dnes je 19.01.2020 a svátek má Doubravka

Nejdůležitější otázky, směřující na správné opalování, zodpovězeny!

Přidat na Seznam.cz
Ohledně opalování existuje spoustu otázek, které ne vždy má každý z nás objasněné. Přinášíme odpovědi na ty nejdůležitější z nich přímo od lékařky Márii Vitale. 

1. Co je fototyp I? Fototyp II? Fototyp III? Jak vypadá?

Fototypy dělíme podle numerické klasifikace, tzv. Fitzpatrickovy škály fototypů. Jedná se o způsob klasifikace odezvy různých typů kůže na ultrafialové (UV) záření. Používáme k němu skóre 0-35+. Fototyp I (skóre 0-6) je bledá pleť, pihy, blond nebo zrzavé vlasy a světlé, zpravidla modré oči. Jejich pleť je velmi citlivá na slunce. Nikdy se neopálí, vždy se spálí. Fototyp II (skóre 7-13). Jedná se o světlou pleť, blond nebo zrzavé vlasy, modré, zelené nebo hnědé oči. Obvykle se spálí, opálí se minimálně. Typ III (skóre 14-20) je nejčastější typ pleti v oblasti střední Evropy. Je to krémově světlá pleť, jakákoliv barva vlasů a očí. Pleť je citlivá na slunce, opaluje se stejnoměrně, ale někdy se i mírně spálí.

2. Co všechno si doopravdy můžeme způsobit, pokud se budeme dlouhodobě na slunci pohybovat bez komplexní ochrany? 

Pleť může začít předčasně stárnout. Začnou se objevovat známky tzv. photoagingu, tedy stárnutí pleti v důsledku slunečního záření: pleť bude povislá a nepružná, suchá, hrubá a rozšíří se póry. Objeví se nejprve jemné mimické vrásky, ale pak i hlubší vrásky kolem očí, nosu a úst. Velice často se setkáváme i s projevy hyperpigmentace, tedy nevzhledné („stařecké“) skvrny. Při dlouhodobém vystavení bez ochrany pak můžeme zaznamenat chronické spáleniny. V nejhorších případech se pak dostavuje rakovina kůže.

3. Stačí, když budu užívat betakaroten a moje pokožka bude chráněná před sluncem?

Nikoliv. Betakaroten je silným antioxidantem. Ovšem, nebyly prokázány tzv. imunoprotektivní funkce a ani ochrana buněčné DNA či jeho efekt na zpomalené projevy photoagingu. Navíc, přirozeně nezvyšuje ochranu pleti a nemá SPF funkce.

4. Jak a kdy se nejlépe chránit před sluncem? Stačí jen na dovolené u moře? Nebo celý rok?

Že je třeba se chránit po celý rok, expozicí slunečního záření v období dovolené u moře pak péči ještě zintenzivnit. Doporučuji v průběhu roku používat ochranný krém min. SPF 30. Poté v jarním a letním období zvýšit na SPF 50-90 a také doplnit o perorální fotoprotekci s obsahem silné aktivní látky. 

5. Jaké vitamíny jsou nejvhodnější pro naši pokožku, aby byla schopna se bránit proti UV záření?

Pleť si přirozeně tvoří vitamín D3 jako obranu proti UV záření. Avšak, podle výzkumů trpí až 90 % evropské populace tzv. hypovitaminózou, tedy nedostatkem vitamínu D3. Proto je třeba ho dodávat v min. objemu 5 µg denně, což je 100 % doporučené denní dávky. 

Heliocare , mrwallpaper.com; features.shopomo.com

Přidat na Seznam.cz
RADY REDAKCE OPALOVÁNÍ OPALOVACÍ KRÉM LÉTO OCHRANA PŘED SLUNCEM LÉTO 2016 MOŘE

Související články

Nakupujte oblečení s odloženou platbou

Nakupování na internetu je pohodlné, jednoduché a často i levnější než v kamenné prodejně. A zejména u oblečení to platí dvojnásob. Proč byste si tak nekoupili ty krásné nové lodičky nebo tu úžasnou kabelku?

Celý článek

7 skvělých knih, které nesmíte v lednu vynechat

Fascinující příběhy, romantické zápletky, módní inspirace, zajímavá místa nebo nejrůznější triky z online světa. Toto vše na vás čeká v dnešním článku.

Celý článek

5 tipů, jak vybrat ten pravý diář

Ještě jste to také nestihli? Nevadí, nebudete první ani poslední. Mnozí z nás pořizují diáře a kalendáře na rok 2020 až v průběhu ledna, někdy i února… Přinášíme vám pět tipů, na co se při výběru toho své dokonalého diáře zaměřit.

Celý článek

Zadejte si nové předsevzetí do roku 2020. Hýčkejte své tělo na maximum

Všechen spěch a shon hoďte na chvíli za hlavu. Stejně jako mají být Vánoce svátky klidu, i vstup do roku 2020 by měl provázet klid na duši. K tomu jednoznačně přispějete tím, že se budete starat i o své tělo tak, jak si zaslouží.

Celý článek

Tři diáře, které vám v roce 2020 usnadní život a motivují vás k lepším zítřkům

Také byste bez diáře neudělali ani krok? Možná si ve výsledku ani neuvědomujeme, kolik času nám rozvážné a přesné plánování každého dne ušetří času. Vybrali jsme tři designové a praktické diáře, které vám nabídnou něco navíc.

Celý článek
Tipy na zimní výlety

Jeseníky: Drsná příroda, čarodějnická historie a okouzlující scenérie

Vydejte se napříč horskému dobrodružství a objevte tajuplná místa Jeseníků! Poradíme vám, kde najdete ty nejpůvabnější z nich.

Celý článek

Svíčka jako skvělý vánoční dárek a designový prvek na každou příležitost

Svíčky jsou krásným designovým prvkem, zvláště pak v čase Vánoc. Hodí se i při jiných příležitostech a jen na vás, které zvolíte. Připravili jsme pro vás několik tipů, jak si moderně zpříjemnit prostředí pomocí svíček.

Celý článek
Balení dárků

O kapku kreativnější aneb Jak zabalit vánoční dárky

Klasickému balicímu papíru s přemírou různých obrázků a vzorů dávno odzvonilo. Buďte o kapku originálnější a dejte najevo dotyčnému, jak vám na něm záleží!  

Celý článek