dnes je 27.01.2021 a svátek má Ingrid

Christian Dior na pařížském týdnu módy: 70. léta a důsledky rovnoprávnosti žen

Přidat na Seznam.cz
Historicky první žena, která vede francouzský dům Christian Dior, dosáhla zadostiučinění práv žen v nové kolekci Fall 2020 Ready-to-Wear. Nechyběla uvolněnost divokých 70. let.
Christian Dior Fall 2020

Maria Grazia Chiuri, která zastává již čtvrtým rokem roli kreativní ředitelky značky Christian Dior, důsledně propaguje feministické ideologie. V rámci prostoru, při představení nové podzimní kolekce 2020/2021 na pařížském týdnu módy, své postoje k rovnoprávnosti a práv žen zpodobnila neonovými enormními nápisy. Historicky první žena, která vede tento francouzský dům, si uvědomuje svůj enormní vliv. Nebyl ale nikdy mocnější než právě při uvedení této kolekce, protože den předtím shledal soud bývalého amerického producenta Harveyho Weinsteina vinným ze sexuálního napadení a znásilnění. A tak dostála pocitu spravedlnosti a konečně to, co ženy říkají celá léta, má nyní důsledky.

Názory návrhářky byly viditelné na samotné kolekci. Byla uvolněná, bez známky sexuální provokace, ačkoliv se objevovaly průhledné blůzky, nepůsobilo to chtíčem, ale svobodou. Svobodou, cítit se žensky, ale pro sebe samu, a ne pro pohled mužů. Kolekce bez společenského diktátu, ve stylu 70. let.

Sedmdesátková móda definuje volnost materiálů a střihů, jako jsou áčkové sukně, široké kalhoty či výstřihy do V. V tomto období vynikala také divokost barev a střihů, což dokazuje Chiuri v kolekci prostřednictvím kombinace různých druhů vzorů kostek spolu s puntíky či třásněmi.

Široké kalhoty zahrály svou roli ve spojení s ikonickou džínovou bundou krátkého střihu. Objevila se v moderní bílé, světlé denimové či petrolejové a spolu s kalhotami do pasu tvořila perfektní souznění.

Nesmíme opomenout ani na maxi šaty a květinový vzor, který je pro tuto dobu klíčový. Dlouhé šaty zdůraznily ženskou siluetu za pomocí pásku a díky barevné paletě a šátkem na hlavě vyzněly rebelským dojmem.

Zdroj fotografií: vogue.com

Přidat na Seznam.cz
MÓDNÍ PŘEHLÍDKY A NÁVRHÁŘI ZAHRANIČNÍ TVORBA CHRISTIAN DIOR MARIA GRAZIA CHIURI PARIS FASHION WEEK

Související články

Britský romantismus v nové pre-fall kolekci módního domu Alberta Ferretti

Z nové pre-fall kolekce módní návrhářky Alberty Ferretti přímo sálal britský venkovský romantismus. Ten byl podpořen zejména typicky ženskými detaily, večerními a zároveň denními modely a také zemitými odstíny.

Celý článek

Nová valentýnská kolekce značky Savage x Fenty v hlavní roli s Rihannou

Valentýn se blíží a zpěvačka Rihanna odtajnila se svým týmem novou lingerie kampaň s názvem Fenty x Valentyne's Day. Dominantní barvou spodního prádla byla samozřejmě červená ve všech svých podobách. 

Celý článek

Tod's Pre-fall 2021 aneb když se pragmatismus spojí s individualitou

Jak vypadá, když se spojí pragmatismus s individualitou? Kreativní ředitel Walter Chiapponi měl velmi jasnou představu, kterou v nové pre-fall kolekci značky Tod's na rok 2021 ukázal. 

Celý článek

Variace možností ukazuje česká značka Petiteé v kolekci pro rok 2021

Kolekce, která tentokrát není zaměřena pouze na svatební šaty, zahrnuje i luxusní kousky na slavnostní příležitosti. Návrhářka Petra Pitelková se ohlíží i na životní prostředí, například metodou upcyclingu.

Celý článek

Vzpomínka na Pierre Cardina a jeho nejlepší módní návrhy 60. a 70. let

Návrhář neuvěřitelného věku, milovník unisex vzhledu, vášnivý obchodník i zastánce konfekce, Pierre Cardin, před pár dny zemřel. Zavzpomínejme na jeho nejlepší módní tvorbu z šedesátých a sedmdesátých let.

Celý článek

Pre-fall kolekce Etro se nesla v bohémském sedmdesátkovém duchu

Kreativní ředitelka Veronica Etro navrhla luxusní kolekci oděvů určenou pro pobyt doma. Jednotlivé kousky jsou nápadité, protože se dají snadno kombinovat a jsou okořeněné nádechem klasického Etro haute-bohémského stylu. 

Celý článek

Chiuri předvedla optimistickou pre-fall kolekci Dior plnou hravých barev

Kreativní ředitelka Maria Grazia Chiuri vyměnila svou typickou zemitou paletu odstínů za hravější. Barvy sytě růžové, červené, zelené, blankytně modré nebo stříbrné dominovaly nové pre-fall kolekci 2021, stejně jako zvířecí potisky.

Celý článek

Kolaborace Fendi X Chaos přinesla technologickou kolekci s retro nádechem

Spolupráce módního domu Fendi a značky Chaos přinesla technologickou kolekci. Ta je luxusnější alternativou k běžným doplňkům, protože sem spadají například pozlacené kryty na mobil, pouzdra na chytré hodinky nebo různé přívěsky. 

Celý článek