dnes je 19.06.2021 a svátek má Leoš

Mýty o rýmě a nachlazení

Přidat na Seznam.cz
Nachlazení a rýma trápí lidstvo od nepaměti a stejně tak dlouho se na ně hledá lék. Ten ovšem neexistuje. Přinejmenším se můžeme zkusit nachlazení vyhnout.

Rýma, otravný virus, který trápí v tomto období většinu z nás, se přenáší velmi snadno. Dodnes se na ni marně hledá lék. Umíme jen tlumit příznaky.

Rýma a nachlazení je virové onemocnění, jehož příčinou není pouhé prochladnutí, jak se často traduje. Přenáší se především kýcháním, při němž dosahují kapénky rychlosti až 200 km/hod. a šíří se v okruhu asi 5 metrů. Největší riziko proto čeká tam, kde je pohromadě více lidí – v autobusech, tramvajích, na úřadech, ve školách.

Po kýchnutí do dlaní viry ještě nějakou dobu přežívají na kůži, z které se dále mohou přenášet podáním ruky nebo dotykem kliky či madla v autobuse. Viry se ve velké části přenáší také očima, například když uchopíte nějaký předmět po nemocném a následně si promnete oči. Možnost, jak předejít nakažení virem, je dbát na hygienu.

Kolem rýmy koluje celá řada dalších mýtů a pověr. Podívejme se na některé z nich.

Nachlazení se přenáší líbáním
Ne, nachlazení se nepřenáší slinami. Rinovirus zodpovědný za rýmu a nachlazení se do těla dostává především nosem a očima. Proto se nenakazíte, pokud dýcháte stejný vzduch jako nemocný.

Jste-li v zimě dlouho venku, nastydnete
Omyl. Nachlazení stejně jako rýmu způsobují viry, které se přenášejí kašlem, kýchnutím či dotykem. Viry se více šíří v teplých místnostech, kde v zimě pobýváme mnohem častěji než venku.

Z nachlazení chřipka
Ne, chřipka vzniká z jiného viru než nachlazení a rýma. Rýma ovšem oslabuje imunitu, proto je větší šance chytit i jinou nemoc.

Proti rýmě pomůže studená sprcha
Ano, ale jen jako prevence proti nachlazení, pokud je člověk zdravý.

Nosní spreje neuškodí
Ano i ne. Běžné nosní spreje způsobují splasknutí sliznice a tím vám usnadní dýchání. Současně ale omezují přítok krve do nosu a sliznice pak vysychá. Při dlouhodobějším užívání hrozí chronický kašel.

Rýmu vyléčí sport
Sport spíše přihorší. Při nachlazení je imunitní systém tak oslabený, že velká fyzická námaha může vést k angíně, bronchitidě nebo srdečnímu onemocnění.

Na rýmu antibiotika
Antibiotika zabírají jen na bakteriální infekce. Na viry způsobující nachlazení jsou neúčinná.

Nachlazení vyléčí echinacea
Podle nových nezávazných studií amerických vědců není echinacea tak účinná, jak se s oblibou tvrdí.

Řádí chřipka, zůstanu doma
Ve společnosti se může rinovirus vyskytovat výrazně častěji. Ale setkání s přáteli a známými se nevyhýbejte. Navodí vám psychickou pohodu a tím posílí obranyschopnost těla.

 

Zdroj: google.com

Přidat na Seznam.cz
ZDRAVÍ A KRÁSA CHŘIPKA RÝMA NACHLAZENÍ LÉČBA

Související články

PŘIROZENĚ KRÁSNÁ BEZ CHEMIE

Lidí, kteří se zajímají nejen o kvalitu jídla, ale zároveň kladou důraz na složení přípravků určených k péči o tělo, je stále více. Více lidí začíná číst etikety a zajímá se o potenciálně škodlivé látky, které se vyskytují v krémech, šamponech, mýdlech či v zubních pastách.

Celý článek

Detoxikace organismu: Kdy se do ní pustit a jak dlouhodobě udržet tělo bez škodlivých látek

Poradíme, jak zbavit organismus škodlivých látek, které se v něm usazují například vlivem užívání léků. Také vysvětlíme, kdy detox dává smysl, kdy se ho naopak vyvarovat, a navíc přidáme návod, jak dlouhodobě udržet tělo bez toxinů.

Celý článek

POSKYTNĚTE SVÉ PLETI POMOC S OKAMŽITÝMI A VIDITELNÝMI VÝSLEDKY

Kůže je pod neustálým vlivem vnitřního i vnějšího prostředí. Psychická nepohoda, narušená imunita, hormonální změny, kouření, nevyvážený životní styl, nekvalitní strava, nedostatečný příjem vody, UV záření, modré záření, teplotní výkyvy a další chemické a mechanické faktory pokožku zatěžují a stresují.

Celý článek

I muži mají své rty. Jak o ně čeští muži pečují?

Nepotí se, nemají přirozenou ochranu a jde o jeden z nejcitlivějších orgánů, který máme na těle. Řeč je o rtech, které by stejně jako naše otisky prstů mohly sloužit kriminalistům k naší identifikaci.

Celý článek

Zbavte se snadno a rychle pih a znamének

Trápí vás nevzhledné znaménko, piha nebo jiný kožní nedostatek? Za pomocí nejmodernějších technologií za vás tento problém snadno a rychle vyřeší renomovaní specialisté v Petra Clinic!

Celý článek

Stoplist aneb kosmetika, kterou musíte vyhodit právě teď

Určitě to znáte. Kdo z nás si nekoupil krém, který nám nevyhovoval, nebo rtěnku, která po jednom použití skončila v zadní části skříňky? Po pár měsících nebo letech se nám najednou nahromadí velké množství přípravků, které vlastně vůbec nepotřebujeme.

Celý článek

JARNÍ NOVINKY OD NOBILIS TILIA

Česká přírodní značka aromaterapeutické kosmetiky Nobilis Tilia uvádí na trh pravidelné jarní novinky pro všechny, kteří se potřebují během dne uvolnit, nadechnout a nalézt ztracenou rovnováhu.

Celý článek

Nákupní tip: příroda, bylinky i hojivé účinky v podobě přírodní kosmetiky

Jak už jsme avizovali na začátku února, sebeláska i láskám k druhým provází měsíc únor od začátku do konce. Nadělte si trošku radosti díky přírodní kosmetice.

Celý článek