Wimbledon poprvé po 146 letech mění svůj ženský kodex oblékání

Wimbledon poprvé po 146 letech mění svůj ženský kodex oblékání

Za posledních 146 let se nejlepší tenisté a tenistky světa střetli na londýnských travnatých kurtech a soupeřili o šanci získat titul mistra světa ve Wimbledonu. Renomovaný turnaj je známý svým přísným celo-bílým dress codem. Poprvé v historii se kodex oblékání mění ve prospěch periody žen.

Píše se rok 2023 a i Wimbledon vnímá ženy a jejich potřeby tak, aby se cítily co nejvíce komfortně. Poprvé tak mohou hráčky tenisu nosit tmavé spodní prádlo, což je změna, která má zmírnit úzkost během menstruace. Spodní kalhotky však stále nemohou být delší než jejich sukně nebo tenisové šortky.

Odkud pochází celo-bílý dress code a proč se mění právě teď?

Historicky už od prvního turnaje ve Wimbledonu v roce 1877 museli hráči nosit celo-bílé uniformy. Odstíny špinavě bílé nebo slonové kosti byly a jsou přísně zakázány. Na výstřihu nebo rukávu je povolen pouze „jednobarevný lem“, ne širší než centimetr. Ženy mohly poprvé soutěžit ve Wimbledonu v roce 1884. Ne vždy během hry nosily krátké sukně, vlastně až ve 20. letech se hráčky začaly vyhýbat dlouhým šatům a vyměnily je za kratší spodní lemy.

Tenisová legenda Billie Jean Kingová i matka profesionálního hráče Andyho Murrayho, Judy Murray, v posledních letech prosazovaly změnu pravidel pro spodní prádlo. „Vždy jsme se během menstruace bály, protože jsme celou dobu chodily celé v bílém," řekla Billie Jean King pro CNN v roce 2022.

Tenistky si změnu pochvalují 

Generální ředitelka All England Clubu Sally Bolton v prohlášení uvedla, že doufá, že nové pravidlo „pomůže tenistkám soustředit se čistě na svůj výkon tím, že zmírní potenciální zdroj úzkosti“. Co na změnu řekly hráčky? Americká profesionálka Coco Gauff uvítala aktualizovaný dress code. „Myslím, že to mně i dalším holkám v šatně určitě uleví od stresu," řekla minulý týden pro Sky News. Několik hráček v poslední době hovořilo o problémech se zvládáním menstruace během Wimbledonu, přičemž některé se uchýlily k hormonální antikoncepci, aby se vyhnuly menstruaci během turnaje. „Loni jsem si vzala pilulku, abych zastavila krvácení, protože jsem věděla, že musíme nosit bílé spodky, a nechtěla jsem čelit žádné ostudě," vysvětlila britská tenistka Heather Watson pro Sky News.

Z českých tenistek o menstruaci během turnajů v posledních letech otevřeně promluvily i Barbora Strýcová nebo Petra Kvitová.

Existuje nějaký dress code pro diváky?

Ti, kteří sledují Wimbledon, nejsou nuceni dodržovat celo-bílý dress code. Očekává se však, že budou mít formální denní oblečení. Mezi zakázané patří špinavé tenisky, roztrhané džíny a běžecké šortky.

Mohlo by vás zajímat
Sledujte náš Instagram