dnes je 25.09.2022 a svátek má Zlata

Klára Nademlýnská o nové kolekci a své inspiraci

Přidat na Seznam.cz
V rámci Moda Fashion Days v Českých Budějovicích jsme si u příležitosti uvedení nové kolekce Kláry Nademlýnské s návrhářkou rovnou popovídali. 

Na co jste se soustředila v představené kolekci?

Já mám vždy několik zdrojů inspirace a hlavně mám i nápady, které střádám do šuplíku. To je právě také případ této kolekce, která působí bohémsky, rozevlátě, ale do toho jsem zařadila striktní maskáčové motivy. To byl jeden z nápadů, který jsem stále měla v hlavě, a teď mi to přišlo dobře pod ruku. Některé z použitých materiálů jsou opravdové vintage vojenské materiály, které jsem sháněla po celé republice. Potom byly přešity do současných modelů a propojeny s ručním vyšíváním - koláží z hedvábí, denimu a flitrů.

Jaké materiály preferujete?

Nejraději mám přírodní materiály, jako jsou bavlna, len, vlna a hedvábí. Mám ráda také krajky a spojování jemných materiálů s tuhými, což vytváří působivý kontrast. Nejraději mám moment, když už je kolekce v butiku a jednotlivé modely vlastně ožívají s rozdílnými zákaznicemi. Každá je totiž jiná, jinak si model oblékne a jinak se v něm cítí, pro mne je to druhou podstatnou tváří kolekcí.

Kolik má kolekce kompletně modelů?

To se nedá úplně říci. Mě totiž baví v mezisezoně stále vytvářet nové modely a kolekci doplňovat. Stává se mi totiž, že během sezony ještě objevím materiál, který tam pasuje a tak ho zakomponuji. Nebo kolekci různými variacemi barev nebo tisků od jednoho původního modelu. Většinou máme v jedné kolekci okolo 70 modelů, dnes bylo v Budějovicích představeno necelých třicet. 

Kde čerpáte inspiraci?

Snažím se do své tvorby dát sama sebe, to co mám ráda a to, co mě osloví od filmu, přes fotku až hudbu. V kolekci se tedy projevuje to, co ve mně zanechá nějaký dojem. Zároveň ráda sahám do svých vzpomínek z dětství, protože moje maminka byla vyučená krejčová, a já mezi šitím a látkami vyrůstala. Vždy je pro mě ale důležité, aby se žena v mých modelech cítila opravdu ženou. Držím se svého pohledu na módu a oblékání, mám ráda osobitost a pestrost.

Ve Vaší kolekci se ale objevily třeba výšivky, které navrhují i jiní světoví návrháři...

Samozřejmě. Já jsem v oboru celý život a je velmi pravděpodobné, že se člověk potká s jiným návrhářem u podobné myšlenky. Po opulentních kolekcích pak vždy následuje chuť na něco jednoduššího. Móda je jako jídlo. Když se přejíte dortu, máte chuť na salát nebo šunku (směje se). Takže ať chcete nebo nechcete, okolní dění se samozřejmě okrajově dotýká i vaší tvorby.

Na jaké kolekci aktuálně pracujete?

Teď jsem na rozmezí mezi přípravami kolekce Podzim/Zima 2017/18 do butiku, ale už jsem byla vybírat látky na další jaro. K této kolekci se ale vrátím během letních měsíců. Látky jezdím vybírat do Paříže na veletrh látek, kde vystavují výrobci z celého světa a na člověka tam opravdu dýchne atmosféra nastávající sezony. Vývoj látek jde stále dopředu, a jelikož kolekce se uvádí s ročním předstihem, tak výrobci látek materiály ukazují skoro dva roky dopředu. To ráda sleduji. My máme už zhruba deset nebo patnáct výrobců, od kterých pravidelně odebíráme a víme, kam primárně sáhnout, ale ráda objevuji i nové firmy, kde najdu něco překvapivého, co mne zaujme na první pohled.

Foto: Arthur Koff

Přidat na Seznam.cz
KLÁRA NADEMLÝNSKÁ ROZHOVOR MÓDNÍ PŘEHLÍDKY A NÁVRHÁŘI DOMÁCÍ TVORBA ZE SPOLEČNOSTI MODA FASHION DAYS #moda

Související články

Jsem vždy ráda, když se potkám s hodnými a pracovitými lidmi, říká senátorka Miluše Horská

Je velmi aktivní, srdce má na pravém místě, cení si základních lidských hodnot a snaží se pomáhat. Zastavit na chvíli senátorku Miluši Horskou není úplně snadný úkol, nám se to však podařilo a zeptali jsme se jí na její cit k módě, k handicapovaným dětem i na to, kde ráda tráví svůj volný čas.

Celý článek

Rádi byste zapomněli na všechny strasti života a nechali vaše tělo řádně zrelaxovat?

V tom případě byste si měli pořídit houpací vak od české značky Hojdavak a dovolit si terapii houpáním. A pozor! Myslí se i na ty nejmenší.

Celý článek

PUMA představila v rámci newyorského týdne módy strhující přehlídku s názvem FUTROGRADE

Módní přehlídka značky PUMA propojila svou minulost, současnost i budoucnost. Brand představil v metaverzu také unikátní módní přehlídku nazvanou Black Station.

Celý článek

V Británii udává trendy královská rodina a smetánka, u nás chtějí zákazníci svobodu a originalitu, říká modistka Hana Škorpilová

Modistka Hana Škorpilová je bezesporu špičkou ve svém oboru. V Praze vede vlastní modistickou školu, kde se můžete naučit nejen základy výroby klobouků. Hlavní je kreativní duše i chuť naučit se tradiční řemeslo třeba v modernějším pojetí.

Celý článek

Člověk by měl všechno dělat naplno, vědomě a nejlíp jak dovede, říká podnikatel Dalibor Uhlíř

Dlouholetý manažer a podnikatel, sportovní nadšenec a člověk, který žije tady a teď. Dalibor Uhlíř se vydal cestou kandidatury do senátu České republiky, nás však více zajímalo, jak vnímá módu svou i svých dětí a jaká je jeho životní mantra.

Celý článek

EMAwomenswear se zabývá mimo jiné i nadměrnými velikostmi do č. 64

Alžběta Vlášková je devětadvacetiletá podnikatelka, která se díky své píli a řadě zkušenostem, jako módní návrhářka a oděvní technolog, rozhodla založit módní značku s dámskou konfekcí. A přesto, že ji pandemie na chvíli zpomalila, ve výsledku ji posunula o mnoho dál.  

Celý článek

Jak královna Alžběta II. definovala svůj vlastní módní odkaz

70 let královny Alžběty II. na trůnu nebylo charakterizováno pouze její působivou vládou a významnou diplomacií. Móda Její Výsosti v průběhu let důsledně upřednostňovala královskou eleganci před módními výstřelky, díky čemuž je nyní nejvíce ikonickým odkazem královské rodiny na světě.

Celý článek

Radost, lehkost a velkorysost vyobrazila v rámci své nové kolekce Liběna Rochová na MBPFW

Liběna Rochová během tradiční podzimní edice Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku představila svou novou kolekci s názvem Inside 23. Inspirovala se obrazem Petra Kvíčaly.

Celý článek