dnes je 22.05.2018 a svátek má Emil

Příležitosti předčily mé sny, říká kostýmní výtvarnice Evženie Rážová

"Umělecký kostým dnes může dělat každý, což obor devastuje." Tak zněla slova kostýmní výtvarnice, která tvořila kostýmy třeba pro muzikál Královna Kapeska.

Jak dlouho trvá kostýmy vymyslet?

Nejdůležitější je text. Je rozdíl, jestli se realizuje historická dobovka nebo civilka. A je velký rozdíl mezi filmovým a divadelním kostýmem, to ovlivňuje i délku vzniku. Pro mě je zásadní, abych našla sjednocující klíč ke všem figurkám, které pak začnu vidět. A to co cítím, musím umět nakreslit.

Podle čeho se rozhodujete, jak který kostým bude vypadat?

Dobře pojmenovat charakter postavy - to je podstata všeho. Vědět proč chci mít třeba velké neforemné kalhoty, které zdánlivě nesedí... Víte, za největší omyl dnešní "rádoby" kostýmní tvorby, považuji myslet si, že dramatický kostým je o oblečení! Často vidím na obrazovce v jedné situaci téměř stejně oblečené herce, v podobných barvách, bez rozlišení charakteru. Bohužel, určitá generace režisérů přestala ctít profese a kostým dnes může dělat každý. Pro tento umělecký obor je to devastující. 

Šije se vše od začátku nebo se pro kostýmy používá jiné oblečení, které se přešívá?

Při stylizaci je nutné šít vše. A když má kostýmní výtvarník výrazný rukopis, který okamžitě poznáte, ani to jinak nejde.

Kolik kostýmů se na Královnu Kapesku muselo ušít a kolik lidí na nich pracovalo?

Něco kolem 90-ti kostýmů. Po nakreslení návrhů je předávám střihači. Roky spolupracuji s Romanem Dobešem, který dokáže mé fantazie přivést k životu. Pak nastupuje tým švadlen, patinérů... Po těch letech mne stále udivuje, kolik úsilí se za vznikem kostýmů skrývá.

Pro kolik divadelních představení už jste kostýmy navrhovala?

Víte, jsem především filmař. Jako autor kostýmů jsem podepsaná pod více než 800 filmy, pohádkami, seriály... Výlet do divadla je spíše vyjímečný.

Máte nějaký sen, jaké kostýmy byste ráda vytvořila?

Štastně mohu říct, že přiležitosti, které jsem dosud dostala, předčily mé sny. Pracovala jsem a pracuji s těmi nejlepšími režiséry, na mnohdy výjimečných projektech, kde se dá dělat ještě "umění"... a za to děkuji.

ČESKÁ TVORBA ZE SPOLEČNOSTI KOSTÝMY VÝTVARNÍK EVŽENIE RÁŽOVÁ MUZIKÁL ROZHOVOR

Související články

První oficiální portréty královské rodiny po svatbě Harryho a Meghan

Vítejte v královské rodině. Tady jsou první snímky novomanželů Meghan Markle a prince Harryho.

Celý článek

Svatební manžetové knoflíčky byly přelomové, říká návrhářka značky Design Empathy

Kdo pomáhá vytvářet ilustrace, co všechno najdete v portfoliu a proč zrovna křišťálová pryskyřice? To všechno v rozhovoru s Leonou Průchovou tvořící pod Design Empathy.

Celý článek

Královská svatba: Jak se oblékla na svatbu Harryho a Meghan Kate Middleton?

Svatba roku 2018 proběhla v nejlepším pořádku. Zúčastnila se jí také Harryho švagrová, Kate Middleton. A to pouhé čtyři týdny po narození svého třetího potomka.

Celý článek

Zajímavosti z královské svatby Harryho a Meghan

Princ Harry, vnuk královny Alžběty II. se ve svých 33 letech oženil s o tři roky starší americkou herečkou Meghan Markle. Jaké zajímavosti svatbu provázely?

Celý článek

Jak se oblékli svatebčané na svatbu Meghan a Harryho?

Královská svatba je nejskloňovanější událostí posledních dnů. Jaké outfity svatebčanů nás nejvíce zaujaly?

Celý článek

Nový tým časopisu Elle? Kdo zastává pozici šéfredaktora a koho si s sebou přivedl?

Časopis Elle provází od počátku roku mnoho personálních změn. Kdo je od 1. května novým šéfredaktorem a kdo jsou další členové týmu?

Celý článek

Vzdělávají se, hubnou, užívají wellness - čím vším si prochází finalistky České Miss?

Finále České Miss se blíží čím dál tím víc. Jak se připravují finalistky?

Celý článek

Heidi Klum i Kate Moss oslavují 90. narozeniny postavy Mickey Mouse

Kniha, která vznikla za podpory mnoha celebrit, má větší úkol, než jen připomenout, že je tu Mickey Mouse již téměř sto let. Její výtěžek jde na dobrou věc.

Celý článek