Střevíčky na vysokých platformách – hollywoodský trend = noční můra ortopedů

Střevíčky na vysokých platformách – hollywoodský trend = noční můra ortopedů

Pro někoho jsou ohyzdným trendem mladé generace, pro jiného top kousek v botníku. Řeč je o dámských lodičkách, sandálech či střevících, které mají jedno společné - ultra vysokou platformu a podpatek.

Retro stylem i barvou

Staly se hitem devadesátek. Čím vyšší platforma a podpatek a křiklavější barva, tím lepší a hlavně dražší. Jako by se však tato obuv ztratila ve vlně konzervativního smýšlení módních návrhářů, která svět opanovala na přelomu dvacátého a jednadvacátého století. 

Obuv pro extravagantní královnu monster

Na světlo reflektorů je však znovu vynesla vycházející hvězda popu přezdívaná Monster Queen. Ano, hádáte správně. Vysoké platformy na lodičkách, teniskách atd. byly prostě nezbytnou součástí strhujících show zpěvačky Lady Gaga. Ta se extravagantním stylem nikdy netajila, a když dokázala v roce 2013 prodat milion nahrávek svého alba ARTPOP, na oslavě tohoto úspěchu se ukázala ve vintage šatech s motivem Mony Lisy od Leonarda da Vinciho a opravdu vysokými platformovými botami.

Současný trend

A podobný styl vyznává zpěvačka i do dnešních dob. Letos v červenci byla viděna v New Yorku v nahrávacím studiu, kde chystá novou desku, v podobných, ne-li úplně stejných botách jako tehdy v roce 2013, doplněné retro outfitem z 90. let. V srdci Lady Gaga prostě vysoké platformy budou mít vždy své místo.

Nejošklivější boty sezóny

Ne tak v srdcích módních návrhářů, a to hlavně těch evropských. V Evropě se křiklavě barevné boty na vysokých platformách s plastově lesklým povrchem pravidelně od roku 2015 umisťují na první příčky v evropských žebříčkách nejohyzdnější obuvi. Snad proto, že pro někoho můžou být znakem lehkých žen a pornoprůmyslu, jenž si je velmi oblíbil, snad proto, že není lehké k nim vybrat správný outfit a vlastně k ničemu jinému, než retru se nehodí. A to evropský módní průmysl prostě nemá rád.

Obuv popových princezen

Je však nutné přiznat, že Amerika pomalu ale jistě dostává znovu příchuť retra a starých dobrých časů. Oblékání nevyjímaje. Podíváme-li se do botníku i jiných amerických celebrit, jimž retro styl rozhodně není vzdálený, jistě tam najdeme pěkně vysoké botky na platformách. Za všechny jmenujme například Nicki Minaj, Miley Cyrus nebo Arianu Grande.

Noční můra ortopedie

Bohužel, jedni z největších odpůrců nejsou evropští módní návrháři, ale ortopedi. Nošení ultra nastavených podpatků a platforem v sobě nesou velká rizika. Žena by v nich opravdu měla umět správně pokládat nohu, aby se vyhnula případným zraněním. Dlouhodobým nošení však můžete nevědomky nohu trvale deformovat. Můžou vést k potížím s bolestmi zad či deformaci palce a malíčku.

Inovace starých trendů

Každopádně se připravme na to, že by se tento módní retro kousek mohl stát v budoucnu módním trendem a hitem roku. Dvě strany barikády s vyváženými silami odpůrců a milovníků však vysokým platformám příliš nenahrávají. A tak tento módní match budou muset rozhodnout hlavně celebrity a pouze na nich tak zůstává, kdy se svou kontroverzní obuví pochlubí. Předzvěstí příchodu oxymóronu - "retro trend" - může být také narůstající oblíbenost bot s průhlednými pásky a platformami. 

yournextshoes.com; Footwearnews; Pinterest

Mohlo by vás zajímat
Sledujte náš Instagram