dnes je 06.03.2021 a svátek má Miroslav

Eliška Trnka: Dřív bylo šití na míru považováno společností za službu, která je elitářská, to dnes už absolutně neplatí

Přidat na Seznam.cz
Malé rodinné krejčovství Tessuto využívá měsíců, kdy se nejenom v České republice hodně věcí mění. Letité zkušenosti paní mistrové v krejčovském řemeslu odrážejí kvalitní práci, plnohodnotný servis i osobitý přístup. Jak rodinné krejčovství vzniklo i na co se zaměřuje, jsme se zeptali zakladatelky Elišky Trnky.  

zdroj: archiv Tessuto.cz

Jak vznikl nápad založit vlastní krejčovství? Vedla Vás k tomu nespokojenost s nabídkou oděvů v konfekčních obchodech?

Přesně tak. Jsem vysoká, takže co se týče délek, mám s výběrem oblečení sama pro sebe v konfekci poměrně problém. Do toho nerada trávím svůj volný čas zdlouhavým nakupováním. Takových nás je víc a s aktuální koronavirovou dobou, kdy si všechno objednáváme online domů a většinu zase posíláme zpět, je nejlepší čas představit a přiblížit krejčovství co nejširšímu publiku. Dřív bylo šití na míru považováno společností za službu, která je elitářská. To dnes už absolutně neplatí. Druhou motivací pro mne bylo spojit více řemesel, které pracují s materiálem dohromady a nabídnout klientům komplexní péči s jednou kontaktní osobou. Takže dneska vám moje firma nejen ušije oděv na míru vaší postavě, ale dodá i bytový textil na míru prostoru nebo přečalouní oblíbeného křesílka, které máte doma po babičce.

majitelka krejčovství Tessuto Eliška Trnka / zdroj: archiv Tessuto.cz

Šijete oděvy na míru, věnujete se interiérovému designu, ale také s klienty projdete jejich šatník a poradíte, jak co kombinovat. To je spousta činností, kterou z nich máte osobně nejraději?

To je velmi těžká otázka. Každé první setkání s klientem je unikátní. Nejsou žádné dvě zakázky, které by byly stejné. Ke všemu přistupujeme s mým týmem zodpovědně. Pro mě je největší odměna, když se loučíme s klienty a za námi zůstává úsměv a radost na jejich straně. Takový ten WAU efekt, když poprvé přijdete do místnosti, která se novými závěsy změní k nepoznání, nebo když vidím v očích klientky stejný WAU efekt, když si oblékne došité svatební šaty, které si přála a které jí perfektně sedí. Pak vím, že se nám podařil vybudovat společně příběh, který bude v budoucnu pokračovat a je jedno, čím jsme začali.

zdroj: archiv Tessuto.cz

Jak těžké je dnes udržet rodinnou firmu nad hladinou?

Nás naštěstí koronavirová doba nezasáhla tolik jako jiné obory. V tomhle mám obrovské štěstí, kterého si nesmírně vážím. Na začátku krize, když přišla potřeba nosit povinně roušky, jsme byli de facto u zdroje. Textilní obor dobře znám, rychle jsem se zorientovala a začali jsme šít bavlněné roušky, které jsme darovali pečovatelským domům a začali zásobovat firmy našich klientů. Od června dodáváme bavlněné roušky s potiskem, který zvládne opakované vyvařování, velkým korporátním klientům, jako je třeba STRABAG a.s. V průběhu všech lock-downů lidé přemýšleli, jak si zútulní prostor, ve kterém doma pracují, takže se nám navýšil zájem i o bytový textil. Šití oděvů na míru se nezastavilo, naopak v listopadu jsme rozšířili dílnu. Nyní mě trápí spíš problém s italskými dodavateli, kteří mají své tkalcovny v polovičatém provozu, dodací doby se extrémně prodlužují, slibovat teď cokoliv na konkrétní čas, je takřka nemožné.

zdroj: archiv Tessuto.cz

Když si od Vás nechám ušít kostýmek, kolik času to od první schůzky až po finální předání zabere?

Moc záleží, jak na kostýmek chvátáte. Snažíme se co nejvíc vyhovět přání a dodat oděvy na čas, teoreticky nejkratší doba šití vychází na 14 dní. Ale pokud bychom se bavili o standardní době, tak 4-5 týdnů. Proces je následující:  na prvním setkání se vyberete materiál, definujeme si základní střih, pak přichází na řadu dvě až tři potřebné zkoušky, kdy se kostýmek ladí na postavu a řeší se i ty nejmenší detaily jako třeba kontrastní štepování. Na finální zkoušce se kostýmek předává své majitelce.

zdroj: archiv Tessuto.cz

Musím mít jasnou představu o tom, co chci nosit, když k Vám přijdu?

Nemusíte. Máme klienty, kteří přijdou s jednoduchým zadáním: „Vypadat a cítit se dobře“. V tomto případě uděláme detailní analýzu, kam budou oděv nosit, jak často ho budou oblékat a materiály vybereme nejen podle typu postavy a barevné typologie, ale i podle budgetu, který na šití oděvu dostaneme.

Umí podle Vás české ženy a muži kombinovat své oblečení tak, aby vypadali dobře?

Někteří ano, a jsou v tom velmi dobří, někteří méně. Pokud cítíte, že móda není vaše disciplína, není se za co stydět, od toho je tu TESSUTO nebo jiné krejčovské salony, které vám jistě pomohou nalézt styl, který vám padne.

zdroj: archiv Tessuto.cz

Přidat na Seznam.cz
ZE SPOLEČNOSTI ROZHOVOR TESSUTO KREJČOVSTVÍ TESSUTO ELIŠKA TRNKA ŘEMESLO DESIGN

Související články

40 let kýče a elegance připravila galerie Vitra Design

Výstava „Memphis: 40 let kýče a elegance" přinese jeden z nejzvláštnějších úkazů, které se v posledních desetiletích ve světě designu objevily.

Celý článek

Kabelky LIBERTA návrhářky Jitky Klett skrývají krásný příběh

To, co začalo před šesti lety v New Yorku, pokračuje dnes v Česku. Propracovaný design a prvotřídní materiál jsou spojením, které najdete v kabelkách LIBERTA značky Jitka Klett.

Celý článek

Pojďte si zasportovat i v této době, doporučují české krásky Nikol Švantnerová a Fabiana Bytyqi

Krásné ženy, vysportovaná těla a chuť posouvat se dál doplňuje kvalitní sportovní vybavení. Zeptali jsme se profesionální boxerky Fabiany Bytyqi a modelky Nikol Švantnerové, jak se udržují v kondici.

Celý článek

MUST HAVE: V březnu se rozmazlujte, máte na to čas!

Hned poté, co najdete přesné hranice katastru vaší obce, můžete si obléknout oblíbené legíny a připravit si první jarní piknik.

Celý článek

Úspěch je mix dřiny, štěstí a poučení se z předchozích chyb, říká průkopnice české kosmetiky Eva Štěpánková

Eva Štěpánková si ve svém životě zažila mnohé. I přes všechny překážky však dokázala od základů vybudovat úspěšnou firmu Ryor, která by mohla v odvětví přírodní kosmetiky konkurovat i zahraničí.

Celý článek

10 nejdražších kostýmů v historii filmů a seriálů

Kostýmy jsou esenciální součástí každého filmu, seriálů i dalších uměleckých představení. Připravili jsme pro vás žebříček těch nejdražších filmových a seriálových šatníků v historii.

Celý článek

5 nadčasových kousků nábytku a doplňků, které nevyjdou z módy

Výběr nábytku je vždy záležitostí vkusu, přesto existuje několik interiérových kousků, které má doma skoro každý. Máte je i vy? Bez čeho se váš trendy domov neobejde, který nábytek se dá nazvat nadčasovým a domácnosti jsou jimi vybaveny již od nepaměti? Zjistíte v našem článku.

Celý článek

Rozhovor s Ilonou Bittnerovou, která je velice uznávaná v oblasti ženské menstruace

Jako první do ČR přivezla a představila na trhu menstruační kalíšky. U toho nezůstala a nyní je specialistkou na všechny možné pomůcky od menstruačních kalhotek, mořských hub a jiných udržitelných ekologických potřeb.

Celý článek