Několik rad jak se zbavit, nebo předejít tvorbě vodního kamene

Několik rad jak se zbavit, nebo předejít tvorbě vodního kamene

Každý známe problémy s tvorbou vodního kamene. zde je několik rad, jak jeho tvorbě předejít...

Vodní kámen můžete najít na toaletě, kde jeho vrstva s dalším a dalším splachováním sílí, zvláště pokud bydlíte v oblasti, která se může „pochlubit“ velmi tvrdou vodu. Vodní kámen vám může také ucpat trysky ve sprše. Nejlépe se mu daří v pračce a myčce, kde mu lze ale zamezit dřív, než se objeví.

Nejdříve však musíte znát tvrdost vaší vody. Tu zjistíte, když se poptáte v místní vodárně a dle jejího stupně přidáte změkčovač, který vám doporučuje výrobce. Třeba calgonové tablety nebo sůl. Z koupelny a záchodu se ale vodní kámen odstraňuje hůř. Na těchto místech se vodního kamene nejlépe zbavíte, když použijete přípravky, které obsahují velké množství kyseliny chlorovodíkové. Při práci s ní se převlečte do starého oblečení, ať to nové ochráníte před skvrnami. Nezapomeňte ani na gumové rukavice pod které si oblékněte bavlněné.

Nejjúčinější je mít měkkou vodu, to znamená vodu, která neobsahuje kamenotvorné látky. Tato voda je ale málokde a není pro živé organismy nijak prospěšná, protože postrádá potřebné množství minerálů. Nejlepší je proto používat tvrdou vodu upravenou na vodu měkkou. S touto přeměnou vám pomohou mnohé přístroje. Třeba filtr, vaše voda díky němu bude obsahovat mnohem nižší obsah vodního kamene. Existují také různé zpomalovače usazování vodního kamene, které působí buď chemicky nebo fyzikálně vodu upravují. Doporučuje se spíše fyzikální úprava, odpadá při ní zátěž pitné vody chemickými látkami. Zařízení, která se k fyzikální úpravě používají vytvářejí silné magnetické pole, které rozbíjí strukturu solí a ty se pak lehce odfiltrují. Zpomalovače se buď připojí ke spotřebiči nebo se umisťují přímo na vodovodní trubky a nejlépe hned na začátek vodovodního systému.

A další možnosti v boji proti vodnímu kameni? Výčet zbraní je široký: firma, která vám zadarmo změří tvrdost vody a následně odstraní nejen ji, ale i chlór, prací kulička z umělé hmoty, která zamezuje usazování vodního kamene a tvorbě rzi v pračce a myčce na nádobí (jednodušše se vkládá do spotřebiče a stojí jen 160 Kč), něco podobného seženete také pod názvem magnetická ekokoule. Můžete mít různé elektronické přístroje v cenách od 300 Kč po 16 000 Kč nebo permanentní magnety, jejichž nevýhoda je, že působí maximálně 12 hodin a pak se začne vodní kámen znovu usazovat. Poslední možností je Calgonit proti vodnímu kameni do myčky či pračky, 500 g stojí asi 150 Kč. Zde je třeba se zamyslet, zda se vám nevyplatí investovat do výše uvedených přístrojů nebo nechat pračku či myčku být, protože za 10, 15 let stejně odejde sama, kámen nekámen.

Mohlo by vás zajímat
Sledujte náš Instagram