dnes je 27.10.2020 a svátek má Šarlota/Zoe

Japonská kimona jsou rozdána

Přidat na Seznam.cz
V sobotu proběhl ve Stavovském divadle slavnostní večer předávání cen Czech Grand Design 2014. Vítězové jednotlivých kategorií si jako trofej odnášeli japonská kimona navržená loňskou Grand designérkou Monikou Drápalovou.

A v japonském duchu se tématicky nesl celý program. Večerem, který poprvé v přímém přenosu přenášela ČT art, provázel již tradičně moderátor Roman Zach. Nejvíce hlasů od poroty a titul Grand designér roku získalo studio Dechem, tvořené dvojicí Michaelou Tomiškovou a Jakubem Janďourkem. 

Slavnostní večer režírovaný česko-německým divadelním režisérem Thomasem Zielinskim se tentokrát nesl v duchu japonských symbolů. Roman Zach se objevil v roli gejši, japonské školačky nebo samuraje a program prokládal tradičními japonskými básněmi haiku.

Více než padesátičlenná Akademie designu České republiky složená z teoretiků, kurátorů i designérů, rozhodovala celkem v 11 kategoriích a do Síně slávy vstoupil profesor Jan Solpera.

Mezi předávajícími byli významní hosté jako Dominik Hašek, Klára Issová, Daniela Peštová, ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek a mnoho dalších.

Kategorii Módní designér roku uvedla prezentace oděvů finalistů, tedy Jakuba Polanky, Ivany Mentlové a LaFormela. K vidění byly tři modely z nominovaných kolekcí, které se formou netradiční přehlídky objevily a zase mizely mezi stromy.

Cenu pro nejlepšího módního návrháře získala, pro mnohé překvapivě, značka LaFormela. Překvapivě z toho důvodu, že mezi nominovanými finalisty, se tato trojice návrhářů objevila vůbec poprvé.

Akademie ocenila jejich kolekci S/S 2015, která vychází z krajiny, čerpá z výtvarného umění a reaguje na punkovou kulturu.

Styl značky LaFormela ja avantgardní, současný i mírně undergroundový, nicméně stále výrazně ženský – přestože jsou šaty této trojice často syrové, maskulinní a až arogantní, nikdy nepostrádají jemnou, ženskou stránku.

    

Další výsledky Czech Grand Design 2014:

Vítěz v kategorii Designér roku – Cena Ministerstva kultury ČR: Dechem - Materiálová váza (Křehký), Vase study, Bandasky, Laboratory Lights (Kavalierglass)

Vítěz v kategorii Designér šperku roku: Janja Prokić - kolekce Hidden place

Vítěz v kategorii Grafický designér roku: Tomáš Celizna, Adam Macháček, Radim Peško - koncepce a vizuální styl 26. Bienále grafického designu v Brně

Vítěz v kategorii Fotograf roku: Adam Holý - kniha The Overview Effect (Polansky Gallery a VICE)

Vítěz v kategorii Výrobce roku – Cena Ministerstva průmyslu a obchodu ČR: Kavalierglass - kolekce svítidel Laboratory Lights (Dechem)

Vítěz v kategorii Obchod roku: Kurator - výběr oblečení, módních doplňků, šperků a designových objektů

Vítěz v kategorii Objev roku: Tadeáš Podracký a Markéta Kratochvílová - diplomové práce Dioscuri (Tadeáš Podracký), Enfant Terrible (Markéta Kratochvílová) a kolekce Skywalker, Pineapples, Finland Objects

Vítěz Ceny veřejnosti: Milan Pekař – Krystalické vázy Vítěz Grand designér roku – Cena Erste Premier: Dechem

Do Síně slávy byl uveden: profesor Jan Solpera

zdroj obrázků: Czech Grand Design, LaFormela

Přidat na Seznam.cz
CZECH GRAND DESIGN STAVOVSKE DIVADLO MONIKA DRÁPALOVÁ JAKUB POLANKA LAFORMELA DOMÁCÍ TVORBA ROMAN ZACH JAPONSKO KIMONO

Související články

Hana Frisonsova: Nemám jasnou cílovku, spíše řeším, aby střihy slušely různým postavám a byly variabilní

HANA FRISONSOVA se vyznačuje nositelným oděvem, v nové kolekci pracuje s celoplošným potiskem a inspiruje se organickými tvary mimozemské krajiny. Na koho se soustředí a jaké má plány do budoucna, nám prozradila v dnešním rozhovoru.

Celý článek

Česká návrhářka Gábina Páralová poprvé vyměnila společenské oděvy za sportovnější styl a sklízí úspěch

Nová módní kolekce s názvem KEEP DRY české módní návrhářky Gábiny Páralové úplně poprvé zahrnuje volnočasový oděv, který je určitou odpovědí na dobu strávenou v „domácí izolaci“ během jarní koronavirové krize. Oceňované společenské modely, které na míru šije například Táně Dykové, nyní návrhářka vyměnila za pohodlnější verzi.

Celý článek

Hana Podolská: Královna české módy

Tato žena se zapsala do dějin jako královna české módy v meziválečném období a druhé světové války. Její život byl bohužel jedna velká zkouška. Chcete vědět více? Vše se dozvíte v dnešním článku.

Celý článek

Pánská kolekce Louis Vuitton v Tokiu v říši divů

Virgil Abloh je již několik let kreativním ředitelem značky Louis Vuitton pro pánské oblečení. Jako celý módní svět, i značka Louis Vuitton byla zasažena celosvětovou pandemií. Virgil Abloh však svou tvorbu nezastavil, a tak můžeme vidět jeho unikátní jarní kolekci 2021.

Celý článek

Odivi zavíralo MBPFW ve velkém stylu

Iva Burkertová a značka Odivi vzbudila nemalý zájem veřejnosti minulý rok, kdy poslala modely během své show na fashion weeku na molo nahé. Není tedy divu, že letošní týden módy uzavírala a tato poslední přehlídka přinesla velká očekávání.

Celý článek

MBPFW: Jiří Kalfař ve své kolekci znázornil čistotu a pravdu

Úspěch spojený se zahraničním přesahem a loňskou prezentací na týdnu módy v New Yorku žene českého návrháře Jiřího Kalfaře dál a dál. Tentokrát opět potěšil domácí publikum a zaměřil se na organické a veganské materiály.

Celý článek

Dechberoucí přehlídka Jakuba Polanky na MBPFW

Třetí den fashion weeku se smíchovská Gabriel Loci naplnila téměř k prasknutí. Svou kolekci předvedl talentovaný a renomovaný návrhář Jakub Polanka. A všem vyrazil dech.

Celý článek

Jitka Klett představila v Teplicích unikátní show

Dlouhá historie módní značky Jitky Klett přináší jak doma, tak v zahraničí ženskost, eleganci, harmonii a energii do módního světa. I tentokrát v rámci módní show Jitka Klett bodovala!

Celý článek