10 nejkrásnějších filmových šatů

10 nejkrásnějších filmových šatů

Pro nezapomenutelný filmový zážitek jsou potřeba i dobré kostýmy. Ty nejlepší šaty si však zapamatujete sami o sobě. Tady jsou ty nejkrásnější z nich.

1. Harry Potter - Fleur Delacour - Clémence Poésy

Šaty byly vytvořeny pro filmovou svatbu postavy Fleur Delacour (Clémence Poésy) s jedním z bratrů Weasleyových. Autorkou skvostného kostýmu je Jany Termine. Fleuřiny šaty jsou jednoduše navržené, zvláštní pozornost je však věnována černým siluetám ptáka fénixe. Jak sama návrhářka přiznala - pták fénix je nekonečný, nesmrtelný a znovuzrozený stejně jako láska.

2. Slaměný vdovec - Dívka - Marilyn Monroe

Kdo by neznal nejslavnější záběr z tohoto filmu, kde si krásná blondýnka přidržuje bílé šaty, když se do nich opře vzduch z větráku pod dívčinými střevíčky. William Travilla, který je autorem těchto slavných šatů, za ně byl několikrát oceněn ve světě celosvětové módy včetně ceny Emmy. Po smrti Marilyn Monroe zůstali Williamu Travillovi šaty v úschově, kde zůstaly až do jeho smrti. V roce 2011 byly šaty vydraženy za neuvěřitelných 5,6 milionů amerických dolarů (= 120 milionů korun).

3. Popelka- Lily James

V posledních 5-ti letech se filmaři zhlédli v přetváření klasických disneyovek do nové alternativnější podoby. Film Popelka je rozhodně jeden ze zdařilejších a ikonické šaty, které mají v této pohádce velký význam, může Popelce leckterá princezna závidět. Není se čemu divit, když na se na jejich výrobě pro tento film podílelo celkem 20 osob a jejich práce dohromady vyšla na 500 hodin čistého času. Spodní díl šatů se skládá z 8 sukní včetně spodničky. Pro dodání správného pohádkového vzhledu bylo na šatech připnuto celkem 110 tisíc krystalů Swarovski. Střevíček, který prince přivede ke své pravé lásce, byl pro film vyroben z křišťálového skla též firmou Swarovski a jeho váha činila téměř 1 kilogram.

4. Pretty Woman - Vivian - Julia Roberts

Právě tyto ikonicky známé šaty pro diváky znamenaly něco významného. Postava Vivian se konečně dostala z říše ulice do vzhledu elegantní kočky. Ačkoliv režisér pro tuto scénu vyžadoval delší černé pouzdrové šaty, návrhářka Marilyn Vance se rozhodla pro více vyzývavou červenou barvu.

5. Základní instinkt - Beth Garnerová - Sharon Stone

Návrhář Ellen Mirojnick nastavil těmito sexy šaty laťku velmi vysoko. Kombinace vlny, roláku a navíc v bílé se zdála být na film tohoto ražení trochu pošetilá, ale skrytý potenciál střihu šatů a navíc um herečky Sharon Stone přenesl kostým do jiné roviny. Nejslavnější scéna proto patří právě těmto šatům, ve kterých Sharone Stone přehazuje nohu přes nohu. 

6. Titanic - Rose - Kate Winslet

Film, který již po několik generací přivádí diváky dnes a denně k slzám. Příběh lásky a tragédie podle skutečné události. Za ztvárnění hlavní role spolu s Leonardem DiCapriem byla Kate Winslet oceněna mnoha cenami za herectví. Ani její večerní róba, kterou měla na sobě ve scéně, kdy se poprvé očima střetla se svou láskou, nezůstala pozadu. Návrhářka Deborah Scott se právě díky ní proslavila v celosvětovém měřítku. Mimochodem propracovaná nabíraná sukně a ozdobné doplňky se projevily na váze šatů a jakkoliv se to bude zdát neuvěřitelné, konečná váha šatů přesahovala hranici 10 kilogramů.

7. Alenka v říši divů - Alenka - Mia Wasilkowska

Není lehké šít kostýmy pro film, který režíruje Tim Burton. Ikonický režisér má svoje typické nároky a návrhy na kostýmy často v jeho hlavě vznikají dřív než režisérské úkony. Jeho oblíbené barvy jsou tmavé, syté a střih musí být extravagantní a výjimečný. Ne jinak tomu bylo ve filmu Alenka v říši divů. Jedny z nejhezčích si Alenka mohla obléknout při slavnosti se Srdcovou královnou. Pomocným návrhářem pro všechny kostýmy v tomto filmu byl hollywoodský designér a návrhář Collen Atwood. Původní návrhy jsou inspirované původními ilustracemi novely z 19. století, jejímž autorem byl světoznámý spisovatel Lewis Carrol. Kostým tedy nakonec splnil všechny požadavky Tima Burtona - je inspirován tradicí. Alenka v nich stále vypadá jako mladá dívka, přesto je kostým svým způsobem revoluční a dá se nosit i především na Halloween.

8. Nit z přízraků - Alma - Vicky Krieps

Není překvapením, že tento film popisující životní osudy londýnského návrháře Woodcocka v 50. letech, oplývá nádhernými kostýmy, které se koneckonců stávají středobodem filmu. Návrhář Mark Bridges chtěl ale něco víc. Jelikož je film plný emocí a životní osud návrháře je osudově spojen se servírkou Almou, má bohatý muž pocit, že chudou zakřiknutou dívku mění v elegantní dámu v domácnosti. Neuvědomuje si však, že jak se mění Alma, mění se i on.  A přesně v těchto chvílích se kompletně mění i filmové kostýmy. Z jednoduchých střihů se nakonec Alma jako paní domu obléká a pózuje jako královna a právě její sebevědomí nakonec ovlivňuje i múzu, kterou pro svou tvorbu návrhář využívá.

9. Bridget Jones - Reneé Zellweger

Její věk se zastavil na třicítce, její výmluvnost hovořila z duše většiny žen na celém světě, a proto se knihy o ní a filmy staly miláčky celého světa. Její styl nikdy nebyl zrovna příkladem elegance a rozhodně se nejedná o konzervativní outfity. Řeč je o jedinečné Bridget Jonesové. V posledním díle této trilogie však již Bridget dosáhla své vysněné váhy a to se projevilo i na jejím oblékání. Ještě než na sebe oblékne těhotenské kalhoty, ukáže divákům krásné šaty, jež ji zvednou nejen sebevědomí, ale i sex-apeal.

10. Velký Gatsby - Daisy - Carrey Mulligan

Literární klasika, jež byla bravurně přetvořena ve filmový snímek, kde hlavní roli ztvárnil Leonardo DiCaprio. 20. a 30. léta v USA jsou jedním z nejoblíbenějších období, co se módy týká, proto musela být radost pro tento film tvořit nádherné kostýmy. Jejich zpracování proto nemohl dostat na starost jen tak někdo. Volba padla na návrhářky Miuccii Prada a Catharinu Martin. Výroba se pak odehrávala pod záštitou značek Prada a Miu Miu. Pro účely filmu bylo nakonec vyrobeno celkem 60 různých stylů koktejlových šatů. Při vytváření šatů hlavní hrdinky Daisy se návrhářky orientovaly dle stylu Art Deco a spojily zde kubistické, futuristické i modernistické prvky.

Glamour UK; nypost.com; The Washington Post; Pinterest; IMDb;
Bibliography- Marilyn Monroe; WWD; Daily Mail Online; Seraphine

 

Mohlo by vás zajímat
Sledujte náš Instagram