dnes je 20.09.2017 a svátek má Oleg

Kostýmy, co stojí miliony

Po dlouhém a namáhavém zkoušení očekávaného muzikálu Mefisto protagonisté konečně absolvovali zkoušku kostýmů a líčení. Muzikál uvede Divadlo Hybernia ke svému 10. výročí již v listopadu pod taktovkou zkušeného režiséra Zdeňka Zelenky.

Písně atraktivního příběhu na věčné téma ztraceného a znovu nalezeného mládí pro muzikál na motivy Fausta otextoval Boris Pralovszký a hudbu složil herec, zpěvák, hudební skladatel, aranžér a hudební producent Daniel Barták, který má s muzikály obrovskou zkušenost. Práce na kostýmech se ujal renomovaný český kostýmní výtvarníka a scénograf Jan Růžička. „Příběh zasazený do kulis renesanční Itálie a samotná kategorie původního, praxí neozkoušeného muzikálu je značně dynamický proces s netušenými zákrutami na každém kroku a s celým zástupem čertových kopýtek; ostatně, je to pekelné téma. Doufám, že jsme je zvládli „bez ztráty květinky“. Suma sumárum: je to zhruba 40 týdnů každodenní práce, což je o tři měsíce delší doba, než kterou trávím při přípravě běžného divadelního představení. Závěrečný maratón je ovšem náročný a vyčerpávající, v některých chvílích takřka zničující,“ prozradil výtvarník.

V muzikálu Mefisto herci obléknou přes dvě stě kostýmů. Práce na nich je velice náročná a nákladná. Ceny kostýmů šplhají až k milionovým částkám. Pracný kostým také předvede Josef Vojtek, který se představí v titulní roli Mefista. Sám Vojtek se v kostýmu cítí pohodlně. „Kostým mi sedí, zeštíhluje mě, nikde nekouše, netahá a je vzdušný. Jen se pan Růžička trochu nechal unést, takže místo sedmdesátiletého starce vypadám jako rocková hvězda. Ne že by mi to vadilo, ale musíme to ještě doladit. Navíc se během představení nepřevlékám, což je fajn. Do kostýmu mi pomáhají oblékačky, ale musím říct, že u svobodných pánů jsou v šatně oblíbenější svlékačky,“ vyjádřil se s humorem rocker.

K vizuální dokonalosti herců také velkou měrou přispívá práce maskérů. Líčení jednotlivce pro představení zabere týmu maskérů asi hodinu a půl. Na jevišti se během hry objeví asi třicet účinkujících a ti všichni musí vypadat dokonale. Proto jsou v zákulisí k dispozici čtyři maskéři a stejnou měrou jsou zde zastoupené garderobiérky. „Každý herec má v muzikálu alternaci a během představení je na place potřeba dvacet lidí, kteří zajišťují průběh představení,“ sdělil nám výkonný producent muzikálu Michal Mückstein.

 

V dalších rolích se představí například Jan Kříž, Petr Ryšavý, Ivana Korolová, Karolína Gudasová, Iva Marešová, Jaromír Dulava, Michal Novotný, Tomáš Trapl, Martin Pošta nebo Jiří Zonynga.

MUZIKÁL MEFISTO BORIS PRALOVSZKY JAN RUŽIČKA DANIEL BARTÁK JOSEF VOJTEK DIVADLO HYBERNIA

Související články

Mefisto si vysloužil ovace ve stoje

Diváci se konečně dočkali uvedení velkolepého muzikálu Mefisto, který představilo Divadlo Hybernia, u příležitosti desátého výročí otevření divadla.  

Celý článek

Nový muzikál MEFISTO

Móda se byla podívat na tiskové konferenci k nově připravovanému muzikálu MEFISTO, který prý bude lehký a ironický. Můžeme se těšit na lásku, humor a napětí. 

Celý článek