dnes je 03.10.2022 a svátek má Bohumil

Návrhářka Alena Wilson o letní kolekci a reálných ženách, které ji inspirují

Přidat na Seznam.cz
Česká módní návrhářka Alena Wilson si s námi popovídala o své letní kolekci 2017, inspiraci a i o tom, co si myslí o přehnané retuši módních fotek. 

Českou návrhářku Alenu Wilson už známe. Říká o sobě, že nejvíc ze všeho se její tvorba odvíjí od toho, jak vypadají a co potřebují reálné ženy. I o tom jsme se bavili. 

Začněme rovnou s otázkou o budoucnosti. Co plánujete?

Usilovně pracuji na letní kolekci, která bude zaměřená na luxusní materiály, jako je hedvábí a bude ve světlých svěžích barvách, jako je bílá, béžová a zelená. Budeme mít šaty, sáčka a svetříky, bílé kalhoty a kostýmky. Zaměřuji se převážně na business a společenskou módu, ale sem tam zabrousím i do streetové módy.

Taková tvorba Vás baví víc?

Řekla bych, že ano. Protože se v ní svým způsobem zrcadlím a zastávám názor, že pokud žena někam jde, měla by být hezky oblečená. Zároveň mi přijde, že ženy se v dnešní době drží hodně při zemi a bojí se lépe se obléknout. Myslí si, že lepší kousky jsou na den do práce moc. Ale o tom to vůbec není. Ženy by se měly naučit nebát se být výrazné, vyniknout, najít si styl, který bude vyjadřovat jejich osobnost. Mely by se nebát být ženou, protože být žena je dar.  

Když za Vámi přijde žena s nižším módním sebevědomím, snažíte se jí poradit?

Hodně navrhuji oblečení klientkám na míru. Ony přijdou a mají spoustu komplexů a neustále mluví o tom, co je špatně. Já se je snažím navést také na cestu, aby si uvědomily, co je na nich to dobré. Svými návrhy se jim snažím ukázat, že mohou být konzervativní, ale i tak jejich outfity můžou mít šťávu. Pro mě je největší docenění zpětná vazba. Nedávno si má klientka zkoušela finální šaty a já se jí zeptala, jak se cítí. Odpověděla mi: "Jako žena," a to je pro mě nejvíc. Je pro mě důležité získat důvěru svých klientek.

Jak probíhá proces Vaší tvorby?

Každá kolekce vzniká jinak. Vždy se ale řídím ženskými křivkami. Pro letní kolekci 2017 jsem se nechala hodně inspirovat látkami, konkrétně hedvábím, které má nádherné vlastnosti. Samozřejmě vliv na mě mají i jiné věci, třeba obrazy, architektura nebo cokoli jiného, co mi dá impuls nějakého nápadu. Ale v první řadě je to vždy žena sama o sobě. Má móda se totiž přizpůsobuje ženám, jejich různým křivkám a velikostem, nechci, aby se ony přizpůsobovaly mé módě. Když ale někde řeknu, že se inspiruji reálnou ženou, lidé si často domýšlejí, že se jedná pouze o nadměrné velikosti. Já jen s úsměvem odpovídám, že tak to není, reálná žena je pro mě ta, která je prostě úplně normální. Trápí ji větší boky nebo příliš úzký hrudník či široký pas. Každá jsme jiná a módní diktát by nás neměl svazovat všechny do stejného oblečení, diktovat nám jaká postava je dokonalá, jak bychom mely vypadat. Mám osmiletou dceru a děsím se, až začne prohlížet módní časopisy, protože v těch jsou velmi často nezdravě hubené modelky s příliš nízkým BMI, kterým se stejně nakonec pomocí retuše zvětšují zadky a prsa, retušují žebra, aby na fotce vůbec vypadaly dobře. To je dost zvrácené. Má to za výsledek to, že každá žena, která ke mně přijde, mi hned hlásí, co je na její postavě špatně, protože se porovnává s nereálnými obrázky z časopisů. Také své fashion fotky retušuji, ale po stránce světla nebo hladké pleti, v žádném případě nedělám ze svých modelek umělé, nereálně dokonalé panny a na přehlídky vybírám velmi přísně modelky velikosti 38-40, které maji zdravé BMI. 

Přidat na Seznam.cz
ZE SPOLEČNOSTI DOMÁCÍ TVORBA ROZHOVOR ALENA WILSON ČESKÁ NÁVRHÁŘKA

Související články

Návrhářka Anna Tejklová představila kolekci TOTEM

Na teplické kolonádě proběhl před pár dny Czech Fashion Week 2022. Novou kolekci s názvem TOTEM zde představila také návrhářka Anna Tejklová, poprvé i s mužskými modely.

Celý článek

Jsem vždy ráda, když se potkám s hodnými a pracovitými lidmi, říká senátorka Miluše Horská

Je velmi aktivní, srdce má na pravém místě, cení si základních lidských hodnot a snaží se pomáhat. Zastavit na chvíli senátorku Miluši Horskou není úplně snadný úkol, nám se to však podařilo a zeptali jsme se jí na její cit k módě, k handicapovaným dětem i na to, kde ráda tráví svůj volný čas.

Celý článek

Rádi byste zapomněli na všechny strasti života a nechali vaše tělo řádně zrelaxovat?

V tom případě byste si měli pořídit houpací vak od české značky Hojdavak a dovolit si terapii houpáním. A pozor! Myslí se i na ty nejmenší.

Celý článek

V Británii udává trendy královská rodina a smetánka, u nás chtějí zákazníci svobodu a originalitu, říká modistka Hana Škorpilová

Modistka Hana Škorpilová je bezesporu špičkou ve svém oboru. V Praze vede vlastní modistickou školu, kde se můžete naučit nejen základy výroby klobouků. Hlavní je kreativní duše i chuť naučit se tradiční řemeslo třeba v modernějším pojetí.

Celý článek

Člověk by měl všechno dělat naplno, vědomě a nejlíp jak dovede, říká podnikatel Dalibor Uhlíř

Dlouholetý manažer a podnikatel, sportovní nadšenec a člověk, který žije tady a teď. Dalibor Uhlíř se vydal cestou kandidatury do senátu České republiky, nás však více zajímalo, jak vnímá módu svou i svých dětí a jaká je jeho životní mantra.

Celý článek

EMAwomenswear se zabývá mimo jiné i nadměrnými velikostmi do č. 64

Alžběta Vlášková je devětadvacetiletá podnikatelka, která se díky své píli a řadě zkušenostem, jako módní návrhářka a oděvní technolog, rozhodla založit módní značku s dámskou konfekcí. A přesto, že ji pandemie na chvíli zpomalila, ve výsledku ji posunula o mnoho dál.  

Celý článek

Jak královna Alžběta II. definovala svůj vlastní módní odkaz

70 let královny Alžběty II. na trůnu nebylo charakterizováno pouze její působivou vládou a významnou diplomacií. Móda Její Výsosti v průběhu let důsledně upřednostňovala královskou eleganci před módními výstřelky, díky čemuž je nyní nejvíce ikonickým odkazem královské rodiny na světě.

Celý článek

Radost, lehkost a velkorysost vyobrazila v rámci své nové kolekce Liběna Rochová na MBPFW

Liběna Rochová během tradiční podzimní edice Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku představila svou novou kolekci s názvem Inside 23. Inspirovala se obrazem Petra Kvíčaly.

Celý článek