dnes je 06.08.2020 a svátek má Oldřiška

Nejdůležitější otázky, směřující na správné opalování, zodpovězeny!

Přidat na Seznam.cz
Ohledně opalování existuje spoustu otázek, které ne vždy má každý z nás objasněné. Přinášíme odpovědi na ty nejdůležitější z nich přímo od lékařky Márii Vitale. 

1. Co je fototyp I? Fototyp II? Fototyp III? Jak vypadá?

Fototypy dělíme podle numerické klasifikace, tzv. Fitzpatrickovy škály fototypů. Jedná se o způsob klasifikace odezvy různých typů kůže na ultrafialové (UV) záření. Používáme k němu skóre 0-35+. Fototyp I (skóre 0-6) je bledá pleť, pihy, blond nebo zrzavé vlasy a světlé, zpravidla modré oči. Jejich pleť je velmi citlivá na slunce. Nikdy se neopálí, vždy se spálí. Fototyp II (skóre 7-13). Jedná se o světlou pleť, blond nebo zrzavé vlasy, modré, zelené nebo hnědé oči. Obvykle se spálí, opálí se minimálně. Typ III (skóre 14-20) je nejčastější typ pleti v oblasti střední Evropy. Je to krémově světlá pleť, jakákoliv barva vlasů a očí. Pleť je citlivá na slunce, opaluje se stejnoměrně, ale někdy se i mírně spálí.

2. Co všechno si doopravdy můžeme způsobit, pokud se budeme dlouhodobě na slunci pohybovat bez komplexní ochrany? 

Pleť může začít předčasně stárnout. Začnou se objevovat známky tzv. photoagingu, tedy stárnutí pleti v důsledku slunečního záření: pleť bude povislá a nepružná, suchá, hrubá a rozšíří se póry. Objeví se nejprve jemné mimické vrásky, ale pak i hlubší vrásky kolem očí, nosu a úst. Velice často se setkáváme i s projevy hyperpigmentace, tedy nevzhledné („stařecké“) skvrny. Při dlouhodobém vystavení bez ochrany pak můžeme zaznamenat chronické spáleniny. V nejhorších případech se pak dostavuje rakovina kůže.

3. Stačí, když budu užívat betakaroten a moje pokožka bude chráněná před sluncem?

Nikoliv. Betakaroten je silným antioxidantem. Ovšem, nebyly prokázány tzv. imunoprotektivní funkce a ani ochrana buněčné DNA či jeho efekt na zpomalené projevy photoagingu. Navíc, přirozeně nezvyšuje ochranu pleti a nemá SPF funkce.

4. Jak a kdy se nejlépe chránit před sluncem? Stačí jen na dovolené u moře? Nebo celý rok?

Že je třeba se chránit po celý rok, expozicí slunečního záření v období dovolené u moře pak péči ještě zintenzivnit. Doporučuji v průběhu roku používat ochranný krém min. SPF 30. Poté v jarním a letním období zvýšit na SPF 50-90 a také doplnit o perorální fotoprotekci s obsahem silné aktivní látky. 

5. Jaké vitamíny jsou nejvhodnější pro naši pokožku, aby byla schopna se bránit proti UV záření?

Pleť si přirozeně tvoří vitamín D3 jako obranu proti UV záření. Avšak, podle výzkumů trpí až 90 % evropské populace tzv. hypovitaminózou, tedy nedostatkem vitamínu D3. Proto je třeba ho dodávat v min. objemu 5 µg denně, což je 100 % doporučené denní dávky. 

Heliocare , mrwallpaper.com; features.shopomo.com

Přidat na Seznam.cz
RADY REDAKCE OPALOVÁNÍ OPALOVACÍ KRÉM LÉTO OCHRANA PŘED SLUNCEM LÉTO 2016 MOŘE

Související články

Plus sized svatební šaty - nenechte se navléci do bílého pytle

Ve světě plus sized to ženy nemají vždycky lehké. Pro spousty z nás je nakupování svatebních šatů noční můrou. A zvláště pak, když se pro nás v konfekci najdou pouze jedny šaty, které vypadají jako pytel na brambory. Říkáme, ne! Vítejte ve světě haute couture plus sized brides!

Celý článek

Novinky na Netflixu, na co se můžete těšit?

Léto, bazén, knížky a seriály. Takto začínaly letní měsíce pro mnohé z vás. Odpočinek od školy, práce či dětí můžete využít s oblíbeným seriálem nebo filmem. Co je nového na Netflixu v červenci?

Celý článek

Teplákové šortky - patří ještě vůbec do vašeho šatníku?

Uvažovala jste někdy nad tím, že byste si své oblíbené teplákové šortky vzala jinam než na zahradní párty u kamarádky? Například do práce v kanceláři? A je to vůbec možné? Prozkoumali jsme pro vás, kam až sahají hranice teplákových šortek.

Celý článek

Pozitivní přístup k životu

Za poslední dobu se mnoha lidem kvůli koronavirové situaci na povrch vydralo několik problémů. Jak pracovních, osobních tak psychických. Jak si zajistit pozitivní přístup za každé situace?

Celý článek

Jak naplánovat perfektní rozlučku se svobodou pro nevěstu

Svatba je jedna věc, ale ženich a nevěsta by neměli přijít ani o pořádné loučení se svobodou. Připravili jsme pro vás pár tipů na perfektní loučení se svobodou pro budoucí nevěsty.

Celý článek

Bílé topy aneb jak nakopnout léto 2020

Bílá je dobrá. Vždy byste si na ni měly najít v šatníku místo. A v létě to platí dvojnásob. Připravili jsme pro vás typy, jak nakopnout letní šatníky s bílými topy v hlavní roli. Jak totiž říkal Karl Lagerfeld, základem všeho je bílá košile.

Celý článek

Letošní dovolenou si budeme užívat v Česku

Vzhledem k nejisté situaci kolem pandemie a všeobecně omezeným možnostem cestování po světě, bude hodně lidí měnit plány na letní dovolenou. Hranice mnoha států jsou stále uzavřené, letiště výrazně omezila provoz, ne všude fungují hotely nebo stravovací zařízení, proto mnoho rodin  i jednotlivců bude volit dovolenou v České republice.

Celý článek

Proč zůstáváme v nefunkčním vztahu?

Nejspíše si každý z vás na vlastní kůži vyzkoušel, jaké je to mít nefungující vztah. Otázkou ale zůstává, proč z takového vztahu nemůžete odejít? Je na vině strach, samota nebo něco jiného?

Celý článek