dnes je 25.09.2022 a svátek má Zlata

Zajímavá historie dámských kabelek

Přidat na Seznam.cz
Jak to všechno začalo? Kabelky jsou dnes nepostradatelnou součástí téměř každé ženy. Zajímalo vás někdy, jak taková kabelka vůbec vznikla a kam až sahají kořeny historie dámských kabelek?

zdroj: pexels.com

Kabelky nejsou jen nepostradatelným módním doplňkem ale i praktickým pomocníkem pro mnoho žen. Ať už jde o osobní doklady, kosmetiku, hygienické potřeby, klíče a spoustu dalšího. Zamýšlely jste se někdy nad tím, kdy první kabelka vůbec vznikla?

Skokem do pravěku

Kdo by to byl čekal, ale nejstarší dochovaná kabelka byla objevena v Německu v roce 2012. Archeologové se domnívají, že patřila do období 2,5 tisíc let před naším letopočtem. Byla kožená, zdobená několika tesáky, zřejmě pocházela z doby kamenné.

Kabelka nejen pro ženy

Není tajemstvím, že až do konce 16. století byly kabelky běžně nošeny jak ženami, tak muži. Kabelku většinou nosili lidé z bohatých rodin. Dříve totiž nebylo běžné, že by oděvy měly kapsy. Kabelky se vyráběly z různých přírodních materiálů, nejčastěji ze zvířecích kůží a kožešin. Byly často zdobené šperky, sponami, různými materiály nebo výšivkami. Nosily se připevněné k opasku jako dnešní ledvinky. Později ve středověku měly látkové tašky, které se nosily nejčastěji přes rameno.

zdroj: pixabay.com

Barokní kabelky

V 17. století v období baroka se kabelky začaly nosit pod barokními sukněmi. Ženy trávily vyšíváním kabelkových vaků celé hodiny, poukazovalo to na jejich šikovnost a dívku to činilo vhodnou ke vdavkám. Pod velkými barokními suknicemi nosívaly dokonce dvě kabelky naráz.

V 18. století vznikla tzv. pompadůrka. Kabelka, kterou vymyslela milenka francouzského krále Ludvíka XV. madame de Pompadour. Tento hedvábný váček s třásněmi nesměl chybět na zápěstí žádné dvorní dámy. 

Dnešní kabelka

Příchodem 19. století se trendem oblékání staly rovné siluety s vysokým pasem, úzké střihy halenek i šatů. Tím pádem se pod sukně už nemohlo nic schovávat a přišla otázka, kam s dámskou kabelkou. A tak vznikla kabelka do ruky, kterou známe již dnes.

zdroj: pexels.com

Přidat na Seznam.cz
KABELKY HISTORIE KABELEK DÁMSKÉ KABELKY

Související články

Jak módně sladit boty a kabelku se zbytkem vašeho outfitu?

Jestli-že chcete být trendy, bude dobré, když budete znát základní módní pravidla pro vytváření outfitů. Jestli-že nejste zrovna módní guru, nezoufejte! Na následujících řádcích vám prozradíme, jak to udělat, aby byly vaše doplňky plně kompatibilní se zbytkem elegantního i sportovního outfitu. Čtěte a inspirujte se s námi!

Celý článek

První pánská kolekce české značky FOLBEUR spatřila světlo světa

Pánské aktovky Etienne právě vypouští do světa česká značka kožených kabelek a doplňků FOLBEUR. Teď už máme jasno, jak vypadá kompletní obraz moderního úspěšného muže.

Celý článek

NOVÁ KOLEKCE LOUIS VUITTON HRAJE VŠEMI BARVAMI

Louis Vuitton rozehrává s novou kolekcí match point na kurtech nejznámějších turnajů od French Open až po Wimbledon. Kolekce je neodolatelným mixem zajímavých detailů a působivých dynamických barev.

Celý článek

Kabelky z hladké kůže v luxusní kombinaci s černou srstí a černým lakováním české značky KRAS

Designérka Helena Krásová představuje dvě novinky značky KRAS, které vás potěší lehkou extravagancí i luxusem odlesků černého laku.

Celý článek

Čím menší, tím lepší, řeč je o mini kabelkách

Krásné, malé, veselé a roztomilé. Takové jsou mini kabelky. Maličké kabelky jsou hitem letošního roku, proč jsou tak oblíbené a jaké značky odstartovaly tento módní trend? Její design je v rámci minimalistického duchu a je vhodná pro většinu příležitostí.

Celý článek

Nová metalická kolekce Robot značky FOLBEUR plná lesku a záře

Záře slunce, třpyt měsíce, nebo romantika červánků. Nová kolekce Robot české značky kožených doplňků FOLBEUR vás zve až ke hvězdám. Právem očekávejte víc. Víc lesku, víc možností, víc odvahy.

Celý článek

Maličkosti plné lásky najdete u značky Louis Vuitton

Málokterá značka v těchto dnech nepředstavila aktuální novinky. Nakonec právě svátek svatého Valentýna i pomalu se blížící jaro jsou dva perfektní důvody k tomu, vytvořit něco nového, láskyplného a krásného.

Celý článek

Kabelky, které ovládnou rok 2022

Mezi kabelkami nejsou trendy tak přechodné jako u samotné módy. Přesto se návrháři ve svých kolekcích přiklání k určitým představám. Podívejme se, které kabelky jsou podle nich pro rok 2022 jako stvořené.

Celý článek