Jsou samoopalovací krémy skutečně nejzdravější formou opalování?

Jsou samoopalovací krémy skutečně nejzdravější formou opalování?

Proč mnohé z nás touží po opáleném vzhledu? 

Jak samoopalovací přípravky působí na kůži? Jsou to obvykle krémy, gely, mléka nebo spreje, které si aplikujeme na tělo. Obsahují aktivní složkou, která reaguje s aminokyselinami horní vrstvy pokožky, což způsobuje její zhnědnutí. Všechny jsou založeny na obsahu tzv. DHA (dihydroxyaceton), který do kůže neproniká. Je to látka na bázi cukru, u které nejsou známy toxikologické účinky, a v praxi se užívá již mnoho let. Dihydroxyaceton reaguje s aminokyselinami keratinu, což je bílkovina, která je v kůži. Následně vznikne hnědé zbarvení.

Jsou skutečně bez zdravotních rizik?
Objevit se mohou alergické projevy, a to zvláště v těhotenství či při přidružených chorobách, jako je např. cukrovka. Pak je nutné se samoopalovací technikou přestat a v těhotenství je doporučeno nepoužívat ji vůbec. Další nevýhodou je často nerovnoměrně „opálená“ kůže. Na špatně odmaštěné kůži se krém nezachytí, a tím i nepůsobí tak, jak by měl. Stejně tak toto barvivo dokáže zašpinit naše oblečení. Pokud již používáte tuto metodu, nezapomeňte i na jiný krém s ochranným UV faktorem, jelikož samoopalovací přípravky ho většinou neobsahují.

Mají i výhody?
Milovnice snědé pokožky by si měly vybrat tuto méně závadou metodu, jelikož je mnohem šetrnější než samo sluneční záření. Některé produkty jsou dokonce i obohaceny o složky, které stárnutí kůže zpomalují, jako třeba antioxidant vitamin E nebo zvláčňující aloe vera. Nicméně všemi každodenními přípravky (sprchovými gely, tělovými krémy, líčením apod.) kůži už tak velmi zatěžujeme a to samozřejmě ani neuvádím škodlivé vlivy prostředí, proto bychom si ji měli šetřit, aby nám vydržela svěží co nejdéle. Je to přece náš největší orgán těla.

 

Zdroj obrázku: fotolia.com

Mohlo by vás zajímat
Sledujte náš Instagram