dnes je 11.08.2022 a svátek má Zuzana

Co jíst pro dlouhý a kvalitní život

Přidat na Seznam.cz
Chcete mít dlouhý a kvalitní život? Kdo ne! Stačí jen do svého jídelníčku zařadit potraviny, které nejen podle tradic skutečně dokážou náš život prodloužit.

Dlouhověkost je typická především pro asijské kultury, které mají typické stravovací návyky. Ony samy jsou však důkazem, že některé potraviny skutečně dokážou prodloužit život, posílit naše zdraví proti nemocem a udržet nás v dobré fyzické kondici i ve velmi pokročilém věku.

Jsou to většinou potraviny dobře známé a o některých se můžeme i domnívat, že našemu tělu neprospívají, ale opak je pravdou.

Jablka a granátová jablka

Klasická i granátová jablka jsou vynikajícím zdrojem antioxidantů, které pomáhají v boji proti volným radikálům a škodlivým látkám vznikajícím v těle. Ty způsobují předčasné stárnutí. Proto můžeme jablka zařadit i mezi potraviny pro zdravou pleť. O jablcích se také říká, že stačí sníst jedno jablko denně a nebudete potřebovat doktora. Obsažené látky v jablcích totiž chrání před srdečními onemocněními a před rakovinou. A jsou i takovými kartáčky našich střev.
Granátová jablka navíc pomáhají udržovat zdravý cévní systém a dokonce dokážou i snížit krevní tlak.

Borůvky

Borůvky jsou také plné antioxidantů a řadí se mezi nejlepší potraviny pro boj s chorobami. Tři nebo více porcí týdně může snížit riziko infarktu, odvrátit ztrátu paměti a současně posilují imunitu. S borůvkami zestárnete legračně.

Avokádo

Mnoho lidí se avokádu brání, protože má vysoký obsah tuku. Přibližně 75% kalorií v avokádu pochází z tuků, ale většinu tvoří nasycené tuky velmi prospěšné pro zdraví. Avokádo pomáhá snižovat hladinu LDL "zlého" cholesterolu v krvi a současně zvýšit "dobrou" hladinu HDL, a tak můžete předcházet onemocnění srdce. Asi jedna třetina avokáda denně pomáhá tělu absorbovat pro srdce zdravé vitamíny, jako jsou beta-karoten a lykopen a zároveň zlepšuje celkovou hormonální funkci.

Houby

Houby jsou již tradiční součástí čínské medicíny a některé z nich můžeme považovat za životodárný elixír. Už 50 gramů hlívy ústřičné denně trvale posiluje imunitu i kondici. Skvělé je také jidášovo ucho či shitake. Všeobecně však platí, že houby snižují hladinu cholesterolu a bylo zjištěno, že mají silné účinky i proti rakovině.

Česnek

Toto přírodní antibiotikum v sobě ukrývá obrovskou sílu přírody. Dokáže ničit viry, bakterie a obsahuje celou řadu vitamínu i minerálů. Jako antibiotikum pomáhá při chřipce, podporuje pocení i odkašlávání. Drcený česnek zahání infarkty a mozkové příhody. A pokud budete jíst česnek a podobnou zeleninu, jako je cibule a pórek pravidelně, snížíte riziko hiposteoartrózy. Studie prokázaly, že česnek také posiluje imunitní systém, působí proti rakovině, snižuje hladinu cholesterolu a podporuje potenci.

Brokolice

Brokolice obsahuje celou řadu vitamínů C, E a B, beta-karoten a je současně i antioxidant. Stejně jako čínský salát obsahuje kyselinu listovou a spoustu minerálních látek. Vědci zjistili, že látky v brokolici, ale i hroznovém víně a salátu snižují riziko vzniku srdečních onemocnění, cukrovky a rakoviny. Navíc brokolice posiluje imunitu a je vhodná při silné menstruaci.

Ořechy, mandle, semínka

Vlašské ořechy obsahují dvakrát více antioxidantů než jiné ořechy, také obsahují vysoké množství vitamínu E a omega-3 mastných kyselin, které udržují naše srdce zdravé.
Mandle jsou plné vitaminu E a zdravých tuků, jsou také bohaté na živiny a vitamíny a tak mohou pomoci udržovat zdravou hladinu cholesterolu v krvi. Vláknina obsažená v celé řadě nejrůznějších semínek zase může chránit před cukrovkou, srdečními chorobami, některými druhy rakoviny i obezitou, může snížit hladinu cholesterolu, cukru v krvi a krevní tlak.

Hořká čokoláda

S malým množstvím denně se vám zlepší nálada, sníží tlak i cholesterol a budete mít více energie. Hořká čokoláda také pozitivně působí na náš spánek a pomáhá při žaludečních problémech. Denní konzumace čokolády s alespoň 60 % kakaa může snížit riziko infarktu a mozkových příhod u vysoce rizikových jedinců.

Zelený čaj

Že zelený čaj je součástí zdravého životního stylu víme snad všichni. Jako další antioxidant při konzumaci třikrát týdně posiluje naši imunitu, snižuje riziko některých druhů rakoviny, zlepšuje funkci krevních cév a obsahuje katechiny, které bojují proti zánětům. Zelený čaj jednoznačně chrání naše buňky a tak je zachovává i co nejdéle „mladé“.

Káva

Ano, i káva se řadí mezi potraviny prodlužující život. V jednom šálku kvalitní kávy se skrývá více antioxidantů než kofeinu. Antioxidanty v kávě opět chrání před poškozením buněk a snižují riziko chronických onemocnění, včetně cukrovky, srdečních chorob a mozkové mrtvice. Nezávislé studie prokázaly, že pijáci čtyř až pěti šálků denně mají o 26% nižší riziko úmrtí, než ti co kávu nepijí vůbec.

Červené víno

Podle průzkumu se tajemství dlouhého života skrývá i v červeném víně. Zabraňuje tvorbě krevních sraženin, bojuje proti srdečním onemocněním, snižuje cholesterol a redukuje tlak. Ženám se doporučuje pít jednu sklenku denně a mužům dvě.

Mezi další potraviny, které se postarají o vaše zdraví, kvalitní a dlouhý život se dále řadí: olivy a olivový olej, losos, kapusta, čínské zelí, kurkuma, ženšen, tymián, máta, bazalka, sladké brambory, chřest, artyčoky, fazole, sojové boby, hnědá rýže, citrusy a jogurt.

Zdroj: aarp.org, healthmeup.com, healthyliving.msn.com

Přidat na Seznam.cz
ZDRAVÍ A KRÁSA ZDRAVÍ DLOUHÝ ŽIVOT NEMOC ANTIOXIDANTY VITAMÍNY A MINERÁLY RAKOVINA ZDRAVÉ JÍDLO KÁVA AVOKÁDO OŘECHY ZELENÝ ČAJ HOUBY BROKOLICE ČESNEK BORUVKY JABLKA ČERVENÉ VÍNO ČOKOLÁDA

Související články

Obličejová jóga je forma sebelásky, říká lektorka Andrea Doležalová

Když se řekne jóga, pravděpodobně si představíte základní ásánu, tedy tu zvláštní polohu, do které se jogíni rádi staví. My jsme se však dnes více zajímali o jógu obličejovou, která nám může dopřát opravdu výrazné omlazení a úbytek vrásek.

Celý článek

Jak spánek ovlivňuje úbytek hmotnosti?

Řada studií ukazuje, že nedostatek spánku je spojen s vyšší pravděpodobností nadváhy. Je však obtížné prokázat, zda méně spánku ve skutečnosti vede k přibírání na váze, nebo zda jen pozorujeme známý negativní účinek nadváhy na spánek. Napadnout nás může analogická otázka: „Co tu bylo dříve? Slepice nebo vejce?“.

Celý článek

5 letních drinků s kávou i bez pro pořádné osvěžení

Teploty už přesahují více než 30 stupňů a jediné, na co dokážete myslet, je ledový drink u bazénu? Pak vás potěšíme! Přinášíme vám hned 5 lahodných a zároveň velmi jednoduchých drinků, které si můžete vyzkoušet v pohodlí vašeho domova.

Celý článek

Vitamíny a minerály pro zdravou pleť

V poslední době si lidí mnohem více začíná uvědomovat, že to, co jíme a pijeme, má významný vliv na naše zdraví a na to, jak se cítíme. Každý den jsme prostřednictvím reklamy a marketingových pastí bombardováni informacemi o tom, jak jsou důležité bílkoviny pro tvorbu svalů, vitamíny proti chřipce, sacharidy pro podání lepších výkonů a mohli bychom pokračovat.

Celý článek

Máte citlivou pleť? Vsaďte v létě na kosmetickou řadu s magnéziem

Osvěžení, hydratace a zklidnění pleti kdykoliv během dne si můžete dopřát díky kosmetické řadě s magnéziem, která v kombinaci s probiotiky a postbiotiky poskytuje pozoruhodné zklidňující účinky i té nejcitlivější pleti.

Celý článek

Objevte kouzlo ionizace. ION Mist není jen běžný osvěžovač pleti

Pojďte s námi prozkoumat zázračné účinky ION Mist spreje, který pleť ionizuje, hloubkově hydratuje a zanechává ji krásně hladkou a vyživenou.

Celý článek

Kolagen s kyselinou hyaluronovou a vitamínem C pro pevnou pleť, která neochabuje

Přírodní kosmetiku s CBD značky CANNOR máme v oblibě již delší čas. Kolagenový drink v podobě 100% přírodního doplňku stravy pro buněčnou výživu těla a hydrataci pokožky si zamilujete rozhodně i vy.

Celý článek

Domácí přírodní lékárnička je novinkou značky Cannor

Plzeňská značka 100% přírodní konopné kosmetiky Cannor přichází s novinkou do domácí lékárničky. Otestovali jsme ji za vás a tady jsou naše výsledky.

Celý článek