dnes je 15.12.2018 a svátek má Radana

Příležitosti předčily mé sny, říká kostýmní výtvarnice Evženie Rážová

"Umělecký kostým dnes může dělat každý, což obor devastuje." Tak zněla slova kostýmní výtvarnice, která tvořila kostýmy třeba pro muzikál Královna Kapeska.

Jak dlouho trvá kostýmy vymyslet?

Nejdůležitější je text. Je rozdíl, jestli se realizuje historická dobovka nebo civilka. A je velký rozdíl mezi filmovým a divadelním kostýmem, to ovlivňuje i délku vzniku. Pro mě je zásadní, abych našla sjednocující klíč ke všem figurkám, které pak začnu vidět. A to co cítím, musím umět nakreslit.

Podle čeho se rozhodujete, jak který kostým bude vypadat?

Dobře pojmenovat charakter postavy - to je podstata všeho. Vědět proč chci mít třeba velké neforemné kalhoty, které zdánlivě nesedí... Víte, za největší omyl dnešní "rádoby" kostýmní tvorby, považuji myslet si, že dramatický kostým je o oblečení! Často vidím na obrazovce v jedné situaci téměř stejně oblečené herce, v podobných barvách, bez rozlišení charakteru. Bohužel, určitá generace režisérů přestala ctít profese a kostým dnes může dělat každý. Pro tento umělecký obor je to devastující. 

Šije se vše od začátku nebo se pro kostýmy používá jiné oblečení, které se přešívá?

Při stylizaci je nutné šít vše. A když má kostýmní výtvarník výrazný rukopis, který okamžitě poznáte, ani to jinak nejde.

Kolik kostýmů se na Královnu Kapesku muselo ušít a kolik lidí na nich pracovalo?

Něco kolem 90-ti kostýmů. Po nakreslení návrhů je předávám střihači. Roky spolupracuji s Romanem Dobešem, který dokáže mé fantazie přivést k životu. Pak nastupuje tým švadlen, patinérů... Po těch letech mne stále udivuje, kolik úsilí se za vznikem kostýmů skrývá.

Pro kolik divadelních představení už jste kostýmy navrhovala?

Víte, jsem především filmař. Jako autor kostýmů jsem podepsaná pod více než 800 filmy, pohádkami, seriály... Výlet do divadla je spíše vyjímečný.

Máte nějaký sen, jaké kostýmy byste ráda vytvořila?

Štastně mohu říct, že přiležitosti, které jsem dosud dostala, předčily mé sny. Pracovala jsem a pracuji s těmi nejlepšími režiséry, na mnohdy výjimečných projektech, kde se dá dělat ještě "umění"... a za to děkuji.

ČESKÁ TVORBA ZE SPOLEČNOSTI KOSTÝMY VÝTVARNÍK EVŽENIE RÁŽOVÁ MUZIKÁL ROZHOVOR

Související články

Kate Middleton dokazuje, že je stylovou ikonou i při cestování

 Tři dokonalé outfity během dvou dnů vynesly Kate na módní špičku popularity. Její styl prošel razantní změnou. Vévodkyni to neskutečně sluší. 

Celý článek

Fashion Awards 2018: kdo letos zvítězil?

Velkolepé udílení cen Fashion Awards 2018 plné zvučných jmen, ale i spousty začínajících a talentovaných návrhářů. Kdo překvapil, kdo vyhrál, komu patřil největší potlesk a komu to u přebírání ocenění nejvíc slušelo?

Celý článek

Mercedes-Benz Prague Fashion Week v březnu 2019 oslní nejenom novými prostory

Jarní týden módy vlije novou energii do žil všem milovníkům osobitého krejčovského umění již za tři měsíce. A čeká nás toho mnohem více než jen módní přehlídky...

Celý článek

Petra Němcová je součástí nové kampaně Max Factor

Naše krásná česká supermodelka se stala tváří nové řasenky od známé značky v Americe. Ale nejen to. Patří i mezi inspirativní ženy!

 

Celý článek

Designové vychytávky na prosinec

Důmyslný doplněk i originální oděv potěší vždy, ale zejména na Vánoce. Neotřelé nápady z designového světa českých výrobců vás nadchnou.

Celý článek

Omluva Victoria's Secret nestačila, lidé po celém světě protestují proti jednostranné módě

"Móda nás zklamala!" křičely protestující ženy před hlavní centrálou značky Victoria's Secret v Londýně. Slavná transyoutuberka Nikita Dragun se zase rozhodla značce dokázat, že módní politika, kterou vyznává je moc konzervativní a zastaralá, a tak sama natočila Fantasy Fashion Show ve spodním prádle.

Celý článek

Zpověď: Jak vidí Tereza Kostková módu a její pohled na kosmetiku

Oblíbená herečka a moderátorka Tereza Kostková jen tak nepodléhá módním trendům. My jí zastihli před představením FRANKIE & JOHNNY v divadle v Rytířské 

Celý článek

Kalendář Pirelli zná své tváře pro rok 2019

A nejsou to ledajaké tváře, najdeme mezi nimi módní velikány jako Alexandra Wang, Gigi Hadid i baletku Misty Copeland. Rok 2019 rozhodně bude stát za to.

Celý článek