který se do role “manžel podnikající ženy” dostal docela rychle a díky němu mohu jezdit po různých prodejních akcích, strávit ve výrobně někdy i celé dny a jezdit na schůzky. Jinak si to opravdu nedovedu představit. Myslím, že by muži měli více své ženy podporovat. Víte, já jsem byla na mateřské 8 let. Miluju čas se svými dětmi, ale jednou přijde doba, kdy se jako žena chcete zase cítit sama sebou - mít čas na sebe, na svou kreativitu, na své nápady. A v té chvíli je dobré si říct: teď jsem dětem dala maximum, ale je na čase se věnovat i sobě. Já pracuji hodně a ráda. Práce je pro mě koníčkem. Myslím, že dětem dávám skvělý příklad, jak si člověk může svou práci užívat a zároveň si pak vzít volno a vzít je někam na několikadenní výlet. Děti pak chápou, že bych si ten výlet nemohla dovolit, kdybych nepracovala a že jsem tady teď pro ně a společně si užijeme zábavu. Myslím, že je to celé o nastavení. Neříkám, že někdy nejsem nervózní, no jéje, ale snažím se, abych byla spokojená ve své práci i doma v rodině a vše spolu souznilo. Když je toho moc, je dobré si přiznat, že tady jsou mé hranice. 

Bylinky se u vás v rodině předávají z generace na generaci. Vám je tedy předávala vaše maminka? Učila jste se „kouzla“ přírody ráda již od malička?

Bylinkám rozuměla moje babička. Měla spoustu skvělých knih, dělala si oplachy na vlasy z bylin, léčila bradavice a podobné neduhy. Byliny a domácí výroba čehokoliv z kdečeho je u nás silně zakořeněná. Já třeba už léta nekupuji chléb, na můj domácí jsou už všichni zvyklí. Máme domácí šťávy, domácí prášek na praní apod. V Beskydech pod Radhoštěm mají mí rodiče dům. Tam se často scházíme celá rodina - tety, strejdové, sestřenice. Když tam otevřete lednici, vypadne na vás tolik bylinkových pokladů, že to už ta lednice není schopná pojmout - mazání na křečové žíly z kaštanů, sirup ze smrkových výhonků a rýmovníku, tinktury z lichořeřišnice, masti z kostivalu. Takto u nás na chalupě vypadá lednice, o pálenkách z vlastního ovoce ani nemluvím.

Vystudovala jste však něco úplně jiného… 

Ano, vystudovala jsem Filmovou vědu na Filozofické fakultě UK. Věnuji se filmu - hlavně filmové a audiovizuální výchově - pořád. Píšu knihy. Ke kosmetice mě přivedlo až mé první těhotenství, pokusy doma v kuchyni, ohlasy kamarádek, které jedna přes druhou navrhovaly, co mám zkusit vyrobit. Také jejich velká podpora! To nesmím opomenout. Měla jsem kolem sebe velkou skupinu žen, která mě neustále podporovala ve tvorbě, a když se něco nepovedlo, prožívaly to se mnou. 

Byly tohle první chvíle, kdy jste se rozhodla, že se vydáte směrem přírodní kosmetiky?

Mohu říct, kdy jsem se poprvé rozhodla, že už to nebude jen mazání pro mé kamarádky a rodinu, ale že založím vlastní značku. Měla jsem podporu svého muže, který to sám navrhl, a tak jsem si našla dodavatele, absolvovala webináře, poslala jsem složení produktů ke kontrole, postupně jsem produkty poslala na testy… To všechno trvalo 3 roky. Od chvíle, kdy jsem si řekla, že budu mít vlastní značku, až po otevření e-shopu, to byly tři roky. Naštěstí jsem nikam nespěchala. Musím také podotknout, že sama bych to nezvládla. Pomohla mi kamarádka Denisa, která má sama vlastní velmi úspěšnou a známou značku české kosmetiky. Dala mi seznam, co je potřeba udělat, a čím vším si musím projít. Upřímně, neříkám, že jsem se několikrát během těch tří let nehroutila. Ono to zní skvěle, založit si vlastní kosmetickou značku. Ale pak zjistíte, kolik máte pod nohama naházených klacků. 

foto: se svolením značky Florentine

Věřím, že začátky musely být náročné… Jak dlouho vám trvalo vyrobit první kosmetický produkt a který to byl?

Těch produktů bylo více. Ale stěžejním produktem, kvůli kterému jsem chtěla značku založit, bylo máslo na opalování s názvem SLUNCE. Ten produkt jsem vymyslela na přání mých kamarádek. Tehdy se nejednalo o otestovaný produkt a vyrobily jsme si ho na vlastní zodpovědnost samy v uzavřené skupině. Samozřejmě jsme nějaké číslo SPF mohly jen odhadovat. Jenže SLUNCE všichni milovali a to nejen kamarádky, ale i jejich kamarádky a jejich příbuzné a kamarádky a já jsem začala mít obavu z toho, že se nekontrolovatelně šíří dál. A tak vznikla značka, kde je SLUNCE již testováno pro děti od narození, pro citlivou pokožku, je kompletně z BIO surovin - oleje mi lisuje česká firma speciálně pro tento produkt. A hlavně má test SPF. A to je takové mé téma, protože SLUNCE je otestováno několikrát. V ČR 3x a 1x v Polsku. Zkoušela jsem zaslat na testy i pozměněnou recepturu, radila jsem s odbormíky na filtry v krémech, ale s minerálním filtrem oxidem zinečnatým jsem nikdy nedosáhla vyššího čísla než 20. Proto jsou mi produkty, které obsahují pouze bambucké máslo, slunečnicový olej a oxid zinečnatý a mají 50 SPF velkou záhadou. 

Kolik času zabere proces testování a schvalování v certifikovaných laboratořích a proč je tento krok nezbytně nutný? 

Já vám řeknu, jak u mě vypadá proces vzniku produktu. Nevymýšlím produkty třeba na suchou pleť, nebo na pigmentové skvrny. Na počátku je vždy žena - řeknu si, co taková vytížená máma, která toho má moc, žije ve stresu a pak se po několika dnech podívá do zrcadla a řekne si: Co se to stalo? Kde se vzalo tolik vrásek a ta šedivá nezdravá pleť? Co potřebuje? Nebo teen slečna, které se mění tělo, obléká se do volných černých mikin a snaží se zvládnout školu, své emoce a ještě i vztahy s vrstevníky. Pak se podívá do zrcadla a do toho vše, co se jí děje, dostane ještě naloženo nevzhledné akné. Pro ženy, které žijí ve stresu, jsem vynalezla sérum I'M TIGER, pro teen dívky a chlapce I'M DRAGON, pro ženy, které sportují, jsou akční a zároveň mají problémy s pletí a se začínajícími vráskami, jsem vynalezla VIOLET IS THE NEW BLACK. Vždy si sesumíruji ty nejlepší aktivní látky, které jsou na trhu, zkombinuji s vhodnými oleji a hydroláty, přemýšlím nad vůní, aby měl produkt aromaterapeutický přesah, ale i nad barvou. A pak vše posílám ke kontrole INCI a k přepočítání látek do jedné firmy, respektive ke konkrétní ženě, která je jako můj anděl strážný. Vše přepočítává, toleruje občas mé náhlé změny složení ve 3 ráno, kdy mi chvíli před uvedením produktu dojde, že je potřeba něco udělat jinak apod. Poté jdou produkty na testy - mikrobiologie, zátěž, dermatologický test na citlivou nebo dětskou pokožku, případně SPF test, ten je nejnáročnější a nejdražší. Testy trvají čtvrt roku. A já mám zatím prostor pro kreativitu: oslovuji české malířky a ilustrátorky, které jsou mému srdci blízké, aby mi vytvořily etikety. Mám tak etikety od Anny Borovičkové Ročkové, Dany Lédl (Myokard), Helen Čubové, Nikoly Logosové, Lindy Čihařové, Adély Marie Jirků nebo Anny Banany. Jsem duší umělkyně, a proto jsem na finální vzhled produktů velmi pyšná. Ale ani to není vše. Mou další prací je vývoj rozložitelných obalů - mám výplně z houbového mycélia a odpadu od značky Myco, tvorba na sociálních sítích a webu a samozřejmě, a na tom si zakládám, velmi časté spojení s mými klientkami, které mi píšou, namlouvají hlasové zprávy, chtějí poradit nebo pochválit. Mám kolem sebe bezvadné ženy! 

Jaké produkty nyní Vaše značka Florentine nabízí? 

Já osobně nejvíce miluji tvorbu sér. Míchání jemných lehce vstřebatelných emulzí, které jsou založeny na gelech z hub, na vzácných olejích v BIO kvalitě, a do kterých přidávám ty nejlepší aktivní patentované látky na trhu. Dále je doplňuji o vlastní maceráty nebo bylinkové výluhy - třeba sérum VIOLET IS THE NEW BLACK je fialové, protože přidávám výluh z motýlího květu. Ale sér nesmí být moc, aby ženy nebyly zmatené a nevěděly, které si vybrat. Tak tvořím třeba i masážní olej, řekla bych jedinečný na trhu - je z ručně sbíraných fialek a doplněn o autentickou vůni fialek. Je to závislost. Dále mast z vlastních bylin ZÁZRAK, které mi už několikrát zachránila rty před začínajícím oparem a skvěle funguje na různé kožní problémy (lehčího rázu). Těch produktů je už docela dost od krémů, sér přes opalovací řadu nebo tuhý šampon s brokolicovým olejem a jasmínem. Ale ještě jsem velmi pyšná na box MÁMA & JÁ, který jsem sestavila pro mámy a jejich dcery, aby si k sobě našly cestu, společně o sebe pečovaly, povykládaly si, inspirovaly se navzájem. Je určen primárně maminkám a jejich dcerám v teen věku, ale využít ho můžete vlastně kdykoliv. 

Pro koho dalšího kromě maminek a dcer jsou vaše produkty  určeny? 

Převážně pro ženy, které na sebe nemají tolik času. Hledají ve své skin care tři, možná čtyři kroky, které by jim vyhovaly a ustálily tak péči o sebe. A hlavně, aby fungovaly.  Samozřejmě nic není bez práce, já osobně podporuji ženy v propojení skin care s face jógou, která má neuvěřitelné výsledky! A nic nás nestojí, jen pár minut času. Ale mám také máslo na tělo pro malé děti vhodné a testované od narození, produkty pro teen pleť a opalovací řadu. Jedno sérum s názvem MOONLIGHT TANSY dokonce milují i muži. Nespíš pro svou pronikavou bylinno-kouřovou vůni. 

Který z vašich produktů máte osobně nejraději a doporučila byste ho všem?

Tady neváhám - je to ONNA-BUGEISHA. Tohle sérum je neuvěřitelné. Vypíná pleť, vyživí okamžitě vysušenou pleť, zanechá příjemný pocit na tváři. Je to něco, co jsem vždy hledala, co má pleť potřebovala. A pak se mi podařilo sestavit recepturu, na kterou jsem opravdu velmi pyšná. Sérum je tak jemné a voňavé. Ženy mě občas “obviňují”, že jsem vymyslela něco, bez čeho se už nedá žít (smích). Já vím, nedá se nic dělat, tohle sérum bude milovat každá pleť. Jmenuje se podle žen samurajek - žen bojovnic a přesně takto bojuje se suchou pletí a začínajícími vráskami. Obsahuje opuncii, violku, houbu tremellu, perly (udržitelný chov s respektem), 3 velmi silné hydratační látky (výtažek z ibišku, polysacharid pentavitin a kyselinu hyaluronovou) a fermentovaný zelený čaj a zázvor. O omamné vůni magnolie ani nemluvím. 

Chystáte letos nějaké novinky? 

Letos jsem uvedla dvě nová séra, která jsou právě (nejen) součástí boxu MÁMA & JÁ. Jde o I'M TIGER a I'M DRAGON - sérum pro ženy, žijící ve stresu, který se jim odráží na kvalitě pleti a pro teen dívky a chlapce s akné. Ještě uvedu již otestovaný a připravený holící krém. Ale nyní testuji své první tonikum. Já si vždy nakoupím konkurenční značky, které mi přijdou moc fajn a jsou v souladu i s mou ideologií, jak by značka měla fungovat a pak testuji svůj produkt v porovnání s jejich, jak na mou pleť působí, jak se mi nanáší. Když postupně vymizí z koupelny ty konkurenční a já si řeknu: Jo, teď je to tonikum to nejlepší, co je na trhu…tak půjde na testy. Zatím jsem s tím svým velmi spokojená. 

Mohlo by vás zajímat
Sledujte náš Instagram