dnes je 28.02.2021 a svátek má Lumír

Mýty o rýmě a nachlazení

Přidat na Seznam.cz
Nachlazení a rýma trápí lidstvo od nepaměti a stejně tak dlouho se na ně hledá lék. Ten ovšem neexistuje. Přinejmenším se můžeme zkusit nachlazení vyhnout.

Rýma, otravný virus, který trápí v tomto období většinu z nás, se přenáší velmi snadno. Dodnes se na ni marně hledá lék. Umíme jen tlumit příznaky.

Rýma a nachlazení je virové onemocnění, jehož příčinou není pouhé prochladnutí, jak se často traduje. Přenáší se především kýcháním, při němž dosahují kapénky rychlosti až 200 km/hod. a šíří se v okruhu asi 5 metrů. Největší riziko proto čeká tam, kde je pohromadě více lidí – v autobusech, tramvajích, na úřadech, ve školách.

Po kýchnutí do dlaní viry ještě nějakou dobu přežívají na kůži, z které se dále mohou přenášet podáním ruky nebo dotykem kliky či madla v autobuse. Viry se ve velké části přenáší také očima, například když uchopíte nějaký předmět po nemocném a následně si promnete oči. Možnost, jak předejít nakažení virem, je dbát na hygienu.

Kolem rýmy koluje celá řada dalších mýtů a pověr. Podívejme se na některé z nich.

Nachlazení se přenáší líbáním
Ne, nachlazení se nepřenáší slinami. Rinovirus zodpovědný za rýmu a nachlazení se do těla dostává především nosem a očima. Proto se nenakazíte, pokud dýcháte stejný vzduch jako nemocný.

Jste-li v zimě dlouho venku, nastydnete
Omyl. Nachlazení stejně jako rýmu způsobují viry, které se přenášejí kašlem, kýchnutím či dotykem. Viry se více šíří v teplých místnostech, kde v zimě pobýváme mnohem častěji než venku.

Z nachlazení chřipka
Ne, chřipka vzniká z jiného viru než nachlazení a rýma. Rýma ovšem oslabuje imunitu, proto je větší šance chytit i jinou nemoc.

Proti rýmě pomůže studená sprcha
Ano, ale jen jako prevence proti nachlazení, pokud je člověk zdravý.

Nosní spreje neuškodí
Ano i ne. Běžné nosní spreje způsobují splasknutí sliznice a tím vám usnadní dýchání. Současně ale omezují přítok krve do nosu a sliznice pak vysychá. Při dlouhodobějším užívání hrozí chronický kašel.

Rýmu vyléčí sport
Sport spíše přihorší. Při nachlazení je imunitní systém tak oslabený, že velká fyzická námaha může vést k angíně, bronchitidě nebo srdečnímu onemocnění.

Na rýmu antibiotika
Antibiotika zabírají jen na bakteriální infekce. Na viry způsobující nachlazení jsou neúčinná.

Nachlazení vyléčí echinacea
Podle nových nezávazných studií amerických vědců není echinacea tak účinná, jak se s oblibou tvrdí.

Řádí chřipka, zůstanu doma
Ve společnosti se může rinovirus vyskytovat výrazně častěji. Ale setkání s přáteli a známými se nevyhýbejte. Navodí vám psychickou pohodu a tím posílí obranyschopnost těla.

 

Zdroj: google.com

Přidat na Seznam.cz
ZDRAVÍ A KRÁSA CHŘIPKA RÝMA NACHLAZENÍ LÉČBA

Související články

Nákupní tip: příroda, bylinky i hojivé účinky v podobě přírodní kosmetiky

Jak už jsme avizovali na začátku února, sebeláska i láskám k druhým provází měsíc únor od začátku do konce. Nadělte si trošku radosti díky přírodní kosmetice.

Celý článek

Rozhovor s Ilonou Bittnerovou, která je velice uznávaná v oblasti ženské menstruace

Jako první do ČR přivezla a představila na trhu menstruační kalíšky. U toho nezůstala a nyní je specialistkou na všechny možné pomůcky od menstruačních kalhotek, mořských hub a jiných udržitelných ekologických potřeb.

Celý článek

Díky zdravé snídani nastartujete svůj den správným směrem

Se zdravou snídaní si zajistíte velké množství potřebných živin, vitamínů i minerálů. Pokud také patříte mezi ty, kteří snídani nemohou nebo nechtějí věnovat dostatek pozornosti, bude pro vás tohle řešení naprosto ideální.

Celý článek

Face roller a guasha pro krásnou pleť

Kdy jindy se rozmazlovat než právě přes vánoční svátky? Ženy určitě tyto produkty již koutkem oka zahlédly na sociálních sítích, ale v čem tkví jejich tajemství a jak fungují? Opravdu jde o malý zázrak pro vaši pleť?

Celý článek

Dopřejte své pleti to nejlepší z přírody s novou řadou ORGANIC WEAR dekorativní kosmetiky PHYSICIANS FORMULA®

Zima je obdobím, které je pro naši pleť velmi náročné. Ranní mrazíky a přebíhání do vyhřátých kanceláří dávají pokožce zabrat. Proto je vhodné sama sobě dopřát péči z naprosto čisté přírody. Hýčkejte svou pleť a ona vám to ráda vrátí.

Celý článek

Říjen je symbolem boje proti rakovině prsu. Věnujte svým ňadrům každý měsíc dostatečnou pozornost!

Párový orgán, který nás dokáže pořádně potrápit. Jen málokterá žena je s ním spokojená. Plní především funkci kojení, ale má i velmi důležitou estetickou a sexuální funkci.

Celý článek

Jak na detox? Hodně pít, vyhýbat se syrovým jídlům při únavě a večer hlavně - pořádně žvýkat!

Pravidelná očista a detoxikace těla je důležitým předpokladem pro zdravý trávicí systém, fungující metabolismus, silný imunitní systém a celkový pocit dobrého zdraví.

Celý článek

Kokosový olej jako skvělý pomocník nejen pro pleť i zuby

Sen každé z nás, mít jenom jeden kouzelný produkt, který funguje na vše. Levný, účinný a ještě když krásně voní. Co více si přát? Možná vás překvapí, na co vše můžete kokosový olej použít!

Celý článek