dnes je 16.07.2018 a svátek má Luboš

Příležitosti předčily mé sny, říká kostýmní výtvarnice Evženie Rážová

"Umělecký kostým dnes může dělat každý, což obor devastuje." Tak zněla slova kostýmní výtvarnice, která tvořila kostýmy třeba pro muzikál Královna Kapeska.

Jak dlouho trvá kostýmy vymyslet?

Nejdůležitější je text. Je rozdíl, jestli se realizuje historická dobovka nebo civilka. A je velký rozdíl mezi filmovým a divadelním kostýmem, to ovlivňuje i délku vzniku. Pro mě je zásadní, abych našla sjednocující klíč ke všem figurkám, které pak začnu vidět. A to co cítím, musím umět nakreslit.

Podle čeho se rozhodujete, jak který kostým bude vypadat?

Dobře pojmenovat charakter postavy - to je podstata všeho. Vědět proč chci mít třeba velké neforemné kalhoty, které zdánlivě nesedí... Víte, za největší omyl dnešní "rádoby" kostýmní tvorby, považuji myslet si, že dramatický kostým je o oblečení! Často vidím na obrazovce v jedné situaci téměř stejně oblečené herce, v podobných barvách, bez rozlišení charakteru. Bohužel, určitá generace režisérů přestala ctít profese a kostým dnes může dělat každý. Pro tento umělecký obor je to devastující. 

Šije se vše od začátku nebo se pro kostýmy používá jiné oblečení, které se přešívá?

Při stylizaci je nutné šít vše. A když má kostýmní výtvarník výrazný rukopis, který okamžitě poznáte, ani to jinak nejde.

Kolik kostýmů se na Královnu Kapesku muselo ušít a kolik lidí na nich pracovalo?

Něco kolem 90-ti kostýmů. Po nakreslení návrhů je předávám střihači. Roky spolupracuji s Romanem Dobešem, který dokáže mé fantazie přivést k životu. Pak nastupuje tým švadlen, patinérů... Po těch letech mne stále udivuje, kolik úsilí se za vznikem kostýmů skrývá.

Pro kolik divadelních představení už jste kostýmy navrhovala?

Víte, jsem především filmař. Jako autor kostýmů jsem podepsaná pod více než 800 filmy, pohádkami, seriály... Výlet do divadla je spíše vyjímečný.

Máte nějaký sen, jaké kostýmy byste ráda vytvořila?

Štastně mohu říct, že přiležitosti, které jsem dosud dostala, předčily mé sny. Pracovala jsem a pracuji s těmi nejlepšími režiséry, na mnohdy výjimečných projektech, kde se dá dělat ještě "umění"... a za to děkuji.

ČESKÁ TVORBA ZE SPOLEČNOSTI KOSTÝMY VÝTVARNÍK EVŽENIE RÁŽOVÁ MUZIKÁL ROZHOVOR

Související články

Hailey Baldwin a Justin Bieber se zasnoubili

Čeká nás tedy pořádná svatba. Zpěvák a idol dívek Justin Bieber si vezme topmodelku Hailey Baldwin. Zasnoubení oznámili na Instagramu.

Celý článek

Kreativní ředitel Burberry Riccardo Tisci vybral pro první oficiální spolupráci Vivienne Westwood

Módní svět obletěla v posledních dnech další novinka. Chystá se jedna z nejzajímavějších spoluprací za poslední desetiletí - Riccardo Tisci a Vivienne Westwood pro Burberry.

Celý článek

Pohled na pařížský street style v rámci Haute Couture fashion weeku

Týden té nejluxusnějí Haute Couture módy je za námi. Známý fotograf Phil Oh zachytil ty nezajímavější pouliční outfity, které stojí za prohlédnutí. 

Celý článek

Ve věku 74 let zemřel Carlo Benetton

Nejmladší ze čtyř sourozenců, kteří založili proslulou italskou módní značku United Colors of Benetton, zemřel v úterý 10. 7. 2018.

Celý článek

Heidi Klum navrhla vlastní plavky

Herečka Heidi Klum už si snad splnila všechna dětská přání. Vlastní řada kosmetiky, oblečení, doplňků a teď i plavek. Představila je v magazínu Ocen Drive.

Celý článek

Nikol Švantnerová ovládla Filmový festival v Karlových Varech

Které šaty na Filmovém festivalu v Karlových Varech vzbudily největší rozruch? Rozhodně ty, které oblékla Nikol Švantnerová.

Celý článek

Design pro život je mou prioritou, říká Katka Čábelková za Brunetti Design

Jak probíhá navrhování interiérů, jaké to je, dát důvěru lidem, aby se vaše podnikání mohlo rozrůstat a jak se propojuje rukopis designérky s představou klientů.

Celý článek

Červenec 2018 | Kalendář akcí

První prázdninový měsíc je před námi. Zůstáváte v Čechách a na dovolenou se chystáte až později? Máme pro vás pár tipů, kam vyrazit.

Celý článek