dnes je 18.01.2021 a svátek má Vladislav

Eliška Trnka: Dřív bylo šití na míru považováno společností za službu, která je elitářská, to dnes už absolutně neplatí

Přidat na Seznam.cz
Malé rodinné krejčovství Tessuto využívá měsíců, kdy se nejenom v České republice hodně věcí mění. Letité zkušenosti paní mistrové v krejčovském řemeslu odrážejí kvalitní práci, plnohodnotný servis i osobitý přístup. Jak rodinné krejčovství vzniklo i na co se zaměřuje, jsme se zeptali zakladatelky Elišky Trnky.  

zdroj: archiv Tessuto.cz

Jak vznikl nápad založit vlastní krejčovství? Vedla Vás k tomu nespokojenost s nabídkou oděvů v konfekčních obchodech?

Přesně tak. Jsem vysoká, takže co se týče délek, mám s výběrem oblečení sama pro sebe v konfekci poměrně problém. Do toho nerada trávím svůj volný čas zdlouhavým nakupováním. Takových nás je víc a s aktuální koronavirovou dobou, kdy si všechno objednáváme online domů a většinu zase posíláme zpět, je nejlepší čas představit a přiblížit krejčovství co nejširšímu publiku. Dřív bylo šití na míru považováno společností za službu, která je elitářská. To dnes už absolutně neplatí. Druhou motivací pro mne bylo spojit více řemesel, které pracují s materiálem dohromady a nabídnout klientům komplexní péči s jednou kontaktní osobou. Takže dneska vám moje firma nejen ušije oděv na míru vaší postavě, ale dodá i bytový textil na míru prostoru nebo přečalouní oblíbeného křesílka, které máte doma po babičce.

majitelka krejčovství Tessuto Eliška Trnka / zdroj: archiv Tessuto.cz

Šijete oděvy na míru, věnujete se interiérovému designu, ale také s klienty projdete jejich šatník a poradíte, jak co kombinovat. To je spousta činností, kterou z nich máte osobně nejraději?

To je velmi těžká otázka. Každé první setkání s klientem je unikátní. Nejsou žádné dvě zakázky, které by byly stejné. Ke všemu přistupujeme s mým týmem zodpovědně. Pro mě je největší odměna, když se loučíme s klienty a za námi zůstává úsměv a radost na jejich straně. Takový ten WAU efekt, když poprvé přijdete do místnosti, která se novými závěsy změní k nepoznání, nebo když vidím v očích klientky stejný WAU efekt, když si oblékne došité svatební šaty, které si přála a které jí perfektně sedí. Pak vím, že se nám podařil vybudovat společně příběh, který bude v budoucnu pokračovat a je jedno, čím jsme začali.

zdroj: archiv Tessuto.cz

Jak těžké je dnes udržet rodinnou firmu nad hladinou?

Nás naštěstí koronavirová doba nezasáhla tolik jako jiné obory. V tomhle mám obrovské štěstí, kterého si nesmírně vážím. Na začátku krize, když přišla potřeba nosit povinně roušky, jsme byli de facto u zdroje. Textilní obor dobře znám, rychle jsem se zorientovala a začali jsme šít bavlněné roušky, které jsme darovali pečovatelským domům a začali zásobovat firmy našich klientů. Od června dodáváme bavlněné roušky s potiskem, který zvládne opakované vyvařování, velkým korporátním klientům, jako je třeba STRABAG a.s. V průběhu všech lock-downů lidé přemýšleli, jak si zútulní prostor, ve kterém doma pracují, takže se nám navýšil zájem i o bytový textil. Šití oděvů na míru se nezastavilo, naopak v listopadu jsme rozšířili dílnu. Nyní mě trápí spíš problém s italskými dodavateli, kteří mají své tkalcovny v polovičatém provozu, dodací doby se extrémně prodlužují, slibovat teď cokoliv na konkrétní čas, je takřka nemožné.

zdroj: archiv Tessuto.cz

Když si od Vás nechám ušít kostýmek, kolik času to od první schůzky až po finální předání zabere?

Moc záleží, jak na kostýmek chvátáte. Snažíme se co nejvíc vyhovět přání a dodat oděvy na čas, teoreticky nejkratší doba šití vychází na 14 dní. Ale pokud bychom se bavili o standardní době, tak 4-5 týdnů. Proces je následující:  na prvním setkání se vyberete materiál, definujeme si základní střih, pak přichází na řadu dvě až tři potřebné zkoušky, kdy se kostýmek ladí na postavu a řeší se i ty nejmenší detaily jako třeba kontrastní štepování. Na finální zkoušce se kostýmek předává své majitelce.

zdroj: archiv Tessuto.cz

Musím mít jasnou představu o tom, co chci nosit, když k Vám přijdu?

Nemusíte. Máme klienty, kteří přijdou s jednoduchým zadáním: „Vypadat a cítit se dobře“. V tomto případě uděláme detailní analýzu, kam budou oděv nosit, jak často ho budou oblékat a materiály vybereme nejen podle typu postavy a barevné typologie, ale i podle budgetu, který na šití oděvu dostaneme.

Umí podle Vás české ženy a muži kombinovat své oblečení tak, aby vypadali dobře?

Někteří ano, a jsou v tom velmi dobří, někteří méně. Pokud cítíte, že móda není vaše disciplína, není se za co stydět, od toho je tu TESSUTO nebo jiné krejčovské salony, které vám jistě pomohou nalézt styl, který vám padne.

zdroj: archiv Tessuto.cz

Přidat na Seznam.cz
ZE SPOLEČNOSTI ROZHOVOR TESSUTO KREJČOVSTVÍ TESSUTO ELIŠKA TRNKA ŘEMESLO DESIGN

Související články

Herečka Anya Taylor-Joy a její nejikoničtější outfity

Krásné velké oči vám učarují, její osobitý styl je stejně zajímavý jako její nervózní filmové role. Americká herečka vypadající skvěle s rudými i blond kadeřemi ráda experimentuje s módou, vystřídala několik různých stylistů a rozhodně ví, co jí sluší.

Celý článek

Gabriela Dědičová bilancuje aneb jaký dárek nám TIAMI doporučí na Valentýna?

Společnost TIAMI již nemusíme dlouze představovat. Její šperky vynikají jemnou elegancí i úžasnou brilancí, která je spojená s nižší cenou díky laboratorním diamantům i udržitelnému rozvoji. Ten se stal hlavní strategií mladé české startup společnosti. 

Celý článek

Petra a Pavel Koutní: Do výroby zařazujeme recyklované přírodně barvené materiály a zaměřujeme se na pohodlí zákazníka

Petra a Pavel Koutní přebrali tradici prostějovského oděvnictví. Jejich rodinná značka Koutný je známá nejen u nás, ale i v zahraniční. Mezi jejich tradiční zákazníky patří České dráhy, Policie ČR i dobrovolní hasiči. Jak se firma pere s krizí a jaký rozvoj plánuje do budoucna - zeptali jsme se v exkluzivním rozhovoru.

Celý článek

Vzpomínka na Pierre Cardina a jeho nejlepší módní návrhy 60. a 70. let

Návrhář neuvěřitelného věku, milovník unisex vzhledu, vášnivý obchodník i zastánce konfekce, Pierre Cardin, před pár dny zemřel. Zavzpomínejme na jeho nejlepší módní tvorbu z šedesátých a sedmdesátých let.

Celý článek

Victoria’s Secret expanduje do Izraele, doufá tak v oživení značky

Za vstupem na izraelský trh si značka Victoria’s Secret slibuje oživení prodejů. Partnerství se společností Delta Galil přinese na konci roku 2021 franšízové obchody.

Celý článek

Návrhář Alexander Wang čelí obvinění ze sexuálního obtěžování

Vznešená obvinění návrhář popírá a nazývá nepodloženými a groteskně falešnými. Obvinění učinil model Owen Mooney prostřednictvím svého účtu na sociální síti TikTok.

Celý článek

Nezapomenutelné okamžiky v historii krásy a módy: Kočičí oči Barbry Streisandové

Okamžiky, na které nikdy nezapomeneme. Styl a vzhled, který se snažíme napodobit. Tento výčet by byl nekonečný, a přesto někde začneme a postupně vás provedeme stylem hvězdných osobností, který si budeme vždy pamatovat. Pro dnešní článek jsme vybrali dokonalost líčení očí zpěvačky a herečky Barbry Streisandové.

Celý článek

Kapr nejen na Vánoce: sladkovodní ryby jako součást zdravého jídelníčku

Blíží se Štědrý den a mnoho domácností si jej neumí představit bez tradiční štědrovečerní večeře - smažený kapr s bramborovým salátem. Večeře sice tradiční, ale nutričně plná prázdných kalorií. Sladkovodní ryby jako takové jsou přitom podle odborníků zdravější než některé ryby mořské.

Celý článek