Ve věku 81 let zemřela Vivienne Westwood, legendární návrhářka a punková královna

Ve věku 81 let zemřela Vivienne Westwood, legendární návrhářka a punková královna

Vivienne Westwood byla legendární návrhářkou dámského oblečení a byla považována za průkopníka punkového hnutí v módním světě na konci 70 let. Až do posledních dnů aktivně pracovala, jako hlavní návrhářka své stejnojmenné značky. Po sobě zanechává víc než jeden módní dům.

Ve čtvrtek 29.12.2022 zemřela anglická módní návrhářka. Své poslední chvíle prožila Vivienne Westwood pokojně v blízkosti své rodiny v Claphamu v jižním Londýně, jak oficiálně prohlásila návrhářčina značka na sociální síti Twitter.

V souznění umění a módy

Mnoho nápadů samotné návrhářky vyplývalo z historických artefaktů a jak uvedla v dokument z roku 2009 s názvem Proč miluji Wallace, všechny její návrhy mají spojitost mezi módou a uměním. „Nenavrhla bych nic, kdybych se nedívala na umění.“ Svůj věhlas získala mimo jiné oprášením korzetů zpět do módních kruhů, kdy tento kousek používala spíše jako formu svrchního oblečení nežli spodní prádlo.

Po studiích do butiku

Po studiích na Westminsterské univerzitě otevřela Westwood v roce 1971 svůj slavný butik Chelsea v Londýně, později jej přejmenovala na Sex se sloganem: „Gumové oblečení do kanceláře“. Čas, kdy se dostala mezi přední jména módního průmyslu nastal kolem roku 1993, kdy se její kolekce s názvem Anglomania, stala pravděpodobně úplně nejslavnější a upevnila tak její návrhy v povědomí široké veřejnosti.

Návrhářka i velká aktivistka

V průběhu své kariéry používala Westwood svou značku i k tomu, aby zvýšila povědomí o různých sociálních a environmentálních problémech, přičemž se sama často účastnila veřejných protestů. V roce 2012 Vivienne Westwood spustila kampaň Climate Revolution, věnovanou boji proti změně klimatu a nadměrné spotřebě. Podle oficiálního oznámení značky se příští rok aktivuje i nová nezisková organizace s názvem The Vivienne Foundation, která bude ctít, chránit a pokračovat v odkazu Viviennina života, v designérském aktivismu.

Nezisková organice se konkrétně zaměří na čtyři pilíře: Změna klimatu, zastavení války, obrana lidských práv a protest proti kapitalismu. Vivienne Westwood se osboně podílela na rozvoji této organizace spolu se svými syny a vnučkou. Návrhářčina značka také uvedla, že se sama designérka považovala za taoistku a zveřejnila její osobní citát: „Nikdy nebylo více potřeba Tao než dnes. Tao vám dává pocit, že patříte do vesmíru a dává vašemu životu smysl; dává vám smysl pro identitu a sílu vědět, že žijete život, jaký žít můžete, a proto byste měli žít: plně využijte svůj charakter a plně využívejte svůj život na zemi."

Teď už je více než jasné, že Vivienne Westwood již plně tráví čas mimo naši Zemi, avšak její odkaz a vzpomínky budou přínosem tomuto světu prostřednictvím její módy i aktivismu ještě po mnoho generací.

Mohlo by vás zajímat
Sledujte náš Instagram