dnes je 02.07.2022 a svátek má Patricie

Mýty o rýmě a nachlazení

Přidat na Seznam.cz
Nachlazení a rýma trápí lidstvo od nepaměti a stejně tak dlouho se na ně hledá lék. Ten ovšem neexistuje. Přinejmenším se můžeme zkusit nachlazení vyhnout.

Rýma, otravný virus, který trápí v tomto období většinu z nás, se přenáší velmi snadno. Dodnes se na ni marně hledá lék. Umíme jen tlumit příznaky.

Rýma a nachlazení je virové onemocnění, jehož příčinou není pouhé prochladnutí, jak se často traduje. Přenáší se především kýcháním, při němž dosahují kapénky rychlosti až 200 km/hod. a šíří se v okruhu asi 5 metrů. Největší riziko proto čeká tam, kde je pohromadě více lidí – v autobusech, tramvajích, na úřadech, ve školách.

Po kýchnutí do dlaní viry ještě nějakou dobu přežívají na kůži, z které se dále mohou přenášet podáním ruky nebo dotykem kliky či madla v autobuse. Viry se ve velké části přenáší také očima, například když uchopíte nějaký předmět po nemocném a následně si promnete oči. Možnost, jak předejít nakažení virem, je dbát na hygienu.

Kolem rýmy koluje celá řada dalších mýtů a pověr. Podívejme se na některé z nich.

Nachlazení se přenáší líbáním
Ne, nachlazení se nepřenáší slinami. Rinovirus zodpovědný za rýmu a nachlazení se do těla dostává především nosem a očima. Proto se nenakazíte, pokud dýcháte stejný vzduch jako nemocný.

Jste-li v zimě dlouho venku, nastydnete
Omyl. Nachlazení stejně jako rýmu způsobují viry, které se přenášejí kašlem, kýchnutím či dotykem. Viry se více šíří v teplých místnostech, kde v zimě pobýváme mnohem častěji než venku.

Z nachlazení chřipka
Ne, chřipka vzniká z jiného viru než nachlazení a rýma. Rýma ovšem oslabuje imunitu, proto je větší šance chytit i jinou nemoc.

Proti rýmě pomůže studená sprcha
Ano, ale jen jako prevence proti nachlazení, pokud je člověk zdravý.

Nosní spreje neuškodí
Ano i ne. Běžné nosní spreje způsobují splasknutí sliznice a tím vám usnadní dýchání. Současně ale omezují přítok krve do nosu a sliznice pak vysychá. Při dlouhodobějším užívání hrozí chronický kašel.

Rýmu vyléčí sport
Sport spíše přihorší. Při nachlazení je imunitní systém tak oslabený, že velká fyzická námaha může vést k angíně, bronchitidě nebo srdečnímu onemocnění.

Na rýmu antibiotika
Antibiotika zabírají jen na bakteriální infekce. Na viry způsobující nachlazení jsou neúčinná.

Nachlazení vyléčí echinacea
Podle nových nezávazných studií amerických vědců není echinacea tak účinná, jak se s oblibou tvrdí.

Řádí chřipka, zůstanu doma
Ve společnosti se může rinovirus vyskytovat výrazně častěji. Ale setkání s přáteli a známými se nevyhýbejte. Navodí vám psychickou pohodu a tím posílí obranyschopnost těla.

 

Zdroj: google.com

Přidat na Seznam.cz
ZDRAVÍ A KRÁSA CHŘIPKA RÝMA NACHLAZENÍ LÉČBA

Související články

Objevte kouzlo ionizace. ION Mist není jen běžný osvěžovač pleti

Pojďte s námi prozkoumat zázračné účinky ION Mist spreje, který pleť ionizuje, hloubkově hydratuje a zanechává ji krásně hladkou a vyživenou.

Celý článek

Kolagen s kyselinou hyaluronovou a vitamínem C pro pevnou pleť, která neochabuje

Přírodní kosmetiku s CBD značky CANNOR máme v oblibě již delší čas. Kolagenový drink v podobě 100% přírodního doplňku stravy pro buněčnou výživu těla a hydrataci pokožky si zamilujete rozhodně i vy.

Celý článek

Domácí přírodní lékárnička je novinkou značky Cannor

Plzeňská značka 100% přírodní konopné kosmetiky Cannor přichází s novinkou do domácí lékárničky. Otestovali jsme ji za vás a tady jsou naše výsledky.

Celý článek

Péče o pleť pro muže: hýčkejte svou přednost

Péče o pleť je důležitá nejen pro ženy, ale v dnešní době se začínají angažovat v tomto odvětví i muži. Připravili jsme pro vás několik tipů, jak se starat o mužskou pleť a co jste o ní možná nevěděli.

Celý článek

5 účinných silových cviků pro ženy. Neboj se zvedat váhy!

I v dnešní době ženy stále bojují se názorem, že při zvedání vah se z nich stane svalovec. Opak je pravdou. Silový trénink rozvíjí převážně sílu, ale také tvaruje postavu, pomáhá při prevenci zranění a zlepšuje psychiku. Jaké jsou nejlepší cviky a na co je dobré při tréninku myslet?

Celý článek

Čistící kosmetika nejen pro dívky aneb jak začít správně čistit pleť

Jen čistá pleť je tím správným směrem k pleti krásné. Tedy alfa a omega v péči o pleť by mělo být čištění, a to bez rozdílu věku. Čím dříve, tím lépe!

Celý článek

Zjistěte se značkou Nobilis Tilia, jak aromaterapie působí při vnějším i vnitřním užití

Aromaterapie doslova znamená „léčba pomocí vůní“, ke které se využívá aromatických rostlin. Tyto léčivé rostliny se sbírají pro výrobu dokonalých éterických neboli esenciálních olejů, které působí na všechny smysly člověka.

Celý článek

Procitnutí sedmikrásky: Čištění, odlíčení a tonizace pleti biodynamickou značkou dieNikolai

Dokonale čistá, hydratovaná a ošetřená je pleť díky biodynamickému složení kosmetiky dieNikolai. Rakouská značka nabízí rovnou tři kroky k hloubkovému čištění pleti: řadu Procitnutí sedmikrásky, která odstraní jak makeup, tak veškeré nečistoty, pokožku optimálně zhydratuje, tonizuje a připraví na další ošetření. 

Celý článek