dnes je 04.12.2022 a svátek má Barbora

Rozhovor s fotografem Tomášem Wolfem

Přidat na Seznam.cz
Vznik fotky je zpravidla týmová práce a myslím, že umění fotografa spočívá v tom, umět si pro daný koncept vybrat ten správný tým

Jak jste se dostal právě k práci fotografa?
Když jsem při škole hledal brigádu, kamarád mi sehnal asistenta u jednoho zahraničního fotografa co působil v Praze. Zpočátku jsem nosil světla a další vybavení a postupem času jsem okoukal nějaké základy a začal sám zkoušet. Měl jsem dvě výhody, mohl jsem si zdarma půjčovat profi vybavení a mám doma nádhernou a trpělivou manželku, která mi v začátcích pomohla jako modelka. S přibývajícím časem jsem hledal inspiraci u českých a zahraničních fotografů a samostudiem se snažil stále zlepšovat. To trvá dodnes.

Jakým druhem fotoaparátu a co nejraději fotíte?
Fotím na 35mm formát, digitální občas filmovou zrcadlovkou. Nejvíc mě přitahuje focení žen a módy.  Ženy jsou pro mě největší a nevyčerpatelnou inspirací. Každá je jiná, miluji objevovat jejich krásu, šarm a svůdnost. Myslím, že se to líbí i jim, často v sobě objeví osobu, o které dříve nevěděly nebo pochybovaly. Výsledné fotografie jim dodají sebevědomí a často potěší nejen je, ale i jejich partnery.  

Pořádáte výukové workshopy. Komu byste je doporučil?
S Workshopy jsem začal asi před 3 lety. Mým hlavním motivem bylo velké zklamání z vnímání kvality fotografie většinovou českou populací. Její velké degradace na pouhé cvakání tisíců fotek bez zamyšlení, nápadu či kreativity. Doporučil bych je každému, kdo chce najít způsob jak své fotografie odlišit od ostatních, naučit se vidět kreativně a vytěžit maximum ze svého fotoaparátu.

Co mohou účastníci od takového workshopu očekávat?
Workshopy jsem rozdělil do několika úrovní tak, aby si každý mohl vybrat vhodnou variantu.
Zaměřuji se hlavně na amatéry a začátečníky. Snažím se vysvětlit vše potřebné od ovládání fotoaparátu, přes expozici a vliv jednotlivých parametrů na fotografii až po základy práce v profesionálním studiu. Kurzy neprobíhají jen v ateliéru, přes léto pořádám speciální workshopy pro práci s denním světlem a obecně focení v exteriéru. Každý workshop je složen z teoretických částí a ihned následují praktická cvičení ve studiu i mimo něj. Díky svým kontaktům na přední české agentury mají studenti možnost si na kurzu zafotit s profesionálními modelkami a odnést si tak startovní fotografie do svého portfolia.

Co Vy osobně považujete za základ dobré fotografie?
Je to velmi těžké popsat konkrétně, jsou prostě fotky, na které se podíváte, a spadne vám brada. Je to jakýsi elixír, do kterého smícháte charisma modelky, prostředí, atmosféru snímku, světlo, make-up, styling a vše ostatní. Vznik fotky je zpravidla týmová práce a myslím, že umění fotografa spočívá v tom, umět si pro daný koncept vybrat ten správný tým.

Fotíte jen modelky nebo máte i soukromé klienty? 
Fotím každého, komu se líbí můj styl a pojetí fotografie. Jsou to rodinná focení, děti, zamilované fotky páru, glamour, akty, portréty… Jediné co odmítám je, pokud mi někdo přinese fotku a řekne ,,nafotíte mi tohle, nebo umíte to nafotit takhle ?,, Spíš mám rád přístup, kdy se třeba inspirujeme nějakou fotografií a snažíme se jí společně vnuknout vlastní rukopis."

Dá se fotografováním uživit?
Nastal doslova boom digitálních fotoaparátů. Dnes jsou k mání špičkové stroje za pár korun a doslova každý může být fotograf. Společně s českou vlastností ,,udělej si sám,, je to obtížnější než kdy jindy. Má to svá pozitiva, nutí vás to neustále na sobě pracovat a zlepšovat se, ať již v samotném focení nebo v sociálních kontaktech. Fashion byznys je celý o kontaktech. Spoustu práce jako focení pro časopis, o kterém si většina lidí myslí, že je největší terno, děláte zadarmo nebo za velmi malý honorář. Dostanete ale určitou svobodu v tvorbě a hlavně prostor ukázat svou práci a získat si reputaci a jméno. Pokud se to podaří, solventní klienti si vás najdou.
Dlužím odpověď na otázku.:) ANO jde to, ale podaří se to jen velmi malému procentu fotografů.

Můžete něco doporučit začínajícím fotografům, například na co si dát pozor?
Zamyslete se nad tím, proč mačkáte spoušť. Soustřeďte se na to, co fotíte a hledejte nejzajímavější a individuální pojetí snímku. Vyjadřujte sami sebe a váš pohled na svět, ženu, cokoli… 

Zdroj: Tomáš Wolf, redakce moda.cz

 

Přidat na Seznam.cz
ROZHOVOR FOTOGRAF FOTOGRAFIE WORKSHOP TOMÁŠ WOLF

Související články

Michael Kováčik: Módní návrhářství je o talentu, kontaktech a vytrvalosti

Chtěl být módním návrhářem od dětství? Jak dlouho mu trvalo, než měl svou první přehlídku a myslí si,že mají české ženy vkus? Vyzpovídali jsme módního návrháře Micheala Kováčika.

Celý článek

Lidé nevěří, že strava má obrovský dopad na jejich zdraví, říká life-style koučka Jana Míčková

Přinášíme vám rozhovor s life-style koučkou Janou Míčkovou. V něm se dozvíte nejen o návycích českého národa v oblasti zdraví a stravování, ale také tipy a triky, jak se přiblížit efektivnímu stravování a zdravému životnímu stylu.

Celý článek

Víkendový workshop s WIM HOF METODOU

Sportoviště města Sušice pořádají v termínu od 25. do 27. listopadu 2022 víkendový workshop s certifikovaným instruktorem Wim Hof metody Filipem Zemanem.

Celý článek

Jsem vždy ráda, když se potkám s hodnými a pracovitými lidmi, říká senátorka Miluše Horská

Je velmi aktivní, srdce má na pravém místě, cení si základních lidských hodnot a snaží se pomáhat. Zastavit na chvíli senátorku Miluši Horskou není úplně snadný úkol, nám se to však podařilo a zeptali jsme se jí na její cit k módě, k handicapovaným dětem i na to, kde ráda tráví svůj volný čas.

Celý článek

Rádi byste zapomněli na všechny strasti života a nechali vaše tělo řádně zrelaxovat?

V tom případě byste si měli pořídit houpací vak od české značky Hojdavak a dovolit si terapii houpáním. A pozor! Myslí se i na ty nejmenší.

Celý článek

V Británii udává trendy královská rodina a smetánka, u nás chtějí zákazníci svobodu a originalitu, říká modistka Hana Škorpilová

Modistka Hana Škorpilová je bezesporu špičkou ve svém oboru. V Praze vede vlastní modistickou školu, kde se můžete naučit nejen základy výroby klobouků. Hlavní je kreativní duše i chuť naučit se tradiční řemeslo třeba v modernějším pojetí.

Celý článek

Člověk by měl všechno dělat naplno, vědomě a nejlíp jak dovede, říká podnikatel Dalibor Uhlíř

Dlouholetý manažer a podnikatel, sportovní nadšenec a člověk, který žije tady a teď. Dalibor Uhlíř se vydal cestou kandidatury do senátu České republiky, nás však více zajímalo, jak vnímá módu svou i svých dětí a jaká je jeho životní mantra.

Celý článek

ŽENY ZA MIXÁŽNÍM PULTEM: JAK TVOŘÍ ČESKÉ DJKY?

Dvě ženy, které milují hudbu a dokážou roztančit davy. První dáma českého DJingu, DJ Lucca, působí na české hudební scéně už více než dvě dekády. K rozhovoru přizvala i začínající talentovanou DJ Neomi. Jak obě hudebnice hodnotí své začátky a co by poradily začínajícím DJkám? 

Celý článek