dnes je 26.09.2018 a svátek má Andrea

Příležitosti předčily mé sny, říká kostýmní výtvarnice Evženie Rážová

"Umělecký kostým dnes může dělat každý, což obor devastuje." Tak zněla slova kostýmní výtvarnice, která tvořila kostýmy třeba pro muzikál Královna Kapeska.

Jak dlouho trvá kostýmy vymyslet?

Nejdůležitější je text. Je rozdíl, jestli se realizuje historická dobovka nebo civilka. A je velký rozdíl mezi filmovým a divadelním kostýmem, to ovlivňuje i délku vzniku. Pro mě je zásadní, abych našla sjednocující klíč ke všem figurkám, které pak začnu vidět. A to co cítím, musím umět nakreslit.

Podle čeho se rozhodujete, jak který kostým bude vypadat?

Dobře pojmenovat charakter postavy - to je podstata všeho. Vědět proč chci mít třeba velké neforemné kalhoty, které zdánlivě nesedí... Víte, za největší omyl dnešní "rádoby" kostýmní tvorby, považuji myslet si, že dramatický kostým je o oblečení! Často vidím na obrazovce v jedné situaci téměř stejně oblečené herce, v podobných barvách, bez rozlišení charakteru. Bohužel, určitá generace režisérů přestala ctít profese a kostým dnes může dělat každý. Pro tento umělecký obor je to devastující. 

Šije se vše od začátku nebo se pro kostýmy používá jiné oblečení, které se přešívá?

Při stylizaci je nutné šít vše. A když má kostýmní výtvarník výrazný rukopis, který okamžitě poznáte, ani to jinak nejde.

Kolik kostýmů se na Královnu Kapesku muselo ušít a kolik lidí na nich pracovalo?

Něco kolem 90-ti kostýmů. Po nakreslení návrhů je předávám střihači. Roky spolupracuji s Romanem Dobešem, který dokáže mé fantazie přivést k životu. Pak nastupuje tým švadlen, patinérů... Po těch letech mne stále udivuje, kolik úsilí se za vznikem kostýmů skrývá.

Pro kolik divadelních představení už jste kostýmy navrhovala?

Víte, jsem především filmař. Jako autor kostýmů jsem podepsaná pod více než 800 filmy, pohádkami, seriály... Výlet do divadla je spíše vyjímečný.

Máte nějaký sen, jaké kostýmy byste ráda vytvořila?

Štastně mohu říct, že přiležitosti, které jsem dosud dostala, předčily mé sny. Pracovala jsem a pracuji s těmi nejlepšími režiséry, na mnohdy výjimečných projektech, kde se dá dělat ještě "umění"... a za to děkuji.

ČESKÁ TVORBA ZE SPOLEČNOSTI KOSTÝMY VÝTVARNÍK EVŽENIE RÁŽOVÁ MUZIKÁL ROZHOVOR

Související články

Společnost Michael Kors kupuje Versace za 47 miliard korun

Nasvědčovalo tomu mnohé a stalo se. Značka Michael Kors koupila obchodní dům Versace za 47 miliard korun.

Celý článek

V Praze byl otevřen nový obchod návrhářky Jitky Klett

Úspěšná česká návrhářka Jitka Klett pořádala tento týden GALA večer ve svém nově otevřeném obchodu v Praze ve Slovanském domě Na Příkopě 22. A my byli u toho!

Celý článek

Rozhovor s Adélou Gondíkovou

"Jsem zimní typ a nákupy mě nelákají", přiznala se nám populární herečka Adéla Gondíková. 

Celý článek

Čeká světovou módu nárůst nákladů a nedostatek kvalitních modelek?

Módní průmysl trpí nedostatkem modelek a růstem nákladů. Nové hvězdné tváře modelingu jsou však v nedohlednu.

Celý článek

Proslavte se v módním světě - zkuste Bitvu Stylistů

Uznávaná soutěž Bitva Stylistů, kterou již poněkolikáté připravuje Answear ve spolupráci s celou řadou odborníků, vyhlašuje nový ročník. Přihlásit se může opravdu každý. 

Celý článek

ROZHOVOR s módní návrhářkou Annou Tejklovou

Modely designérky Anny Tejklové se nesou ve znamení výjimečnosti a originality. V rozhovoru nám prozradila, jak vznikají její ručně malované modely a tištěné autorské látky.

Celý článek

TOP 10 odvážných outfitů červeného koberce

Kdy je nejvhodnější doba pro popuštění fantazie, pro odhalení téměř všeho a zároveň ničeho? Červený koberec. Událost, na které chce být každá žena nepřehlédnutelná.

 

Celý článek

Rozhovor s Barborou Mottlovou

Herečka a modelka Bára Mottlová žije velice aktivní život, udělal si na nás čas a my jsme jí položili pár otázek o vaření, oblečení, fitness a jógy i instagramových výzvách. 

Celý článek