dnes je 23.07.2019 a svátek má Libor

NON TOXIC: Nebezpečí skrývající se nejenom v intimních potřebách pro ženy

Přidat na Seznam.cz
Moderní pomůcka, která nám dělá život mnohem jednodušší, a bez které bychom se dnes už jen velmi těžko obešly. Jaké nebezpečí ale skrývají tampóny a vložky?

Kdo by neviděl reklamy zaměřující se na problematiku pohybu či omezení v oblasti výběru oblečení, když má žena své dny. To vše je již historií, dnes můžeme dělat naprosto cokoliv a kdykoliv, a to bez jakýchkoliv zábran. Co se ale skrývá za složením běžně dostupných intimních potřeb pro ženy?

Zamyslely jste se někdy nad tím, proč přibývá dívek a žen s rakovinou děložního čípku, dělohy a vaječníků či s reprodukčními poruchami? Napadlo vás někdy, že materiál, který do sebe v průměru na pět dní v měsíci vkládáte, může vést k velkým zdravotním potížím? A proč na to nejsme upozorňovány alespoň tak, jako denně vidíme reklamy na pohodlné používání tampónů?

Problém nespočívá jenom v tampónech a vložkách!

Intimky, vložky na noc, tampony normal či ultra super. Na výběr je nepřeberné množství, problém však nastává především v tom, že místo toho, abychom pečlivě studovaly jejich použití, měly bychom studovat informace o složení těchto výrobků.

Nejsou to jen tampóny, ale také vložky, toaletní papír a dokonce i dětské plínky. Syntetické materiály vstřebávající tělní tekutiny přináší v první radě hrozbu Syndromu toxického šoku, který se řadí mezi toxická onemocnění. Toxic shock syndrome (TSS) provází mikrob zvaný Zlatý stafylokok, který se množí v ložisku infekce, masivně proniká do krve, vyvolává vyrážku, vysokou horečku, způsobuje snížení krevního tlaku, bolesti svalů, hlavy, zvracení, průjem a neléčený TSS způsobuje poškození řady orgánů. V neojedinělých případech na toto onemocnění může pacient umřít. Úmrtnost se v České republice pohybuje kolem 12 % ročně. Právě TSS je velmi často spojován s používáním tampónů.

V roce 1980 zemřelo nejméně 38 žen následkem používání tampónů Ralley značky Procter& Gamble. Tyto hygienické pomůcky byly staženy z trhu a ženám bylo doporučeno, aby používaly tampóny s co nejmenší možnou vstřebatelností, kolik z vás ale pro pohodlnost používá „ultra super“ tampony klidně na celodenní či celonoční nošení?

I když se v dnešní době případy TSS nemusí oficiálně hlásit a tedy není znám přesný počet onemocnění, úřady v USA odhadují, že vážnými následky TSS ročně trpí zhruba 1300 žen, z nichž asi 5 % žen nakonec zemře.

Americká modelka Lauren Wasserová není jediná, která přišla následkem Syndromu toxického šoku o nohu. Během použití tampónu prodělala srdeční záchvat a infekce stafylokoka přerostla do gangrény. Modelka se soudí se společností Kotex a měla by být hrozbou všem dívkám a ženám. „Víte, že cigarety zabíjí, pokud kouříte – je to váš výběr. Kdybych byla poučená o následcích TSS, nikdy bych tyto tampóny nepoužila,” říká Wasserová.

Bělení hygienických potřeb chlórem

V druhé řadě jsou tampóny, vložky, dětské plínky, toaletní papír a další hygienické potřeby běleny chlórem, který v tomto procesu následně uvolňuje dioxin – karcinogenní látku, jež se přímou cestou dostává k pohlavním orgánům. Kromě hrozby karcinogenních důsledků je chlór dráždivou a vysušující složkou. Dioxiny a příbuzné látky jako DDt či polychlorované bifenyl (PCB), označované jako perzistentní organické látky (POPs) v již velice malých dávkách způsobují hormonální poruchy, ohrožují reprodukci u lidí i zvířat, poškozují imunitní systém a některé z nich způsobují i rakovinu. Díky své chemické stabilitě setrvávají dlouho v prostředí a přesunují se i tisíce kilometrů od zdrojů svého původu.

„Nové poznatky výzkumu ukazují, že dioxiny jsou nebezpečnější, než se předpokládalo. Svými vlastnostmi (především schopností biokumulace) dlouhodobě ohrožují zdraví obyvatel,“ konstatovala zpráva Světové zdravotnické organizace (WHO) již v květnu 1998.

Jak je tedy možné, že je povědomí o škodlivosti tolika výrobků stále naprosto mizivé? U mužů dioxiny mohou způsobit poškození struktury varlat či způsobovat zmenšení pohlavních orgánů. U žen jsou to pak poruchy funkce vaječníků a vážná onemocnění dělohy. U dětí dioxiny vedou k vývojovým vadám a poškozují nervový systém. Každý organismus je jiný, proto může reagovat na pravidelné dávky dioxinu odlišně.

Podle WHO by sedmdesát kilo vážící člověk neměl za den přijmout více než 70 – 280 pg TEQ dioxinů a dioxinům podobných PCB. Jste schopni tyto hodnoty uhlídat? Bohužel v žádném případě.

Geneticky modifikovaná bavlna

A do třetice je tu problém s geneticky modifikovanou bavlnou, ze které se hygienické zboží vyrábí. Na bavlníkových plantážích se používají jedovaté chemické pesticidy. Výjimkou nejsou ani otravy lidí, kteří tam pracují. Jen ve Spojených státech amerických se na plantážích bavlny o velikosti 5,7 milionu hektarů ročně vystříká až 35 tisíc tun Roundupu. A jistě vám dochází, že se nejedná jen o problematiku intimních potřeb, ale že to stejné platí o vatových tamponcích na odličování, ubrouscích či o klasické vatě.

Aromatické vůně na vložkách, chemická lepidla jako například methyldibromoglutaronitril, před jehož používáním už v roce 2008 varovalo Greenpeace, jelikož způsobuje záněty a alergické reakce kůže, nebo také zbytky chemikálie furany, jež rovněž může pocházet z bělícího procesu se řadí mezi karcinogenní a jsou běžně dostupné ve většiny hygienických výrobků. Stejně tak se jako lepidlo na vložkách používá chemická složka, o které jsme vám již psali - Methylisothiazolinone.

V srpnu 2015 upozornil magazín Netzfrauen na to, že tampony i vložky jsou zatíženy množstvím látek, které jsou zdraví škodlivé. Ohlas je zatím jen zanedbatelný.

U 85 % všech hygienických výrobků, které byly testovány, zjistila pilotní výzkumná studie na Universita of La Plata v Argentině, že obsahují herbicid glyfosát. Ten spojuje Světová zdravotnická organizace s rakovinou. 62 % vzorků také obsahovalo aminomethylfosfonovou kyselinu, což je derivát glyfosátu. Výsledky byly zveřejněny na 3. mezinárodním kongresu doktorů fumigovaných měst v Buenos Aires (National Congress of Doctors of Fumigated Towns). Pro zpravodajskou agenturu Telam informace sdělil vedoucí výzkumu doktor Damian Marino.

V roce 2015 americké ministerstvo zemědělství potvrdilo, že 94 % z národní produkce bavlny se skládá z geneticky modifikovaných odrůd, které byly ošetřeny odpovídajícími herbicidy a insekticidy.

Vždy máte na výběr!

Tímto článkem vám nechceme říct, abyste se vrátily do pravěku a během svých dní prostě nevycházely z domu, natož z toalety. Vždy totiž máte na výběr a i mezi hygienickými intimními potřebami jsou zdravější varianty.

Vložky a tampóny ze 100% bio bavlny, která nejsou běleny chlórem jsou ideální variantou. Studie dvou doktorů - P. Tierna a B. Hanna již z roku 1999 prokázala, že nepodporují množení bakterií způsobující TSS, na rozdíl od běžných produktů ze syntetických látek. I když je cena vyšší, platíte za své zdraví. Ke koupi máte v České republice hned několik variant, například značky Masmi či Natracare. Nenechte se ani tak ukolíbat, používejte tampóny jen na nezbytně dlouhou dobu a častěji je měňte. Toaletní papír pak raději kupujte recyklovaný a to stejné platí u kapesníčků či ubrousků. Nakonec vás vyjdou tyto potřeby nejspíš i levněji.

Dalšími variantami jsou menstruační kalíšky z chirurgického silikonu, látkové vložky, které minimalizují ekologickou stopu nebo také přírodní menstruační houba. Pokud si nevíte rady, můžete své zkušenosti a názory konzultovat v mnoha facebookových skupinách, které se na zdravější varianty intimních potřeb v domácnosti zaměřují, například zde nebo přímo na NON TOXIC skupině. I když nemůžete naráz ve své domácnosti vyřešit všechny toxické, karcinogenní či jinak škodlivé látky, začněte sama u sebe. Mějte se ráda a pečujte o své zdraví v jakémkoliv věku!

Zdroj: vice.com, netzfrauen.org

Přidat na Seznam.cz
NON TOXIC ZDRAVÍ A KRÁSA HYGIENICKÉ POTŘEBY TAMÓNY VLOŽKY

Související články

Co nesmí chybět ve vaší plážové tašce?

Jednou z nejpopulárnějších chvil roku, na kterou se těší skoro celý svět, je dovolená u moře. Pokud ji máte ještě před sebou, nechte se inspirovat, jak efektivně se připravit k moři.

Celý článek

Eco-Friendly soutěžení s Móda.cz! Vyhrajte konopnou kosmetiku české značky Cannor

Milujete přírodní kosmetiku stejně jako my? Pak jste na správné adrese! Značka CANNOR přináší snoubení čisté přírody s léčivými účinky v blahodárných výrobcích. Vyhrajte jeden ze tří balíčků právě teď.

Celý článek
Líčení

Zeptaly jsme se: Jaké líčení se mužům na ženách (ne)líbí?

Výrazné oči, svůdné rty, dokonalá pleť nebo přirozený vzhled? Co se líbí mužům na ženském líčení nejvíce a co je naopak odpuzuje?

Celý článek

Zářivé laky na nehty a dokonalá pedikúra

Přípravy na dovolenou si žádají krásné nehty do sandálků či žabek na pláž, na letní party či festival. OliOla Organic Beauty studio tak přišlo speciálně před létem s kosmetickou pedikúrou. 

Celý článek

Nově otevřený Myskino Butik v Praze snoubí svět luxusní přírodní kosmetiky a parfémů

První butik v České republice značky Myskino je zaměřený na francouzské niche parfémy a luxusní přírodní kosmetiku. Sídlí v centru Prahy na Vinohradské třídě.

Celý článek

Elegantní posilovací stroj slibuje úžasné výsledky a stačí jen 15 minut denně

Nový koncept fitness studia v Londýně představil revoluční posilovací stroj s názvem Hodiny. Podle manuálu stačí jen pouhých 15 minut denně na tomto stroji a výsledky se dostaví za měsíc.

Celý článek

BiOrganica otevřela showroom exkluzivní BIO kosmetiky v sochařském ateliéru uvnitř Kafkovy vily

V sochařském ateliéru uvnitř Kafkovy vily, rodinném domě sochaře Bohumila Kafky a jeho ženy Berty v Praze na Ořechovce, byl slavnostně otevřen ateliér biOrganica – showroom exkluzivní BIO kosmetiky.

Celý článek

Jarní líčení: to musíte mít 4 báječnosti Ere Perez

Že o dekorativní kosmetice Ere Perez dnes slyšíte poprvé? To vám málem unikla možnost obohatit svou zkrášlující rutinu o báječné kousky líčidel a make-upů.

Celý článek